• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
קורונה בישראל

עשרות רופאים לקבינט הקורונה: לאסור כליל את המסעות לאומן

ההתכתשויות על רקע הטיסות לאומן מגיעות לרף חדש - ח"כ מיקי זוהר במתקפה על פרופ' רוני גמזו: "הטיסות לאומן ייצאו מנתב"ג עם או בלי הסכמתו של הממונה. שלא יחפש סיבות כדי להצדיק את התפטרותו"

חסידים בנתב"ג בדרכם לאומן, אוקראינה. צילום ארכיון: יוסי זליגר/ פלאש 90

עשרות רופאים ומנהלי מחלקות קורונה וכן בכירים בצוותים המטפלים בחולים המאושפזים בבתי החולים חתמו אמש (ג') על מכתב שנשלח לקבינט הקורונה ולראש הממשלה ובו הביעו התנגדות נחרצת למתן היתר לטיסות לאומן בעת הזאת.

במכתב הודגש כי "מאחר שצפויים להשתתף באירועים באומן אלפי ישראלים, יש חשש שבחודש הבא תהיה עלייה משמעותית בתחלואת קורונה ובמקרים קשים". על הפנייה דיווחו אסף גולן ומיטל יסעור בית-אור ב"ישראל היום". "כל פעילות ציבורית שעלולה להגדיל את עומס התחלואה ותכביד עוד יותר על עבודתנו הבלתי נלאית בבתי החולים - שכבר עתה עמוסים לעייפה במטופלים - מיותרת ועלולה לעלות בחיי אדם, כמו גם להחמיר את ההגבלות ולהוסיף לאבטלה שכבר עתה היא משמעותית", נאמר במכתב.

עוד נאמר בו: "אנחנו מבצעים את עבודתנו כל הלב במטרה ברורה להעניק את הטיפול המיטבי לחולים בקורונה, מחלה  מורכבת כל כך, ולכן לא סביר שנשלם כולנו, כחברה, את המחיר, כשקהל כזה או אחר מחליט להתנהל כנגד ההיגיון הרפואי".

"עוד מוזכר במכתב: "כל אדם בישראל מקריב מעצמו עתה בשלל הזדמנויות, כמו בקיום חתונה מצומצמת או בקיום הלוויות בהרכב חסר כדי לחסוך אובדן חיים מיותר, כדי לצמצם את עומס החולים וכדי שהצוותים הרפואיים יוכלו להעניק לחולים את הטיפול הטוב ביותר. אנו קוראים למנוע אירועים המוניים חסרי אחריות מכל סוג שהוא כדי למנוע סיכון חיים של המשתתפים בהם ושל הסובבים אותם. אנו עובדים מתוך תחושת שליחות ביודענו שכל אחד עושה כמיטב יכולתו כדי להבטיח שלא יידבק, לא ידביק ולא יעמיס עוד יותר על בתי החולים והצוותים הרפואיים. חסידי הבריאות קוראים לחסידי ברסלב - הישארו בארץ!".

ח"כ מיקי זוהר: "הרבנים מנסים לייצר מתווה ופרופ' גמזו מונע אותו"

אלא שהבוקר יצא ח"כ מיקי זוהר, יו"ר הקואליציה, במתקפה חריפה על פרופ' רוני גמזו שדבק בנחרצות נגד הטיסות לאומן. לפניו תקף את פרופ' גמזו שר הבריאות לשעבר, ח"כ יעקב ליצמן, שאף דרש שגמזו יתפטר ולפי דיווח אחר,  דרש ממש את פיטוריו.

ח"כ מיקי זוהר על פרופ' גמזו. "במקום להתנגד נחרצות, שיתחיל להיערך איך לטפל בנסיעה הזאת, שיצמצם את מספר הנוסעים". צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

עמדתו של ח"כ זוהר העלתה רף נוסף בהתכתשויות בין הפוליטיקאים לבין פרופ' גמזו על רקע הטיסות לאומן. זוהר אמר: "הטיסות לאומן ייצאו מנתב"ג עם או בלי הסכמתו של הממונה. הרבנים מנסים לייצר מתווה שכרגע פרופ' גמזו מונע". לדברי ח"כ זוהר, יש 85 טיסות פתוחות לאומן עבור כ-25 אלף ישראלים. "זה מסוכן וכך גם חושבים הרבנים. אני מנסה להוריד את מספר הטיסות, שיגיעו 6,000 ישראלים לאומן בצורה מבוקרת עם בדיקת קורונה. מתווה זה מקובל על הרבנים בישראל. כך נוכל לאפשר לאנשים לממש את רצונם ואמונתם, כמו שאנחנו מאפשרים להרבה אנשים את הרצון להפגין. נהיה קפדניים, אבל בשיתוף עם הממשל האוקראיני.

