• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

עתירה לבג"ץ נגד ביטול המס על משקאות ממותקים

העותרים טוענים: "ההחלטה בלתי סבירה בעליל, מונעת משיקולים זרים ומשוללת הנמקה ותשתית עובדתית ראויה" | השר סמוטריץ': "הסמכות והאחריות של הממשלה הנבחרת ולא באחריות בית המשפט. העתירה מופרכת ולא רלוונטית"

משקאות ממותקים. צילום: נתי שוחט/ פלאש 90

עתירה נגד ביטול המס על משקאות ממותקים הוגשה אתמול (ג') לבג"ץ. על כך מדווחת הבוקר רוני לינדר בדה מרקר. העותרים: חנוך ברקת, יו"ר עמותת דואליס ולשעבר מנכ"ל קרן אייפקס; הפורום הישראלי לתזונה בת קיימא; פרופ' אהרון טרואן מבית הספר למדעי התזונה באוניברסיטה העברית ופרופ' נדב דוידוביץ' העומד בראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון.

העילה לעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד חגי קלעי ועו"ד יעל ויזל: ההחלטה "בלתי סבירה בעליל, מונעת משיקולים זרים ומשוללת הנמקה ותשתית עובדתית ראויה".

כזכור, ההחלטה להעלות את המס על המשקאות הממותקים היתה מנומקת ולוותה בהליכים ארוכים ובהתבסס על מחקרים מדעיים ודעות של אנשי מקצוע מתחום הבריאות. המיסוי על המשקאות הממותקים נכנס לתוקפו בינואר 2022. במרץ 2023 בוטל המס עם כניסתו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לתפקידו.

בתגובה לביטול המס, מעל תריסר איגודי רופאים וחוקרים מדיסציפלינות שונות קראו לשר סמוטריץ' לסגת מההחלטה על ביטול המס על משקאות ממותקים וציינו: "בעת ש-85 מדינות מטילות מיסים על משקאות ממותקים, ישראל צועדת לאחור".

פרופ' דרור דיקר, יו"ר החברה לחקר וטיפול בהשמנת יתר, אמר: "אי אפשר להתעלם ממגיפת ההשמנה המפושטת בחברה הישראלית, מתג המחיר הגבוה למגיפה, המוערך בכ-20 מיליארד שקל לשנה ומההשלכות החברתיות והנפשיות של ההשמנה. בדומה למאבק בנזקי הטבק, נדרשת מהממשלה מדיניות רב מערכתית, מבוססת מדע, המקדמת תזונה בריאה, ולא נסיגה לאחור וביטול צעד מוצדק שיעילותו הוכחה, דוגמת המס על המשקאות הממותקים".

עדויות מיותר מ-100 מדינות שנקטו במהלך מראות כי תוצאותיו ניכרות ודו"ח של ארגון הבריאות העולמי מראה כי "המס מביא להפחתה בצריכת המשקאות הממותקים ומתמרץ את יצרניותיהם לשנות את הרכב המשקאות ולהפחית את כמות הסוכר".

לינדר מצטטת מנתונים שנאספו בישראל ובין השאר מניתוח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, המראה כי היקף צריכת הסוכר השנתית לנפש בישראל הוא 64 ק"ג, הגבוה ביותר מבין מדינות ה-OECD.

ניתוח הנתונים של חטיבת המחקר בבנק ישראל על השינויים ברכישת משקאות בעקבות הטלת המס מראה כי המס על משקאות ממותקים הביא לירידה של כ-5% בנפח הרכישות לנפש וכי הרכישות לנפש של משקאות עתירי סוכר, עליהם הוטל מס בגובה 1 ש"ח לליטר, פחתו בכ-10%.

בניתוח על פי אוכלוסיות עולה כי "בעקבות הטלת המס חלה בחברה החרדית ירידה בולטת בקניית משקאות עתירי סוכר: ירידה של 19% במשקאות עתירי הסוכר ושל 15% במשקאות מופחתי סוכר".

"התמונה עגומה", נכתב בעתירה. "מס חיוני ובעל אפקטיביות מוכחת בהתמודדות עם אחת הבעיות הבריאותיות החמורות של זמננו, שאומץ בישראל בתהליך ארוך שנים ושנסמך על ניתוח מקצועי והשתתפות ציבורית רחב, בוטל באבחה אחת [...] משיקולים פוליטיים צרים, בניגוד להמלצות חד משמעיות מטעם גורמי מקצוע וחרף התנגדות ציבורית עזה", וזאת, "בהיעדר כל נימוק או בצדקת העניין".

על פי הדיווח, משר האוצר בצלאל סמוטריץ' נמסר: "קביעת המדיניות וניהול הסיכונים בכלכלה, בחברה ובבריאות היא בסמכות ובאחריות של הממשלה הנבחרת ולא באחריות בית המשפט. לכן, מדובר בעתירה מופרכת ולא רלוונטית".

ממשרד הבריאות נמסר: "עם תחילת כהונת השר הנוכחי משה ארבל בוחנים אנשי המקצוע בהנחייתו דרכים נוספות לצמצום צריכת משקאות מתוקים שאינם דרך מיסוי, לרבות הגבלה על פרסום ותוך התייעצות עם ארגוני בריאות בעולם. בתום בחינת הנושא יובאו מסקנות הבחינה למנכ"ל המשרד".

