• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

עוקבה בת 13 שנה: השפעת שימוש בסמארטפון על ריכוז זרע בצעירים

חוקרים מהמכון השווייצרי לבריאות הציבור בדקו מה הן ההשפעות של שימוש בטלפונים ניידים והמיקום שלהם בסמיכות לגוף על אי פוריות הגבר | הנה התוצאות

החזקת טלפון נייד בסמוך לגוף. צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

שימוש בסמארטפון עלול להיות קשור לריכוז נמוך יותר של זרע ולספירת זרע כוללת (TSC) אצל גברים צעירים. כך עולה ממחקר עוקבה בן 13 שנים שנערך על ידי מדענים מאוניברסיטת ז'נבה והמכון השווייצרי לבריאות הציבור. החוקרים ביקשו לברר מה הן ההשפעות של השימוש בטלפונים ניידים והמיקום שלהם בסמיכות לגוף על אי פוריות הגבר.

עם זאת, החוקרים מצאו כי מעבר לרשתות 3G ו-4G עשוי להקל על ההשפעה על ספירת הזרע, אולי בשל עוצמת השידור הנמוכה יותר של טלפונים חדישים יותר. הממצאים פורסמו לאחרונה בכתב העת Fertility and Sterility.

החוקרים גייסו 2,886 גברים בגילאי 18 עד 22 בין השנים 2005 ל-2018 במרכזי גיוס צבאיים. המחקר נערך בין השנים 2005-2007, 2008-2011 ו-2012-2018. החוקרים בדקו ותיעדו את ריכוז הזרע, ספירת הזרע הכוללת (TSC) ותנועתיות.

המשתתפים התבקשו להשיב על שאלון בנוגע לבריאותם הכללית וזו שקשורה לרבייה וכן על חינוך ואורח החיים שלהם, ונשאלו באיזו תדירות הם משתמשים במכשירי הסלולרי שלהם. התשובות לגבי תדירות השימוש נעו בין פעם בשבוע ליותר מ-20 פעמים ביום.

בסך הכל ענו על השאלות 2,759 נבדקים. החוקרים סיווגו את המשתתפים הללו לחמש קבוצות על פי תדירות השימוש בטלפון סלולרי.

באמצעות מודלים לוגיסטיים ורגרסיה לינארית מרובה, חושבו יחס סיכויים מותאם ומקדמי בטא בהתאמה. לאחר מכן נבחנה ההשפעה של חשיפה לטלפון נייד על פרמטרים בזרע כגון נפח, ריכוז תאי זרע, ספירה כוללת של תאי זרע, ניידות ומורפולוגיה.

2,764 נבדקים מסרו פרטים על מיקום הטלפון הנייד שלהם כשהוא אינו בשימוש. במודל הלינארי המותאם, שימוש תכוף יותר בטלפון נייד (מעל 20 פעמים ביום) היה קשור לריכוז נמוך יותר של תאי זרע ולספירה כוללת נמוכה יותר של תאי זרע. במודל רגרסיה לוגיסטית מותאם, הדבר מתורגם לסיכון מוגבר של 30% ו-21% לכך שריכוז תאי הזרע והספירה הכוללת של תאי הזרע יהיו מתחת לערכי ההתייחסות של ארגון הבריאות העולמי עבור גברים פוריים, בהתאמה.

עוד כתבו כי נמצא שההשפעה ההפוכה הזו היתה בולטת יותר בתקופת המחקר הראשונה (2005-2007) ופחתה בהדרגה עם הזמן (2008-2011 ו-2012-2018). כלומר, המגמה תואמת את המעבר מטכנולוגיות 2G ל-3G ול-4G, עם ירידה בהספק השידור של טלפונים חדישים יותר. לא נצפו קשרים עקביים בין שימוש בטלפון נייד לבין ניידות תאי הזרע או מורפולוגיית תאי הזרע.

החוקרים שאלו את המשתתפים היכן הם מחזיקים את הטלפונים שלהם כשהם אינם בשימוש. כ-85.7% מקבוצת המחקר - 2,368 גברים - דיווחו שהם מחזיקים את הטלפונים שלהם בכיסי המכנסיים. השאר החזיקו  את הטלפונים שלהם במעילים (4.6%) או הרחק מהגוף (9.7%). החוקרים ציינו כי לא נמצא קשר בין החזקת טלפון נייד בכיס המכנסיים לבין פרמטרי זרע נמוכים יותר.

על פי ארגון הבריאות העולמי, לגבר עם ריכוז תאי זרע מתחת ל-15 מיליון למיליליטר עשוי לקחת יותר משנה להרות בת זוג. הסיכויים להריון נמוכים יותר אם ריכוז תאי הזרע יורד מתחת ל-40 מיליון למיליליטר. מחקרים מצביעים על כך שספירת תאי הזרע ירדה במיוחד במדינות המערב מ-99 מיליון ל-47 מיליון למיליליטר בממוצע.

הסתמכות על נתונים שדווחו על ידי הנבדקים נחשבת למגבלה משמעותית. כדי להתגבר על כך במחקרים עתידיים, המחברים השיקו מחקר נוסף שבו המשתתפים מתבקשים להשתמש באפליקציה ייעודית בסמארטפון.

המחקר הנוכחי כלל רק גברים בגילאי 18 עד 22. השפעות שדות אלקטרומגנטיים הנפלטות מטלפונים סלולריים על גברים מבוגרים יותר עדיין לא נחקרו.

נושאים קשורים:  טלפונים ניידים,  אי-פוריות,  ריכוז זרע,  סמארטפון,  חדשות,  מחקרים
תגובות
15.11.2023, 22:14

ועוד פרמטר שלא נחקר: ככל שהם יותר בטלפון הנייד הם פחות עם בנות זוגם.