• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

מומחים בבריאות הציבור מתנגדים לביטול עילת הסבירות

נייר עמדה בנושא השפעת ביטול עילת הסבירות על מערכת הבריאות נשלח ליו"ר ועדת החוקה חה"כ שמחה רוטמן | המומחים טוענים: החלטות נבחרי ציבור המתעלמות משיקולי בריאות אינן סבירות וחייבות לעמוד בפני ביקורת שיפוטית

ח"כ שמחה רומן, יו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט בכנסת. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

"להגנה על בריאות הציבור חיוני שתהיה ביקורת שיפוטית על סבירותן של החלטות השלטון", כך נטען בנייר עמדה בנושא השפעת ביטול עילת הסבירות על מערכת הבריאות, שנשלח לוועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת לגבי הצעת החוק בנושא של יו"ר הוועדה, חה"כ שמחה רוטמן.

על נייר העמדה חתומים ד"ר עו"ד שלי קמין-פרידמן, מומחית למשפט רפואי ומשפט בריאות הציבור, עמיתת מחקר מכון זולת, פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל ופרופ' נדב דוידוביץ', מנהל בית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת בן גוריון בנגב.

"החלטות של נבחרי ציבור המתעלמות משיקולי בריאות חייבות לעמוד בפני ביקורת שיפוטית, אם אינן סבירות", נכתב בנייר העמדה. הכותבים מציינים כי נטייה גוברת של נבחרי הציבור להתעלם מעמדות מומחים בתחום הבריאות מחזקת את הצורך לשמר את הביקורת השיפוטית על ההחלטות המתקבלות. הם מדגישים כי עתירה לבג"צ היא הכלי היחידי שעומד בפני אזרחים שנפגעים מהחלטות המתעלמות משקולי בריאות.

"אנו החתומים מטה מתנגדים להצעת החוק נוכח הסכנה הטמונה בה לבריאות הציבור", כתבו החותמים והביאו לדוגמה את החלטת שר האוצר בשנת 2018 שלא להעלות מס על טבק לגלגול בהתאם לגישה עקרונית של אי העלאת מיסים.

ההחלטה, מציינים הכותבים, התעלמה מהשפעת מחירו הנמוך של הטבק לגלגול על העלייה בצריכה. בעתירה לבג"ץ שהגישה עמותת המיזם הרב מגזרי למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן (ובהצטרפות הר"י כידיד בית המשפט) נטען שהמס המופחת על טבק לגלגול פוגע בבריאות הציבור. בג"ץ התערב, נקבע כי הרשות המבצעת (משרד האוצר) חייבת לבחון את השלכות החלטותיה על הבריאות וניתנה הוראה לשר האוצר להשוות באופן מיידי את מס הקנייה על מוצרי טבק. עוד הדגישו הכותבים כי "ההחלטה שלא להעלות מס על טבק לגלגול איננה החלטת דרג מקצועי אלא החלטת שר בממשלה, שאלמלא הביקורת השיפוטית אין אחריה דבר וסופה פגיעה אנושה בבריאות.

דוגמה נוספת שבה עמד בג"צ לצד אזרחים בנושא בריאות הציבור, שאותה מצטטים הכותבים, עוסקת בהחלטת משרד החינוך בשנת 2008 לקיים לימודים בבית ספר יסודי לילדי שועפאט במזרח ירושלים, על אף מיקומו של בית הספר בסמוך למפעל מתכות מזהם. "בעתירה לבג"ץ שהגישו האגודה לזכויות האזרח, עמותת אדם טבע ודין ועותרים נוספים, נטען שמפעל המתכות פוגע בבריאות הילדים. גם במקרה זה, בג"ץ התערב בהחלטת משרד החינוך וקבע כי נכונות המשרד להסכים לחשיפת הילדים לשאיפת חומרים מזיקים ולו למשך יום אחד היא החלטה בלתי סבירה, והורה על מציאת פתרון מיידי. רק התערבות בית המשפט ופסילת ההחלטה השלטונית מטעמי חוסר סבירות הגנה על בריאות הילדים.

