• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

חמישה מקרים של קדחת מערב הנילוס בצפון תל אביב

שניים מהחולים אושפזו ב"איכילוב" במצב קשה עם תסמינים נוירולוגיים | ד"ר אבי גדות, מנהל המערך הנוירולוגי: "אני חושש שמדובר בהתפרצות - צבר של חולים קשים בטווח זמן קצר"

ד"ר אבי גדות, מנהל המערך הנוירולוגי באיכילוב. "זו מחלה קשה באוכלוסיה המבוגרת יותר". צילום: דוברות ביה"ח

חמישה מבוגרים תושבי צפון תל אביב נדבקו בקדחת מערב הנילוס בשבועיים האחרונים, שניים מהם אושפזו במצב קשה עם תסמינים נוירולוגיים, בבית החולים איכילוב בעיר.

החולים, בשנות ה-70 לחייהם, מתגוררים בשכונות הצפוניות, צפון-מזרחיות של תל אביב -רמת החייל, שיכון דן ובשכונת המשתלה. אחד מהם, בן 77, סובל מדלקת קרום מוח נגיפית, מורדם ומונשם.

ההערכה היא שאצל צעירים התסמינים חלשים ולכן ייתכן שמספר החולים גבוה יותר. המשרד להגנת הסביבה הודיע לאחרונה כי במסגרת תכנית הניטור השגרתית נלכדו בשבועיים האחרונים יתושות נגועות בנגיף קדחת מערב הנילוס במועצה אזורית דרום השרון. המועצה האזורית עודכנה ונקראה להגביר את הניטורים באזורים הנגועים, ובמידת הצורך לבצע פעולות מניעה והדברה באופן מיידי.

ד"ר אורן שטח כתבי, מנהל המחלקה למחלות זואונוטיות מהחטיבה לבריאות הציבור במשרד הבריאות, מסביר כי עם לכידת היתושים על ידי המשרד להגנת הסביבה, מבצעת המעבדה לאנטמולוגיה של משרד הבריאות סיווג של היתושות ומעבירה למעבדה הוירולוגית לצורך בדיקת נגיעות בגורמי מחלה. האגף לאפידמיולוגיה מרכז את המידע לגבי תחלואה בבני אדם וביתושים ומתריע לגורמים הרלוונטיים בכל מקרה בו קיים אבחון של חולה.

עוד מסר כי בהתבסס על נתוני שנים קודמות עולה כי היארעות המחלה נמצאת במגמת עלייה מתחילת חודש יוני וכי מתחילת השנה דווח לאגף כי שני אנשים חלו ואדם אחד נפטר מהמחלה.

קדחת מערב הנילוס (West Nile Fever) היא מחלה שמקורה בבעלי חיים ומועברת גם לאדם. היא נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועברת לבני אדם ולבעלי חיים שונים באמצעות עקיצת יתושים שניזונים מעופות נגועים. בעונה זו של השנה מקורות מים עומדים, במקביל למזג אוויר חם ולח, עלולים להוות כר פורה לרבייה ולהתפתחות של יתושים.

תקופת הדגירה של המחלה, מרגע העקיצה ועד להתפתחות סימני המחלה, נמשכת כחמישה ימים עד 21 יום והמחלה נמשכת לרוב שלושה עד שישה ימים.

במרבית המקרים מדובר במחלה קלה דמוית שפעת אשר חולפת מאליה המאופיינת בחום, כאבי ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ולעתים בחילות ושלשולים. סיבוכים נדירים אפשריים הם דלקת חדה של המוח או דלקת קרום המוח. לעתים נדירות מסתיימת המחלה במוות.

ד"ר אבי גדות, מנהל המערך הנוירולוגי ב"איכילוב", אמר אמש (ב') כי רוב הנדבקים חווים מחלה קלה, דמוית שפעת וכי כל המקרים שהגיעו לבית החולים היו עם מעורבות של מערכת העצבים. "אני חושב שיש כאן התפרצות, זהו צבר של חולים קשים בטווח זמן קצר. חולים קשים מאוד. לשמחתנו, מורדם ומונשם אחד נגמל מהנשמה והוא אט אט מתאושש. זו מחלה קשה באוכלוסיה המבוגרת יותר".

נושאים קשורים:  ד"ר אבי גדות,  קדחת מערב הנילוס,  חדשות,  עקיצת יתוש
תגובות