"אם הרבנים יקבעו שמי שמפר חובת בידוד פוגע בבריאותם של אזרחי ישראל, האברכים יכבדו את זה. אבל פרופ' גמזו עדיין מונע את המתווה הזה, הוא בטוח שביכולתו למנוע מישראלים להגיע לאומן, אבל הוא גם היה בטוח שביכולתו להפסיק את ההפגנות בבלפור - ואותן הוא לא הצליח להפסיק. הוא התבטא בנושא ואמר שההפגנות הן לא דבר טוב והן פוגעות בבריאות. הוא לא היה אקטיבי בעניין הזה כי הוא חושש מהתקשורת. במקום לחשוש מהתקשורת, שיתעסק בתכנים המקצועיים ויתחיל לפתור את העניין הזה של הנסיעה לאומן. במקום להתנגד נחרצות, שיתחיל להיערך איך לטפל בנסיעה הזאת, שיצמצם את מספר הנוסעים, שייצר מתווה בריאותי נכון, שיהיה פרויקטור". לדבריו, שוחח על כך עם פרופ' גמזו והסביר לו ש"אין דרך משפטית למנוע את הטיסות".

במהלך הראיון התייחס יו"ר הקואליציה גם להתנהלותו של פרופ' גמזו: "המספרים יציבים אבל לא מעולים. גמזו צריך להסיק את המסקנות של עצמו. שלא יחפש סיבות כדי להצדיק את ההתפטרות שלו אם הוא מעוניין להתפטר. הוא מקבל גיבוי מלא מהמדינה".

אמש נמסר במהדורות החדשות כי נשיא אוקראינה החליט על הגבלה משמעותית במספר החסידים המורשים לבקר באומן וכן שההגבלות בכניסה לאוקראינה יחולו עתה על כל המדינות האדומות. לפי אותם דיווחים, ההחלטה התקבלה לפי בקשת ראש ממשלת ישראל, אבל נתניהו הכחיש שהוא זה שפנה לנשיא אוקראינה בבקשה להגביל את מספר המגיעים לאומן. בהודעה שמסרה לשכת ראש ממשלה נמסר: "ראש הממשלה והנשיא האוקראיני הפצירו שלא להגיע לאומן בשל מצב התחלואה, אך ציינו והדגישו כי מי שיחליט להגיע לאומן, עליו להקפיד ולשמור על הנחיות הבריאות".

נושאים קשורים:  ח"כ מיקי זוהר,  פרופ' רוני גמזו,  אומן,  חסידי ברסלב,  רבנים,  חדשות,  נתניהו,  קורונה,  אוקראינה
תגובות

ליו\"ר הקואליציה ח\"כ מיקי זוהר, במקורות כתוב גם אוויל מחריש חכם יחשב. אנא אמץ ביטוי זה ותחסוך מבוכה רבה מחבריך בליכוד

אנונימי/ת
26.08.2020, 17:19

מיקי זוהר בסך הכל דואג למצביעים לו. יאיר שרקי שכבר היה באומן בעבר אמר שיש שם יותר מצביעי ליכוד מאשר חסידי ברסלב.

אנונימי/ת
26.08.2020, 19:08

הוא לא מבין מה אמרת

אנונימי/ת
26.08.2020, 19:08

שרקי דוס מחמד-גם חומייני גם ימני וגם צר אופקים

אנונימי/ת
26.08.2020, 19:39

מבלי להתייחס לשפה הלא מכבדת שלך לגבי יאיר שרקי - תוכן דבריו בהחלט משקף את המציאות.