הכותבים מתייחסים גם לירידת קרנם של המומחים בהחלטות המתקבלות על ידי השלטון ומזכירים שתי החלטות שלטוניות עדכניות המתעלמות מעמדתם של מומחים בתחום - החלטת שר האוצר, בצלאל סמוטריץ' לבטל מס על שתיה מתוקה וחלוקת תלושי מזון לנזקקים.

עוד ציינו כי ההחלטה לבטל את עילת הסבירות פוגעת בזכות לבריאות, שאינה מוזכרת במפורש בחוקי היסוד, ולכן ספק אם תוכל לזכות בהגנה שיפוטית אם היא נדחית מפני שיקולי מדיניות אחרים.

"כאשר הממשלה מקבלת החלטות שהמתעלמות משיקולי בריאות – מטעמים פופוליסטיים, שרירותיים או מגזריים – עתירה לבג"ץ היא הכלי היחיד העומד לרשות האזרחים הנפגעים. אם לא תישמר סמכות הביקורת השיפוטית על סבירות ההחלטות השלטוניות, תיפגע בריאות הציבור", מציינים הכותבים ומוסיפים כי "בהיעדר עיגון חוקי בדבר הזכות לבריאות, ובהיעדר החובה לבחינת ההשלכות הבריאותיות בהחלטות הרשות המבצעת, ולאור סכנת התערבות באוטונומיה המקצועית בתחום הבריאות, תחום בריאות הציבור והסביבה הוא רגיש ופגיע במיוחד מבחינת ביטול או צמצום עילת הסבירות".

נושאים קשורים:  עילת הסבירות,  ח"כ שמחה רוטמן,  פרופ' נדב דוידוביץ',  פרופ' חגי לוין,  רפורמה משפטית,  הפיכה משטרית,  בריאות הציבור,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
26.06.2023, 19:23

איזו יוהרה מצדם של רופאים.
מה הייתם אומרים אם משפטנים היו מתערבים בהחלטות רפואיות?
ולגופו של עניין, נראה מן הכתבה שהבנתכם בנושא שימוש מופרז בעילת הסבירות הינו לוקה בחסר, בלשון המעטה

26.06.2023, 20:54

חוק ביטוח בריאות ממלכתי קובע (סעיף 3(ד) כלהלן:
שירותי הבריאות הכלולים בסל שירותי הבריאות יינתנו בישראל, לפי שיקול דעת רפואי, באיכות סבירה, בתוך זמן סביר ובמרחק סביר ממקום מגורי המבוטח, והכל במסגרת מקורות המימון העומדים לרשות קופות החולים לפי סעיף 13.
אם אני מבין את הצעת החוק, לא תהיה אפשרות להגיש תביעה נגד המדינה בטענה של אי עמידה בתנאי "סבירות", דהיינו מרוקנים את הסעיף הזה מתוכנו ואחרי שהחקיקה תעבור, המדינה תהיה רשאית לקבוע כל כלל שראשי המדינה ימצאו לנכון לגבי מרחק, זמן ואיכות - להבנתי מצב זה חייב להדאיג כל מי שרוצה מערכת בריאות שוויונית בישראל, ללא קשר לדעתו הפוליטית

אנונימי/ת
26.06.2023, 23:10

ממש לא הבנת בכלל כלום. שטפו לך את המח בצורה כזאת שסטלין יכול ללמוד. לביטול עילת הסבירות אין שום קשר לחוקים המזכירים "סביר".

27.06.2023, 11:22

צודק בהחלט. ביטול עילת האי-סבירות היא דרך מתוחכמת לסתום כל אפשרות שהדרג המקצועי (דהיינו- עורכי דין ושופטים) יתנגד להחלטות של פוליטיקאים. זו דיקטטורה גלוי שאפילו לא מתחפשת לדיקטטורה.

