• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

אושר סופית: המקצועות עמית רופא ודימותן רפואי יוסדרו בחוק

בנוסף, אושר בקריאה ראשונה: הסדרת המקצוע פרמדיק | מטה "החלוקים הלבנים"' ו"אין בריאות נפש בלי דמוקרטיה": "מסע פוליטיזציה של מקצועות הבריאות"

בדיקת רנטגן. אילוסטרציה

מליאת הכנסת אישרה אתמול (א') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות, המתייחס לעמית רופא (שמחליף את המינוח "עוזר רופא"), מקצוע העוסק במגוון פעולות רפואיות בפיקוח רופא מומחה ולפי הרשאה אישית ממנו, וכפי שייקבע בפקודת הרופאים, ודימותן רפואי, שלגביו נקבעו פעולות ייחודיות.

הצעת החוק מציעה לקבוע סמכויות למתן מרשם תחילי שיינתנו לאח או אחות מומחים ולעמית רופא, ותנאים למתן מרשם לסם מסוכן על ידם.

החוק קובע הוראות בעניין התנאים לקבלת תעודה במקצוע בריאות, חובות החלות על מי שיקבל תעודה כזו, מרשם בעלי המקצועות השונים, הכשרה מעשית, בחינות, הקמת ועדות מייעצות לכל מקצוע בריאות ותפקידיהן, חובות אמון ואתיקה מקצועית ועוד. עוד נכתב בהצעה כי "מוצע, על בסיס התשתית המשפטית הקיימת, להסדיר בחוק שני מקצועות בריאות נוספים".

במקביל אושרה אתמול בקריאה ראשונה הצעת החוק להסדרת המקצוע "פרמדיק". להצעה של חברי הכנס אחמד טיבי ואוריאל בוסו הוצמדה הצעה של חה"כ טטיאנה מזרסקי והן תועברנה לדיון בוועדת הבריאות.

על פי הצעת החוק, מקצועות הפרמדיק והפרמדיק הבכיר יוגדרו כמקצועות הטיפול הרפואי והמוגדרים כך ייחשבו למטפלים לעניין חוק זכויות החולה, וכן ייקבעו תנאי ההשכלה, ההכשרה המקצועית והבחינות לקבלת התעודה במקצועות אלה.עוד מוצע להסמיך את שר הבריאות לקבוע פעולות רפואיות שיותרו לפרמדיק ולפרמדיק בכיר.

לגבי פרמדיק במסגרת שירות צבאי, מוצע להסמיך לקבוע פעולות רפואיות נוספות שיוכל לבצע וכן לאפשר שהפיקוח עליו ייעשה בידי גורמים צבאיים. מוצע לתקן גם את חוק זכויות החולה, התשנ"ו-1996, כך שהוראות החוק יחולו על פרמדיקים וגם הם ייכנסו תחת ההגדרה "מטפל".

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "מטרת הצעת החוק היא להסדיר בחקיקה את העיסוק במקצועות הטיפול הרפואי, ובשלב ראשון את העיסוק של פרמדיקים ופרמדיקים בכירים, כדי להבטיח רמה מקצועית הולמת של העוסקים במקצועות אלה לשם הצלת חיים והגנה על בריאות הציבור".

מכיוון שלגבי פרמדיקים מוצע לקבוע תנאי כשירות הכוללים לימודי תעודה ולאו דווקא תואר אקדמי, מוצע לעגן את המקצוע בחוק נפרד, ובהמשך אפשר יהיה לכלול בו מקצועות טיפול רפואי נוספים, שתנאי הכשירות שלהם יכללו גם הם לימודי תעודה. עם זאת, כדי ליצור אחידות בהסדרת עיסוקים במקצועות בריאות ובמקצועות טיפול רפואי, מוצע להחיל את הוראות חוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות גם על מקצועות הטיפול הרפואי המוסדרים על פי החוק המוצע.

החלוקים הלבנים: "הקואליציה ממשיכה בפגיעה במקצוענות בטיפול הרפואי"

ממטה "החלוקים הלבנים" ו"אין בריאות נפש בלי דמוקרטיה" נמסר אמש (א') בתגובה: "גם הערב הקואליציה ממשיכה במסעה לפוליטיזציה ופגיעה במקצוענות בטיפול הרפואי. הצעת חוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות שעברה הערב כוללת תיקונים שכל מטרתם נקמנות ופגיעה במועצה המדעית, על חשבון המטופלים".