נושאים קשורים:  משקאות ממותקים,  מס על משקאות ממותקים,  עתירה,  בג"צ,  שר האוצר בצלאל סמוטריץ',  חדשות,  פרופ' נדב דוידוביץ',  פרופ' דרור דיקר
תגובות
אנונימי/ת
16.06.2023, 10:45

מר דוידוביץ : דת "בריאות הציבור" היא הבודהיזם האישי שלך. אל תכפה את דעתך על אחרים.

אנונימי/ת
16.06.2023, 18:06

תגובה לא ראויה. התנגדות פר' דוידוביץ' אינה קשורה למניעים אישיים, להיפך מתוך דאגה לטפשים כמוך.

19.06.2023, 09:47

את/ה כופה את דעתך על אחרים פה. כמו שברור שיש למסות מוצרי עישון, ברור שיש למסות שתיה מתוקה מאותן הסיבות. דווקא התגובה שלך נקראת כאילו מגיעה ממניעים אישיים שלא נוגעים לבריאות - ונשאלת השאלה מה מעשייך בפורום זה אם כך.

אנונימי/ת
16.06.2023, 19:03

אמנם המס שהוטל על משקאות ממותקים היה מוצדק מבחינה כלכלית ומוסרית אך תגובתו של סמוטריץ נכונה ומדויקת. קביעת המדיניות היא בסמכות ובאחריות הממשלה ולא בתי המשפט. אותן מפלגות שדחפו לביטול המס הצהירו על כוונותיהן לפני הבחירות. זה גם היה חלק מההסכם הקואליציוני.
זכותו של העם לבחור בהנהגה שפוגעת בו. או במלים אחרות - זכותו של הציבור להתנהג בטמטום. לכן זו דמוקרטיה ולא מריטוקרטיה.

אנונימי/ת
17.06.2023, 08:57

כל החלטות הממשלה הן בתחום הסמכויות שלה. אבל ההחלטות הללו חייבות להיות 1. בהתאם לחוק. 2. שיוויוניות. 3.

אנונימי/ת
17.06.2023, 09:56

תגובתי נקטעה. סליחה.
החלטות הממשלה חייבות להיות בהתאם לחוקי יסוד, שיוויוניות וסבירות.
למשל לפני כ 20 שנים הוחלט למגן את בתי הספר בשדרות בצורה חלקית. כלומר, לבנות בכל קומה מרחב אחד מרכזי ממוגן.
עיריית שדרות ועותר מעוטף עזה עתרו לבג"ץ.
טענות העותרים שזו החלטה לא סבירה ומסכנת את הילדים שלהם.
לטענתם תוך 15 שניות הילדים לא יספיקו להגיע למרחב המוגן. עצם הריצה ההמונית למרחב מסכנת אותם. וכן, שלא תמיד יש אתרעת צבע אדום. אני אוסיף, שזו אפליה כי לילדים במקומות אחרים יש זמן ארוך להגיע למרחב המוגן.
טענת משרד הביטחון והיועץ המשפטי לממשלה הייתה: 1. עשינו ניסויים והילדים יכולים תוך 15 שניות להגיע למרחב המוגן.
2. רק לשר הביטחון והממשלה סמכות איך לחלק את תקציב הביטחון וזו לא סמכות בג"ץ.
החלטת בג"ץ: בדיון התגלה, שההפרש בין מיגון כל הכיתות לבין מיגון רק מרחב אחד בכל קומה, הוא 190 מיליון שקלים שזה סכום זניח לעומת כלל תקציב הביטחון.
בג"ץ קיבל את העתירה וחייב מיגון כל הכיתות כי מדובר בהחלטה לא סבירה.
אנחנו יודעים היום כמה התקפות פתע היו בשדרות במהלך 20 השנים האחרונות. כולם מבינים היום שזו היתה החלטה לא סבירה של משרד הממשלה.
תומכי הרפורמה מביאים את פסק הדין הזה לסמכויות היתר של בג"ץ.
וסיבה לביטול עילת הסבירות.
הבאתי את העובדות וכל אחד ישפוט אם צריל לבטל את עילת הסבירות.
לעניין המס על משקאות ממותקים זה יותר מסובך כי יתכן שהסברה תועיל, רק שהסברה לא עובדת תוך חודש או חודשיים, אלא שנים.

אנונימי/ת
17.06.2023, 10:58

תנוח דעתך. ההחלטה לבטל את המס היא חוקית ושיוויונית.
החיסרון העיקרי שלה שהיא פשוט מטומטמת אך כפי שכתבתי בתגובה אחרת - טמטום אינה עילה להתערבות בג"צ בפרט שהוצהר על כך מראש והציבור החליט לבחור באותו טמטום.
זוהי מהות הדמוקרטיה. קול של אידיוט גמור שווה בכוחו לקול של אדם אינטליגנט. כך צריך להיות. אחרת לא נחיה במשטר דמוקרטי אלא במשטר מריטוקרטי.

לכתוב על משקאות מתוקים כמו על סיגריות אזהרה - מוביל למחלות סוכרת ומוות. למסות בדיוק כמו סיגריות אין לזה כל קשר לחרדים. מספיק עם דו פרצופיות הציבור אף אחד לא מטומטם ולא אידיוט. כולם יודעים את האמת