אנונימי/ת
27.08.2020, 17:19

כבודו למד על האיסלאם השיעי ועל מטרות חומייני ומעשי משטרו? גם אוויל מחריש חכם יחשב

אנונימי/ת
27.08.2020, 17:21

*כבודו כלומר מי שהתבטא כנגד שרקי

אנונימי/ת
26.08.2020, 19:34

בואו נקרא לילד בשמו, משתינים על כולנו בקשת!

צריך לתת את כל התמיכה לפרום גמזו וגייס לשם כך את כל ציבור הרופאים. מה שפרום גמזו עושה הוא משקולים מקצועיים בלבד ומה שלג זוהר מנסה לעשות הוא משיקולים פוליטיים טהורים.

לגמרי ! צורך בתמיכה אינטנסיבית,מסיבית ,אקטיבית - של כולנו כל הזמן ובכל הזדמנות

26.08.2020, 20:35

ראש הממשלה אמר או לא אמר, גיבה או לא גיבה, לא משנה, מדובר באדם שלא היינו קונים ממנו מכונית משומשת (במצב טוב מרופא.....), אדם שאין לו מושג ירוק בקיום הסכמים והתחייבויות, ואין לו בעיה לשקר בלי למצמץ.
בהחלט ייתכן שאמר לנשיא לסגור את אומן ולחרדים יתחייב שלא אמר, לא זה הבעיה אצל שקרן.
מעניין אותי מופע הצביעות של מתנגי הנסיעה לאומן כשבאותה נשימה מרחיבים את הנסיעות ליוון. מעניין אותי הצבועים שצועקים על התכנסויות החרדים ושותקים על התכנסויות בלפור.
הוירוס הוא אותו וירוס! אם זה מסוכן, מסוכן גם בהפגנות.
אם הוירוס מצדיק את שלילת הדמוקרטיה בחתונות, הוא אמור לשלול את שלילת הדמוקרטיה בהפגנות. או שלא, בשני המצבים.
ולאלו שצועקים על תחלואה גבוהה בציבור החרדי, אין שום ציבור שעובר כזו כמות של בדיקות (חוץ מהערבים). סטטיסטית, אצל מי שעושים בדיקות, ימצאו נתונים!
שנאה טהורה עטופה בצדקנות!
החרדים הם העטיפה לכשלון המדינה במאבק
חבל שרופאים, האמורים להיות נעלים מעל כל השנאה הפופליסטית הזו, נסחפים אחרי התקשורת.

אנונימי/ת
26.08.2020, 21:30

המפגינים בבלפור עושים זאת בשבילך והנושאים לאומן עושים זאת בשביל עצמם...

אנונימי/ת
26.08.2020, 21:57

התכוונת לומר שהנוסעים לאומן עושים זאת בשביל האוקראיניות...

26.08.2020, 23:27

שאלה של השקפה ונקודת מבט.
מותר לי לחשוב הפוך.
בפרט שלמעלה מ-50% מהמדינה חושבים הפוך ממך לגבי בלפור וכמה עשרות אלפים לגבי אומן.... (הרוב לא מתעניינים ולא מתערבים).
אתה די במיעוט...

אנונימי/ת
27.08.2020, 06:52

מר רוזנפלד, אולי תתפלא לשמוע שיש כאלה שלא מתלהבים לא מההפגנות בבלפור ולא מהניסעה לאומן. זה אפשרי. יותר מכך, יש כאלה שהם מתנגדי נתניהו ועדיין לא מתלהבים מההפגנות מבלפור. גם מהטעם העקרוני (הייתי שמח לראות אותו מפסיד בבחירות, אבל לא מעוניין בחילופי ממשלה עקב ניסיון הפיכה), וגם מהטעם הבריאותי (מדובר באמת בהתקהלות).
אבל בוא לא ניתמם. אם הממשלה תנסה להעביר החלטה שעוצרת את ההפגנות, ארגוני השמאל יעתרו לבגצ על פגיעה בדמוקרטיה וההפגנות תימשכנה.
נקודה שניה - ההשוואה שלך בין חתונות להפגנות שגויה. חתונות מתבצעות באולמות, תוך כדי חיבוקים, נשיקות, ריקודים ואכילה. אין אפשרות להיות עם מסכות ופוטנציאל ההדבקה הרבה יותר גודל. מאפיינים דומים יש גם בהילולות על הקבר, שאין להם אף סיבה הלכתית ויש דתיים המשווים אותם לעבודה זרה. ואם אתה חושב שרק חרדים או חסידי ברסלב טסים לאומן - אתה רחוק מאוד מאוד מהמציאות.