27.06.2023, 11:26

מציע לכם לעיין טוב טוב בהצעת החוק של ח"כ חנוך מילביצקי (ליכוד) לחיסול סמכות לשכת עורכי הדין. אחרי החוק הזה יבוא חוק שיסרס את ההסתדרות הרפואית ויקים גוף אחר *בשליטת הממשלה*. *שיהיה ברור- חזון המשטר החדש: אנשי מקצוע- OUT, פוליטיקאים אינטרסנטים- IN*.

אנונימי/ת
27.06.2023, 13:00

מי שלא הבין דבר זה אתה ולפי נוסח הכתיבה אפשר ללמוד איזה אדם אתה

אנונימי/ת
29.06.2023, 00:06

לשכת עורכי דין - גוף מושחת. ראה פרשיות מינוי שופטים בעבר. זה גוף מקצועי כמו הר"י. שקיבל השפעה מעל ומאבר. הגיע זמן להחזירו לגודלו הטבעי.
רופאים בעבר לא התערבו בפוליטיקה ועשו בשכל. אם נמשיך לקפוץ מעל הפופיק - נפגע - כמו לישקת עו"ד

17.07.2023, 16:09

דעתך תישמע יותר חכמה אם תלמדי לאיית

אנונימי/ת
26.06.2023, 20:18

כשהמומחים יחדלו להתערב בפוליטיקה, ניתן יהיה להתייחס אליהם ברצינות.

אנונימי/ת
27.06.2023, 08:31

לקרוא להתנגדות לכל צעד שקורא להפיכת מדינת ישראל מדינה דיקטטורית אנטי ליברלית חשוכה "פוליטיקה", זאת הטעיה לא מקרית.
המתנגדים למהפכה מייצגים גם אותך , אלא אם כן אתה שונא להטבים, שונא מערכת משפט לא פוליטית, ןמתעב את זכויות הנשים בעידן הנוכחי.

אנונימי/ת
29.06.2023, 00:08

מה קשור?

אנונימי/ת
26.06.2023, 20:24

ומה עמדת האנדוקרינולוגים-פדיאטריים? בתור מתנגד נחרץ להפיכה המשפטית, אני חושב שאין מקום ל"ניירות עמדה" מטופשים כאלו.

אנונימי/ת
26.06.2023, 20:41

דברי הבל הבלים. אלה לא רופאים, אלא פוליטרוקים מתוסכלים מהדרג הנמוך ביותר.

אנונימי/ת
26.06.2023, 20:49

איפה כתוב שיהיה אסור לעתור לבגץ במקרים כדלעיל? אף אחד לא סוגר את בית המשפט העליון / בג"צ , מדובר באיזון שלכאורה בסמכות הכנסת להכריע בו. ניסיון להחזיר את המצב לפני שהשופט ברק נטל סמכויות יתר. עד השופט ברק לא היינו דמוקרטיה? לא היה בגץ?

שוב נותן האתר במה לטענות הזויות של רופאים שאין להם שום קשר לרפואה. אלהים יודע את מי הם מייצגים. כל מטרתם לקחת חלק בהפלת הממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי. מה חושב פרופ' לוין וחברו - שכל הרופאים הם מטומטמים? אתם משיגים את התוצאה ההפוכה למה שאתם רוצים -לפחות בקרב רוב הרופאים!
פרופ' אלידן

אנונימי/ת
26.06.2023, 21:59

אתר דוקטורס אונלי הוא אתר האינטרנט המוביל בישראל לרופאים ולאנשי מקצוע בתחומי הרפואה.

אתר דוקטורס אונלי מביא את מיטב תקצירי המאמרים מכתבי העת ומאגרי המידע הרפואיים המובילים בעולם, כיסוי נרחב של הנעשה בתחום הרפואה בישראל ובעולם, סקירת חדשות מתחום הרפואה, מאמרי דעה, מדורים בנושאי משפט ואתיקה רפואית, לוחות זמנים לאירועים וכנסים בתחומי הרפואה ועוד.

