• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

עד סוף המאה: גלי חום בישראל יגרמו לכ-330 מקרי מוות מדי קיץ

מחקר חדש חוזה כיצד ישפיעו שינויי האקלים על המזרח התיכון ומתריע: אם לא תופחת הצטברות גלי החממה באטמוספירה, שיעורי התמותה העודפת הקשורה בחום יגדלו פי עשרה

מד טמפרטורה (צילום: אילוסטרציה)

היום נאמדת התמותה העודפת מתחלואה הקשורה בחום בכ-30 בני אדם בשנה. מחקר שכותרתו "גלי חום תכופים, מתמשכים וקטלניים יותר במאה ה-21 מעל מזרח הים התיכון", צופה כי גלי החום הצפויים בעוד כ-60 שנה יגרמו לעלייה של פי עשרה בתמותה ויגיעו לכ-330 מקרים מדי קיץ. את עיקר מחיר התמותה ישלמו קשישים מעל גיל 65.

צפי המחקר הוא להתעצמות משמעותית של גלי החום במזרח הים התיכון. על פי הממצאים, אם לא יחול שינוי שיפחית את הצטברות גלי החממה באטמוספירה, משך גלי החום, תדירותם וחומרתם יעלו, הימים החמים יהיו ממושכים יותר לצד עלייה בטמפרטורה.

את המחקר שביקש לחזות כיצד ישפיעו שינויי האקלים על האזור שלנו, ערך ד״ר אסף הוכמן מהמכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית עם חוקרי המכון הטכנולוגי של קרלסרוהה בגרמניה והוא התפרסם בכתב העת Science of the Total Environment בראשית השנה.

החוקרים מצאו כי העלייה המוחלטת הגבוהה ביותר בשיעור התמותה בולטת בעיקר בקרב בני 65+. "העלייה היחסית בשיעור התמותה ביחס ליחידת מדד מתח אקלימי תואמת ל-2.5% ± 2.9% לצעירים; 0.6% ± 1.2% למבוגרים ול-2.3% ± 0.8% לבני 65+", נכתב במחקר.

החוקרים מציינים כי בשנים 2026–2055 עלולים למות כ-0.70 ± 0.30 אנשים נוספים בקיץ לכל 100,000 תושבים כתוצאה מחום הגובר בישראל. להערכתם, בסוף המאה המספרים יגדלו ל-0.55 ± 0.20 (~1%) לצעירים, 0.95 ± 0.35 (~1.5%) למבוגרים ו-3.00 ± 1.05 (~4%) לבני 65+.

בדיווח של שני אשכנזי לכלכליסט, אמר ד״ר הוכמן כי הבעיה הקשה ביותר תהיה באזורי החוף. ״יש קשר ישיר בין עליית גזי החממה לאורך ועוצמת גלי החום ולתמותה העודפת במהלך הקיץ. המשמעות היא שנצטרך לחשוב פעמיים האם לצאת מהבית בקיץ. לא הסתכלנו רק על טמפרטורה אלא על אינדקס של טמפרטורה, לחות, רוח ומשתנים נוספים. השילוב הזה מסוכן לנו. טמפרטורה גבוהה ולחות גבוהה יכולות להוביל לכך שלא נוכל לקרר את הגוף שלנו מחוץ לחדרים הממוזגים. זה אומר שיהיו ימים שיהיה מסוכן לצאת מהבית״.

מחקר זה מאשש ממצאי מחקר שערכו המשרד להגנת הסביבה וחוקרים מאוניברסיטת תל אביב ופורסם בדוקטורס אונלי לפני כחצי שנה ולפיו, בשמונה גלי חום שהתרחשו בישראל בין השנים 2012 ל-2020 מתו לפחות 363 כ"תמותה עודפת", החריגה מממוצע התמותה בשלוש השנים שקדמו לכך. עם זאת וכפי שדיווחנו בעבר, משרד הבריאות לא יישם המלצות איגודי הרופאים בנושא משבר האקלים, שכללו גם היערכות לגלי חום קיצוניים.

נושאים קשורים:  שינויי אקלים,  טמפרטורה,  תמותה,  גז חממה,  חדשות,  מזרח תיכון,  מחקר,  ד״ר אסף הוכמן
תגובות
17.03.2023, 11:58

אני לא מבין.
מקרי תמותה מחום תלויים במצב סוציואקונומי, זמינות של טכנולוגיית מיזוג אוויר ומחיר האנרגיה.
אין שום דרך לחזות את המצב בארץ בעוד שישים שנה, כך שאין אפשרות לחזות את מספר מקרי התמותה.
מישהו חשב לפני שישים שנה שיהיה לרוב האוכלוסייה לפחות מזגן אחד בכל בית??