• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

דו"ח חדש של ה-WHO: עלייה משמעותית בעמידות לאנטיביוטיקה

ארגון הבריאות העולמי מתריע: עמידות לאנטיביוטיקה, המשמשת לטיפול בזיהומים בדם של פתוגניים קטלניים, מהווה איום בריאותי עולמי | שיעורי העמידות גבוהים משמעותית במדינות עם הכנסה נמוכה ובינונית

סוגי אנטיביוטיקה. אילוסטרציה

מדו"ח שפרסם ארגון הבריאות העולמי, WHO והוכן על ידי מערכת GLASS - Global Antimicrobial Resistance and Use Surveillance System - עולה כי חלה עלייה משמעותית בעמידות לטיפול אנטיביוטי (AMR) בפתוגנים הגורמים לזיהומים קטלניים. הדו"ח מתבסס על נתונים גלובליים חדשים שנאספו מ-87 מדינות בשנת 2020.

הנתונים בדו"ח 2022 GLASS מראים רמות גבוהות של עמידות לאנטיביוטיקה המשמשת לטיפול בזיהומים בדם (BSI) שנגרמים על ידי Acinetobacter spp (יותר מ-56%) ו-Klebsiella pneumoniae (יותר מ-57%). שני הפתוגנים היוו יותר מ-20% מה-BSI שדווחו ל-GLASS.

במקביל, העמידות בזיהומים נפוצים יותר עולה גם כן. יותר מ-20% מזני Escherichia coli, שהם הגורם העיקרי לדלקות בדרכי השתן (UTI), היו עמידים לטיפולי אנטיביוטיקה מקו ראשון וקו שני, בעוד שיותר מ-60% מזני הזיבה היו עמידים לציפרופלוקסצין - אחד הטיפולים האנטיביוטיים המועטים שנותרו לטיפול בזיהום המועבר במגע מיני.

לצורך הכנת הדו"ח, מדינות אוספות ומגישות נתוני AMR על פתוגנים נבחרים עבור ארבעה סוגי זיהומים: בקטרמיה BSI הנגרמים על ידי Acinetobacter spp,יE coli,יK pneumoniae,יSalmonella spp,י Staphylococcus aureus ו-Staphylococcus pneumoniae; זיהומים בדרכי השתן UTI הנגרמים על ידי E coli ו-K pneumoniae; זיהומים במערכת העיכול הנגרמים על ידי Salmonella spp ו-Shigella spp; וזיהומים באיברי המין הנגרמים על ידי Neisseria gonorrhoeae.

בסך הכל יותר משלושה מיליון זיהומים חיידקיים דווחו בשנת 2020. שיעורי העמידות היו גבוהים משמעותית במדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית (LMICs), אמרו דוברי ארגון הבריאות העולמי. כותבי הדו"ח הדגישו את הצורך באיסוף נתונים מדויקים יותר ממדינות אלו, על פי תכנית שערך ה-WHO.

זהו הדו"ח החמישי שפורסם על ידי מערכת GLASS, שהוקמה על ידי ארגון הבריאות העולמי בשנת 2015 כדי לשתף מידע בתחום ה-AMR ברמה הלאומית והעולמית באמצעות ניטור שיעורי העמידות בחיידקים נפוצים. סטנדרטיזציה של איסוף ושיתוף נתוני AMR ממדינות נתפסת כחיונית להבנת הנטל העולמי של AMR.

"דו"ח זה תומך בדעה ש-AMR מייצגת איום בריאותי עולמי הדורש פעולה רוחבית מתואמת של ממשלות ובעלי עניין שונים", כתבו המחברים. בדו"ח זה נכללו לראשונה גם נתוני צריכת טיפולים אנטיביוטיים במדינות השונות.

נושאים קשורים:  עמידות לאנטיביוטיקה,  דו"ח ה-WHO,  ארגון הבריאות העולמי,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
22.12.2022, 21:07

כדאי לבדוק שוב את השפעת המזון בכלל והגידולים (פירות וירקות) שמקבלים השקיה במי קולחין.
בעבר הוכח על קשר ישיר וכשלא נעשה דבר, הנושא מחמיר