דוקטורס אונלי משמש כפלטפורמת אינטרנט רשמית לאיגודים ולחברות המדעיים, הנהנים במסגרת האתר משירותי תוכן, שירותי חדשות, אפשרות לנהל את כלל הפעילות המקוונת שלהם באמצעות האתר ועוד שירותים נוספים רבים.

אנונימי/ת
26.06.2023, 22:04

אתר דוקטורס אונלי, אמור לשמש כלי ביטוי מקצועי לרופאים בישראל.
והנה, פעם אחר פעם, האתר הופך להיות "פראבדה" , כלי ביטוי לפוליטיקה מגעילה.
אין מקום לפוליטיקה בעולם הרפואה.

אנונימי/ת
26.06.2023, 22:25

בהתמודדות עם הקורונה הגביל בית המשפט את הממשלה. המלצות מומחי בריאות הציבור שאומצו ע"י הממשלה נפלו בגין חוסר סבירות בבית המשפט.

אנונימי/ת
26.06.2023, 22:31

מה עם נייר עמדה של איגוד הפולמונולוגים?

אנונימי/ת
26.06.2023, 23:03

מעניין מה היא עמדת הנגרים על ביטול עילת הסבירות.

אנונימי/ת
26.06.2023, 23:21

אני קורא את הכתב ה ואיני מאמין. מה פירוש מומחים בבריאות הציבור נגד ביטול עילת הסבירות? מי שמכם שופר לרופאי מערכת הבריאות. ראשי ההסתדרות הרפואית הפכתם את הר"י, מבלי שהיה לכם מנדט לכך, לגוף פוליטי אנטי ממשלתי . אתם אנריכיסטים שמאלנים שמטרתכם להפיל ממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי. גועל נפש

אנונימי/ת
26.06.2023, 23:30

"קבוצת החלוקים הלבנים" "קבוצת הסטטוסקופים השחורים" "קבוצת הקולונוסקופיה החומה" "קבוצת הטרולים הרפואיים" . אם מתארגנת עוד קבוצה חרטטנית דומה, נא פרסמו אולי אצטרף אליה.

אמון הציבור בבגץ קרס מאז שהפך סניף של מרצ, וכך אמון הציבור ברופאים הולך וצונח ביתר שאת מאז שפרופ' ציון, דוידוביץ' ולוין דוחפים פוליטיקה קטנה למרחב העדין הזה שבין הרופא למטופל. בושה בושה בושה.

27.06.2023, 08:21

להגיד שאמון הציבור בבגץ קרס זה להגיד שקר
פייק ניוז בעטיפה אינטלקטואלית , ומכאן ניתן להמשיך במסכת של שקרים שבסופה מגיעים לפייק ניוז המרכזי: הציבור בחר ורוצה בהפיכה המשפטית
ככה בונים את הטרלול שאנחנו חווים עכשיו במדינה.

27.06.2023, 07:02

ומה עם ההחלטה לחלק רישיונות בלמקצועות הבריאות לאנשים שיעברו הכשרה קצרה במכללות בלי קריטריונים יבלי מל"ג????

27.06.2023, 07:32

אחד מניירות העמדה המטופשים שיש ואולי מראה שכשיש אג'נדה לא צריך שכל .
אין בין הסביר במשפט לסבירות של בג"ץ ולא כלום . ולא סביר שרופאים יקחו בשבי את ההסתדרות הרפואית ויהפכו אותה לסניף של מטורללי מצדדי דמו-ק-ר-טית סתימת הפיות , כאילו אין רופאים רבים שחושבים אחרת ,וחושבים שהמרחב הרפואי צריך להיות מקום בטוח ללא פוליטיקה לכל אדם ללא שיפיד מפני רופאים שיטרילו אותו כי הוא ניראה או חושב אחרת.