הארגונים מתייחסים לצעדים האחרונים על פיהם בוועדה המייעצת לשר הבריאות לגבי מקצוע עמית רופא, ימונה נציג אקדמיה במקום נציג ההסתדרות הרפואית וכי ההכשרה המקצועית לא תיעשה בהכרח באמצעות המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית, אלא גם על ידי גוף אחר ששר הבריאות הכיר בו.

"הכשרה לקויה של כוח אדם מקצועי תפגע בבריאות של כולנו, בין אם מדובר בעמית רופא, קלינאיות תקשורת, תזונה, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק או מטפלת באמנות - אין בריאות בלי הכשרה אקדמית מדעית והתנסות מעשית", נאמר בהודעת הארגונים המוחים. "כל אדם לאחר החלפת פרק ירך זקוק לשיקום מקצועי על ידי פיזיותרפיסט מיומן; כל ילד בדיכאון זקוק למטפל בריאות הנפש שעברה הכשרה אקדמית וקלינית מפוקחת; כל אישה עם סוכרת לא מאוזנת זקוקה לדיאטן קליני מקצועי כדי להימנע מקטיעת גפיים; כל ילד עם שיתוק מוחין זקוק לטיפול והדרכה של קלינאי תקשורת ומרפא בעיסוק בתחום ההאכלה, אחרת יהיה בסיכון חיים".

במטה "החלוקים הלבנים" ו"אין בריאות נפש בלי דמוקרטיה" הודיעו כי "ימשיכו להיאבק למען מצוינות מקצוענות בטיפול הרפואי והנפשי וכנגד חדירת אינטרסים זרים הפוגעים בבריאות הגוף והנפש של מטופלות ומטופלים".

נושאים קשורים:  מקצועות הבריאות,  פרמדיק,  עמית רופא,  עוזר-רופא,  דימותן,  החלוקים הלבנים,  חדשות,  חוקים
תגובות
אנונימי/ת
31.07.2023, 18:19

ראיתי עוזרי רופא בארה"ב. תענוג. מורידים הרבה מהביורוקרטיה היום יומית. עוזרים במטלות קטנות אך חיוניות. תנו לעוזרי הרופא לחיות.

אנונימי/ת
31.07.2023, 18:25

קורסים קצרים שיקנו תעודה בתחומים רפואיים יורידו משמעותית את רמת הבריאות בישראל. אבל זה חוסך כסף... מדינה בירידה. עצוב.

אנונימי/ת
31.07.2023, 18:50

אין דבר כזה עמית רופא. רק רוםא יכול להיות עמית רופא.
קוראים לזה עוזר רופא!
אבל מה הבעיה? ישימו "עמית" רופא בכל מיני מקומות (מישהו אמר פריפרייה? )וכולם יהיו מרוצים שהנה יש מספיק רופאים בארץ, מקום ראשון בעולם!

אנונימי/ת
31.07.2023, 23:17

עוה"ד לרשלנות רפואית כבר מכינים את התביעות...

אנונימי/ת
31.07.2023, 23:31

פשוט נורא! הגיע הזמן לשני הצדדים לרדת מהעץ! טיפסו יותר מידי גבוה, זו השמדת עם ישראל

המדרון החלקלק החל . עמית רופא זה רופא מומחה או לקראת סיום שעושה fellowship מכבסת מילים מייצרת תודעה, עצוב שכך תראה הרפואה

אכן הממשלה ומשרד הבריאות מחפשים רופאים בגרוש. ואת כיסוי התחת שלהם הם חפשים בהשגחת רופא, או באחריות רופא.
כול שהרופאים האמיתיים צריכים לעשות זה לא לתת אישור לעמיתים סוג ב' או ז' לעבוד בשמם. שיעבדו על רישיון הרפואה של בוסו. וכול רופא שילמד פסאודו רופכים, או שיתן כיסוי ברשיונו יתבע ע"י עו"ד שיקבלו חוות דעת מקצועיות ע"י רופאים מומחים.
אכן אשמח לתת חוות דעת נגד פסאודו רופאים ומוריהם.
ולכול האנונימוסים - אתם אמת כול כך מפחדים ? ממה ?

אנונימי/ת
01.08.2023, 16:12

רופא שמשתף פעולה עם זה מחריב את הבסיס עליו הוא עומד