• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

הרופאים הווטרינרים לא יכולים להבטיח את בריאות הציבור

נסיונות הרופאים הווטרינרים להסדיר את נושא הפיקוח על מוצרים מן החי בשווקים עלו בתוהו | הסתדרות העובדים הודיעה למשרד הבריאות: "עד שלא תהיה הסדרה מקצועית ראויה - לא יתקיים כל פיקוח"

מחלקת בשרים בסופרמרקט ישראלי (צילום: אילוסטרציה)

הרופאים הווטרינרים אינם יכולים להבטיח את בריאות הציבור ולכן הפיקוח על מוצרים מן החי בשווקים יופסק עד להסדרת הנושא. כך הודיעה ההסתדרות הכללית המייצגת את ארגון הרופאים הווטרינרים של הרשויות המקומיות לראשי למשרד הבריאות במכתב שנשלח בשבוע שעבר.

במכתב שנשלח בשבוע שעבר למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן-טוב ושעליו חתום עידן אור, ראש חטיבת מוסדות ציבור, הסתדרות, ביטוח ופיננסים, נכתב: "אנו מתריעים פעם נוספת כי הכתובת רשומה על הקיר: עד שלא תהיה הסדרה מקצועית, מוסכמת וראויה של הפיקוח בשווקים, הרופאים הווטרינרים בשלטון המקומי לא יכולים להבטיח את בריאות הציבור בתנאים הנוכחיים, זאת נוכח היעדר התנאים הבסיסיים הנדרשים. לנוכח האמור, לא יתקיים כל פיקוח בשווקים עד להסדרה מוסמכת".

על פי העולה מן המכתב, מצב הפיקוח בשווקים מחריף ואין שועה לפניות של נציגות הרופאים הווטרינרים בעניין. "הסכנות להן חשוף הציבור הולכות וגדלות מדי יום והמשרד בראשותך מסרב להבין את חומרת המצב והסכנות להן חשוף הציבור", נכתב. "האחריות מונחת לפתחך כעומד בראש משרד הבריאות ועל משרד הבריאות. הרופאים לא יישאו בכל אחריות לבריאות הציבור בתנאים הנוכחיים".

על פי חוק הגנה על בריאות הציבור (מזון) משנת 2015, שביקש להסדיר את תהליכי הרישוי, הייצור, השיווק, הפיקוח והאכיפה של ייצור מזון ובכללם מוצרי מזון מעולם החי, בשר בקר, עוף, דגים ועוד, החל ממרץ 2020 עבר הפיקוח על מפעלי הייצור לידי התאגיד לפיקוח וטרינרי, בעוד הפיקוח בשווקים עבר לאחריות משרד הבריאות, כשבפועל אחראים לכך הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות, מוסמכי משרד הבריאות.

הרופאים הווטרינרים טוענים כי גם כיום, יותר משבע שנים לאחר החקיקה, טרם בוצעו הפעולות הבסיסיות, המאפשרות להם לקיים פיקוח אפקטיבי השומר על בריאות הציבור, כולל קביעת האתרים והנקודות באחריות הווטרינרים ברשויות המקומיות, העדר סמכויות אכיפה אפקטיביות, העדר נהלים ותקינה לגבי מספר הרופאים הווטרינרים האחראים לפיקוח, תדירות הביקורים בשווקים ועוד.

בסוף מכתבו מפציר נציג ההסתדרות במנכ"ל המשרד לפעול בהקדם: "למען בריאות הציבור, אנו קוראים לך לכנס בדחיפות את הגורמים הנוגעים בדבר על מנת להביא לפתרון המשבר בהקדם האפשרי".

נושאים קשורים:  בריאות הציבור,  חדשות,  משרד הבריאות,  רשויות מקומיות,  וטרינרים,  פיקוח על מזון,  הסתדרות העובדים
תגובות