אנונימי/ת
27.06.2023, 08:26

"לקחת בשבי את ההסתדרות הרפואית"... הצחקת ...
אולי אם היו בחירות אמיתיות בהר"י היה ניתן להגיע לתוצאות שהגיעו בלשכת עורכי הדין והיו מראים לכל המלעיזים הביביסטים כי גם כאן יש רוב מוחץ למתנגדים למהפכה המשפטית

אנונימי/ת
27.06.2023, 08:23

פעם אחר פעם ליצני בריאות הציבור עושים צחוק מעצמם וגורמים זילות לתפקיד. וכמו רוטינה, מדובר באותו זוג אנשי שמאל.

מציע לכתוב בכותרת המכתב הקבוע "רופאי בריאות הציבור קובעים שצריך להחליף את הציבור"

אנונימי/ת
27.06.2023, 09:01

סליחה, אבל המתדינים המכובדים לא מתיחסים לעילות בבסיס הצעת החוק ולמטרותיה. עם כל הכבוד לתומכי מפלגת ש"ס הרוצים בקידום ערכיה ומנהיגיה לא ניתן להתעלם מההשכות המעשיות של מינוי שר בריאות שהורשע בקבלת שוחד, לא פעם אחת ולא מגורם אחד אלה כשיטה מתמשכת. וזאת יכול כל בר דעת לקרוא בפסה"ד לעירעור הרשעת מר דרעי האחרון, עד כה. ובינתיים למרות שיש 33 שרים משרד הבריאות נמצא כפקדון יחד עם משרד הפנים, כי הממשלה לא קיבלה את הפסיקה ומעונינת לחוקק חוק שיתאים לצרכיה הפוליטים.

27.06.2023, 11:30

תגובה ליצחק פפו-
ירידה באמון הציבור בבית המשפט העליון, זה פייק ניוז ?! שיטוט קצר בגוגל, ומתגלה האמת שלא נוח לך איתה:
ב2004 הביעו אמון 76% וב2022 41% . וזה אליבא דהמכון הישראלי לדמוקרטיה(שכולנו יודעים מה האוריינטציה הפוליטית שלו...)

אנונימי/ת
27.06.2023, 12:48

לכל הרופאים היושבים במגדל השן של הרפואה הרחק וגבוה מהמיים הסוערים של החיים במדינה ("פוליטיקה אלק") .יסודות מגדל השן מצויים עמוק בתוך המיים הסוערים הללו ויכולים להתמוטט בהשפעתם
אני מקווה שהאנלוגיה הפשטנית הזו תעזור...

27.06.2023, 15:23

הסכנה מפגיעה בנימוק הסבירות היא מוחשית ואמיתית. זה המהלך הפוגעני ביותר מכל הצעות החוק של ההפיכה המשפטית של יריב לוין וחבר מרעיו. זו הלכה שתאפשר לפוליטיקאים להתעלם מחוות דעת של בעלי מקצוע (עורכי דין, שופטים) ותסרס את כל מערכת המשפט לטובת אינטרסים סקטוריאלים ושחיתות שלטונית. מי שקורא (ומתפלץ) מהצעת החוק של ח"כ חנוך מילביצקי לגבי חיסול לשכת עורכי הדין שלא יתפלא שמחר יעבירו חוק שיסרס ויחסל את ההסתדרות הרפואית כארגון יציג של הרופאים בישראל.

אנונימי/ת
27.06.2023, 16:16

די כבר עם התעמולה בשירות גורמים זרים ועויינים. זה אתר מקצועי רפואי, לא מעוניין בכתבות אחרות.

אנונימי/ת
28.06.2023, 18:11

פעולה ברוכה והכרחית. ביטול עילת הסבירות יכול להביא למצב בו פוליטיקאים יחליטו במי אנחנו יכולים לטפל ובמי לא. לדוגמה: מפגינה נגד הממשלה סובלת מצלעות שבורות, שטף דם פנימי וכוליי בעקבות הפעלת אלימות סבירה על ידי המשטרה. שר הבריאות יהיה מוסמך לאסור על הרופאים לטפל בה מכיוון שמעשיה כוונו כנגד מדיניות הממשלה.

