• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

המחסור בתרופות גובר: עוד 15 תרופות אזלו מהמלאי

משרד הבריאות: פתחנו במיפוי החוסרים | בין התרופות שאזלו: ריטלין ותרופות לטיפול בסוכרת וביתר לחץ דם | יו"ר הסתדרות הרוקחים קרא לשר הבריאות ולמנכ"ל משרדו להתערב: "הבעיה אינה מנוהלת"

בית מרקחת. אילוסטרציה

המחסור בתרופות גובר: עוד 15 תרופות חדשות נוספו אתמול (ג') לרשימה המתארכת של תרופות החסרות בבתי המרקחת. כך דיווח עידו אפרתי ב"הארץ".

לאחר שבתחילת השבוע דיווחה הסתדרות הרוקחים על מחסור בעשרות עד מאות תרופות - בהן אקמול, קלונקס, בונדורמין, לקסין ומוסקול, הודיעו היום חברות התרופות, בין היתר, על מחסור בתרופות לטיפול בסוכרת, דיכאון, פרקינסון ובעיות קשב וריכוז. ממשרד הבריאות נמסר היום שהמנכ"ל, נחמן אש, "הנחה את אגף הרוקחות לבצע בדיקה מקיפה עם קופות החולים למיפוי החוסרים בתרופות, אם אכן קיימים כאלה. ככל שיהיו כאלה ובמידת הצורך המשרד יפעל בנושא".

במכתב ששלח היום יו"ר הסתדרות הרוקחים דוד פפו לשר הבריאות ניצן הורוביץ ולמנכ"ל אש, הוא קרא להם להתערב במשבר והזהיר מפני פגיעה בציבור המטופלים. "במהלך השנתיים האחרונות ובחודשים האחרונים בפרט תופעת המחסור הולכת ומתעצמת," כתב פפו, וציין כי המחסור נגרם הן מגורמים בינלאומיים והן מגורמים פנים-ישראליים.

לטענת פפו, "הבעיה בכללותה אינה מנוהלת. לנו אין ספק שללא התערבות משרד הבריאות באופן מיידי מול הספקים והמפיצים - לגיבוש פתרונות ועל רקע המצב הכלכלי הגלובלי - לא מן הנמנע שהתופעה רק תלך ותחריף".

במשרד הבריאות עדיין לא משוכנעים שקיים מחסור ממשי אלא שייתכן שהוא זמני בלבד, או אף מקומי כמעט כמו מדי שנה. אזהרות הרוקחים יצרו בכמה מקומות בהלת רכישות של תרופות ואגירת כמויות שאיננה נדרשת, ועל כך נמתחה ביקורת בעיקר בקרב גורמי מקצוע במערכת הבריאות ומחוצה לה.

לפי דיווחי חברות התרופות מהיום, נכון לשלב זה אזל המלאי של אמריל לטיפול בסוכרת, אנאפרניל לטיפול בדיכאון, רונדל לטיפול בפרקינסון, ריטלין במינון של 20 מ"ג ארוך טווח (20 LA), תרופות לטיפול בלחץ דם גבוה, תרופות לטיפול בבעיות שינה ותרופות אנטיביוטיות.

נושאים קשורים:  תרופות,  בתי מרקחת,  חדשות,  משרד הבריאות,  הסתדרות הרוקחים
תגובות
09.11.2022, 18:11

.דאגנו להתחסן נגד הקורונה וכעת נמות בגלל חוסר בתרופות.ניהול גרוע

אנונימי/ת
10.11.2022, 19:06

את לא בדיוק מחוסנת נגד קורונה

09.11.2022, 18:24

לפטר את האחראיים למחדל הזה!

אנונימי/ת
09.11.2022, 19:08

הרבה פאניקה על שום דבר. לא מדובר בתרופות מצילות חיים, ולהכל יש תחליפים.

אנונימי/ת
09.11.2022, 22:22

אנשים שמשתמשים בצורה כרטנית בקלונקס או בנוגדי דיכאון לא יכולים להחליף בתרופות אחרות ללא אםשרות לטטרצי

אנונימי/ת
22.11.2022, 19:11

ברגע שהמחירים לקופות החולים בישראל יהיו סבירים ולא מחירי שחיטה- כל המוצרים החסרים יחזרו לשוק במהרה