• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

The Lancet: מספר החולים בסוכרת בעולם ישלש את עצמו עד 2050

ההערכה המדאיגה מצביעה גם על אי השוויון הגלובלי בסוכרת: עד 2045, שלושה מכל ארבעה מבוגרים חולי סוכרת יהיו ממדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית

אשה הסובלת מסוכרת סוג 2 (צילום: אילוסטרציה)
חולת סוכרת. צילום: אילוסטרציה

הערכות חדשות שפורסמו ביום ה' האחרון בכתב העת The Lancet מצביעות על כך שיותר מ-1.3 מיליארד אנשים יחלו בסוכרת עד שנת 2050, פי שלושה ממספר החולים בשנת 2021, עת עמד על 529 מיליון. העלייה נובעת בעיקר מזינוק במספר החולים בסוכרת מסוג 2, שנגרמת בין השאר בשל השמנה ושינויים דמוגרפיים. 90% מכלל החולים בסוכרת בשנת 2021 היו חולים בסוכרת מסוג 2 שנגרמת ברובה בשל גורמי סיכון כמו BMI גבוה, סיכונים תזונתיים, סיכונים סביבתיים ותעסוקתיים, שימוש בטבק, שימוש באלכוהול ופעילות גופנית נמוכה.

ההערכות הללו התפרסמו במפגש המדעי ה-83 של האגודה האמריקאית לסוכרת. כתבי העת The Lancet Diabetes ו-Endocrinology פרסמו כתבות על אי השוויון הגלובלי בסוכרת. מאמר אחד התמקד בתמונת המצב בעולם והשני בתמונת המצב בארה"ב. על פי הנתונים המתבססים על מחקר של המכון למדדי בריאות והערכה באוניברסיטת וושינגטון, עד 2045, עד שלושה מכל ארבעה מבוגרים עם סוכרת יחיו במדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית.

כצפוי, העלייה בשכיחות החולים במחלה בעולם אינה אחידה: בצפון אפריקה ובמזרח התיכון הערכות הן ששיעור החולים יעמוד על16.8% ובאמריקה הלטינית ובקריביים הוא יגיע ל-11.3% עד 2050, בהשוואה ל-9.8% ברחבי העולם. נכון לעכשיו, שכיחות החולים במחלה עומד על 6.1%.

המחקר, הממומן על ידי קרן ביל ומלינדה גייטס, הוא חלק מסדרה רחבה יותר בנושא סוכרת הקוראת לאסטרטגיות יעילות יותר ומודעות לאי שוויון, להפחתת החולים במחלה, בעיקר כיוון שרוב חולי הסוכרת חיים במדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית ואינם יכולים לקבל טיפול מתאים.

נושאים קשורים:  סוכרת,  מגיפת הסוכרת,  חדשות
תגובות