27.08.2020, 09:13

בהפגנות יש צעקות וצרחות - וכידוע שצעקות מעיפות חלקיקים למרחקים גדולים, יש גם חיכוכים גבוהים בין המפגינים, ובמיוחד כשיש נסיונות פיזור הפגנות על ידי המשטרה.

אנונימי/ת
27.08.2020, 09:34

אז אם מפגין צורך בלי שהוא עם מסכה - זה כבר עניין של אכיפה. אבל אפשר לנהל את זה.
באומן אין לך אפשרות לאכוף.

28.08.2020, 11:03

נו די כמה שטיות ברגע
הנםגנות בחוץ עם מסכות לא מדתווה בצפיפות בהילולות והחתונות
הרופאים ממש לא פועלים משום אינטרס הם פועלים רק מבחינה רפואית
עצוב מאד שמנהיגי החרדים לא עוצרים את הסכנה כי פיקוח נפש הוא המצווה הראשונה וכן הם נגועים בכוונות לא לטובת הציבור

אנונימי/ת
29.08.2020, 23:20

אין מסכות בהפגנות... די להיתמם

אנונימי/ת
26.08.2020, 22:27

נ..נ..נח..נחמ..נחמד שיטוסו וישארו שם

אנונימי/ת
27.08.2020, 07:23

כמו שנאמר - תשועת השם כהרף עין. הפעם דווקא הצדיק הוא גוי - נשיא אוקראינה, אשר החליט לאסור כניסת תיירים מ 29.8 ועד 28 בספטמבר.
ובא לציון גואל
https://www.maariv.co.il/corona/corona-israel/Article-786295

אנונימי/ת
27.08.2020, 08:27

ה\"גוי הצדיק\" בעצמו יהודי

אנונימי/ת
27.08.2020, 08:36

צודק, משום מה התבלבלתי עם הקודם. תודה על התיקון. אני מקווה שגם סמוטריץ יסכים עם זה.
אז זה אפילו עוד יותר טוב. אי אפשר להאשים אותו באנטישמיות

27.08.2020, 09:08

כל השיטה של הרמזור והערים האדומות יוצר חיכוך התמרמרות התנגדות ,ובעיות פוליטיות קשות, אם ההגבלות יהיו על חרדים או ערבים תמיד יטענו שזאת גזענות, אם על בתי כנסת מסגדים וישיבות ונסיעה לאומן יטענו שזה נגד חופש הפולחן, אם זה על הפגנות יגידו שזה נגד הזכות להפגין וכן הלאה. ולכן שיטת הרמזור והערים האדומות לא יעוד במדינתנו וצריך ללכת לפתרונות שחלים על כל האוכלוסיה ללא הבדלים, למשל סגר כללי על אזורים שלמים או על כל המדינה, סגר לפי גיל ו\\או לפי רמת סיכון של האינדיוידואל. וכן הלאה.

אנונימי/ת
27.08.2020, 09:36

האם פוליטיקאים מסויימים מעוניינים להחמיר את מצב הכאוס הבריאותי שלנו, כדי שיוכלו להטיל סגר מלא על הפגנות, בתי משפט וכד׳ ?

אנונימי/ת
27.08.2020, 19:09

ראש ממשלה עבריין עם 3 אישומים ממשיך לנהל את המדינה ולסכן אותנו בכל תחומי החיים ,כולל הבריאותי ,ראשית לא הוכח שיש עליה בתחלואה בעקבות ההפגנות לעומת זאת הוכח בודאות שהערים האדומות הן בעיקר הערים החרדיות והערביות ,אז למר רוזנפלד הנכבד אזכיר שהרב אליישיב מגדולי הפוסקים אמר על הברסלביים שהם עובדי אלילים אבל לראש הממשלה חשובה רק ההצבעה ואק השרידות והוא מוכן להקריב אותנו על כל מזבח אין צורך להוסיף שמיקי זוהר הוא רק שופר של הבית בבלפור ואם היה צריך לעבור השתלת מוח היה קשה למצוא משהו מתאים למוח בלי תאים אפורים

אנני אנונימית שמי ד״ר בר מעיין דליה רופאת משפחה