• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

שורת ליקויים חמורים בהליכי ההרדמה בבתי החולים בארץ

דו"ח משרד הבריאות חושף אי הקפדה על סטנדרטים בטיחותיים בהליכי הרדמה ב-32 בתי חולים | ברבע מבתיה"ח לא מצוין שם התרופה על המזרק המשמש להרדמה | אין מספיק צוות סיעודי בשלב ההתאוששות

הרדמה (צילום: אילוסטרציה)

ליקויים בהליכי הרדמה נמצאו בכל אחד מ-32 בתי החולים, כך על פי דו"ח של משרד הבריאות שחשף כי לא נשמרים סטנדרטים של בטיחות תרופתית בהליך ההרדמה לקראת ניתוחים וכי אין מספיק צוות סיעודי בשלב ההתאוששות.

על הדו"ח שעוסק בבקרה ואיכות הליכי הרדמה בבתי החולים, מדווח אדיר ינקו ב-ynet. הנתונים נאספו בשיטת בקרת עמיתים בהשתתפות מנהלי בתי החולים, מנהלי מערך ההרדמה, רופאים, צוות הסיעוד ובעלי תפקידים אחרים.

בין הליקויים שנמצאו: בשלב ההכנה לניתוח, ב-27% מבתי החולים אין רוקח קליני יועץ להרדמה; ברבע מבתי החולים לא מצוין שם התרופה על המזרק המשמש להרדמה; בחמישית מבתי החולים המרדים מכין ונותן תרופות בהזרקה תוך ורידית שלא על פי הכללים להזרקה בטוחה; ב-8% מבתי החולים אין מעקב מסודר אחרי הציוד בחדרי הניתוח; רק ב-22% מבתי החולים המזרקים מוכנים מראש על ידי בית המרקחת; בחלק גדול מבתי החולים אין מידע מוקדם, למשל, על "נתיב אוויר בעייתי" שעלול לסכן את המנותח. ב-34% מבתי החולים אין מכשיר ממוחשב לניפוק נרקוטיקה לרופאים המרדימים.

בהתייחסות לשלב ההתאוששות, נוכחות של שתי אחיות ביחידה הסמוכה לחדרי ניתוח כאשר מתבצעים שם יותר מניתוח אחד, היא תלוית משמרות וקיימת רק במשמרת בוקר בימי שלישי וחמישי ולא כפי שמורה הנוהל המחייב הימצאות שתי אחיות לפחות ביחידות ליד חדר ניתוח בהם מתבצעים ניתוחים גדולים בעת שמאושפזים ביחידה יותר מחולה אחד.

עוד נכתב בדו"ח כי "תת הפרק תרופות הרדמה" בלט בהיעדר הלימה לסטנדרטים שנקבעו וקיבל ציון ממוצע נמוך ביותר – 65. "הפער העיקרי שזוהה בתחום הטיפול התרופתי נוגע להכנת התרופות, ובייחוד היעדר שימוש בהכנת תרופות מראש על ידי בית המרקחת", צוין.

דו"ח משרד הבריאות מציין עוד כי יש פערים משמעותיים במספר הרופאים המרדימים בין המרכז לפריפריה: בעוד שבפריפריה 1.96 רופאים מרדימים לעמדה, במרכז - 2.1. פערים משמעותיים נמצאו גם בין בתי החולים הפרטיים לאלה הממשלתיים: 2.88 רופאים מרדימים לעומת 1.77, בהתאמה.

נושאים קשורים:  הרדמה,  הכנה לניתוח,  חדשות,  משרד הבריאות,  בתי חולים,  רופאים מרדימים
תגובות

נתונים המעידים כי איש במשרד האומלל הזה, כולל השר ויועציו אינו מבין איך לבצע בקרה ואיך לנסח "לא רושמים על המזרק את התרופה" בית המרקחת לא מכין תרופות . מי ניסח שאלות ? ואת העיקר הם לא בדקו: מי מתקצב את בית החולים ונותן להם רשיון ? מחקר שיטחי, לא אמיןם ומתאים ל PR ולא להסקת מסקנה או לצורכי שיפור.

פרופ' בנימין דרנגר, פרופסור להרדמה: הרופאים המרדימים מצילים חיי פצועים והינם הביטוח של החולה בניתוח. רמת הרופאים המרדימים בישראל הינה מהגבוהות בעולם. רק תודות לשיבוץ רופאים מרדימים לכל תאג"ד קרבי וכמעט לכל מסוק, הצליח צה"ל להציל חייהם של רבים מחיילינו הפצועים קשה. רק בזכות הרופאים המרדימים מצליחים המנתחים לבצע ניתוחים גדולים ומצילי חיים.
הדו"ח המתואר בכתבה חסר כל ערך מדעי. גיבוב הערות שאחיזתן במציאות קלושה. מזרקים מוכנים מראש אין בהם שום יתרון לחולה, מטרתם לחסוך בהוצאות, חסכון שולי. לגבי תקני סיעוד בהתאוששות אין למשרד הבריאות אלא להלין על עצמו. הנצחת תקצוב תקני אחיות שנקבעה לפני עשרות שנים, שאינה תואמת לנפח החולים של היום ולמורכבות ניתוחיהם. כתבה גרועה ובלתי מבוססת.

23.01.2024, 16:38

"הרופאים המרדימים מצילים"
"רק תודות לשיבוץ מרדימים לכל תאג"ד קרבי...הצליח צה"ל להציל"
"רק בזכות הרופאים המרדימים מצליחים לבצע ניתוחים גדולים"
טקסט מדהים....התקף צניעות נדיר המתאר במדוייק את המציאות

אנונימי/ת
22.01.2024, 21:35

לאיזו מטרה קיים "המערך לבטיחות הטיפול" של משרד הבריאות ???
מה "המערך" הזה עושה בנדון ???

23.01.2024, 01:21

הנתון המענין ביותר בדו"ח הוא היחס בין מספר המרדימים בבתי חולים "ציבוריים" לבתי חולים פרטיים. משהו מוכן להסביר?
אלה לעיתים קרובות אותם המרדימים.

אנונימי/ת
23.01.2024, 16:21

געוואלט!!!!!!

"פערים משמעותיים במספר הרופאים המרדימים בין המרכז לפריפריה: בעוד שבפריפריה 1.96 רופאים מרדימים לעמדה, במרכז - 2.1." 1.96 מול 2.1 - האמנם זה פער משמעותי??