אנונימי/ת
28.06.2023, 18:35

כל הפוסל במומו פוסל

אנונימי/ת
28.06.2023, 18:34

מעבר לכך שאין להם שום מנדט "להתנגד" (מי שואל אותם...) זה גם מטופש.
כל ההתעקשות הזאת להתנגח בממשלה כשעוד אין לנו הסכם קיבוצי היא שוב ראיה לכך שגם פרופסורים יכולים להיות אידיוטים.
רדו מהעץ....
דעתכם בנוגע לרפורמה אינה בעלת תוקף יותר משל אדם אחר. ואם לדעתכם הרפורמה בעייתית (גם אני חושב כך) אז במקום לבזבז אנרגיה על מאבקי סרק עדיף לנסות להשיג הסכם שכר טוב יותר כדי שנוכל להתמודד באופן מיטבי אם התקופה הקשה שבאה עלינו

28.06.2023, 19:10

למה שוב פוליטיקה בדוקטורס אונלי? תשאירו את המקצוע הנפלא שלנו מחוץ לכל זה.

לכל האנונימים המתלהמים ומדברים בגסות על בעלי דעה שונה משלכם,
אולי תזדהו בשמכם ובתפקידכם במערכת הבריאות, כמו אלה ביננו התומכים בשמירה של מערכת דמוקרטית שיש לה 5 קריטריונים שבחירות חופשיות ודמוקרטיות הן רק אח מהם
1. זכויות האדם.
2. שלטון החוק
3. בחירות חופשיות
4. הפרדת מוחלטת של הרשויות
5. עצמאות מערכת המשפט.
מומלץ לכולם ללמוד כללים אלה לפני שנופלים על מי שמשגיחים עלינו.
דר' שלמה בר סלע

אנונימי/ת
29.06.2023, 00:21

מערכת משפט שלנו היא לא רשות עצמאית - היא רשות שולטת . מתערבת בכל תחום חיינו, כולל צבא ופוליטיקה. חושבת את עצמה מעל כולנו. ושלטון החוק זה מילה יפה בתנאי שבתי משפת מיישמים חוקים ולא לא מפרשים אותם כראות עיני השופטים. הייתה בחירה חופשית בבחירות אחרונות וצד מפסיד החליט לא לכבד את זה. הפרדה מוחלטת של רשויות במיקרא שלנו -
ממשלה וכנסת בצד אחד. משטרה , שב"כ, צבא ובג"ץ בצד אחר. (מרד לשעברים - ממש דמוקרטי). זה המצב כרגע לצערי. לאן אנחנו?.

אנונימי/ת
01.07.2023, 13:33

האנונימיות מאפשרת להפיץ שקרים וחצאי אמיתות. מי שרוצה לבטל את עצמאות הרשות השופטת ולהכפיף אותה לפוליטיקאים תומך בדיקטטורה. מי שיבטל את עצמאות לשכת עורכי הדין או יעביר חוק שיטול מידי הר"י את אסדרת מקצוע הרפואה בישראל תומך בדיקטטורה. ברור לך דוקטור אנונימי?

אנונימי/ת
28.06.2023, 23:22

כל הכבוד!

02.07.2023, 07:45

אז נגיד שהרפורמה עברה, ועכשיו החזירו משמרות של 36 שעות ואין בגצ לפנות אליו, ו"חבר של" קיבל ג'וב לנהל בית חולים ממשלתי למרות שהוא חסר רקע והשכלה מתאימים (הוא רק בן 23) ואין לכם "עילת סבירות" כדי לבטל את ההחלטה, ונגיד שאתם מקבלים שעות נוספות באיזו קליניקה, ואיגוד בעלי העסקים מריץ חוק לביטול תשלום על שעות נוספות, זה מתאים לכם? תחשבו טוב לפני שאתם תומכים ברפורמה הזויה כזו.