• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

בישראל יאמצו מודל בינלאומי לטיפול בהתמכרויות

אחד מכל שבעה ישראלים מתמודד עם התמכרות | המרכז הישראלי להתמכרויות אירח את ארגון הבריאות העולמי לכנס לקידום טיפול ראשוני במתמודדים עם התמכרות

משמאל לימין, ד״ר פאולה רושקה, ענבל דור קרבל, פרופ' שאולי לב רן, ד״ר יורגן רם, ד״ר קארינה פררה, מריה נאופלד, מגלי וסרמן. צילום: מאור ציון ICA

המרכז הישראלי להתמכרויות אירח בסוף בשבוע (ה') משלחת נציגים של ארגון הבריאות העולמי לכנס בנושא יישום מודל SBIRTי(Screening, Brief Intervention, Referral to Treatment) ברפואה ראשונית. המודל יושם במספר מדינות ברחבי העולם ובהובלת המרכז הישראלי להתמכרויות צפוי להיכנס לפעילות בישראל.

בכנס השתתפו בכירים מארגון הבריאות העולמי ובראשם ד"ר קרינה פררה, מנהלת תכניות אלכוהול, סמים ובריאות האסיר של ארגון הבריאות העולמי באירופה. יחד איתם נכחו באירוע ד"ר פאולה רושקה, ראש המחלקה לטיפול בהתמכרויות של משרד הבריאות, פרופ' שאולי לב רן, מייסד ומנהל אקדמי של המרכז הישראלי להתמכרויות, ד"ר אריאל קור, יו"ר המרכז להתמכרויות וענבל דור קרבל, מנכ"לית הארגון.

מדובר בכנס ראשון מסוגו בישראל שבו נבחנו אתגריה הייחודיים של ישראל ביישום מודל זה על מנת לגבש תכנית לאומית, בין היתר בגורמים הקריטיים לצורך גיוס ואיגום המשאבים לפרויקט בסדר גודל שכזה והתייחסות ספציפית גם לאוכלוסיות מיוחדות ולמסקנות שנלמדו מההתאמות התרבותיות של SBIRT באירופה, בייחוד כלפי ערבים ויוצאי חבר המדינות.

בחמש השנים האחרונות חל זינוק של מספר הישראלים הסובלים מהתמכרויות והגיע לקרוב ל-15%, מעל חצי מיליון ישראלים, זינוק של 25% אחוז לעומת שנת 2018. כך עולה מדו"ח של המרכז הישראלי להתמכרויות שפורסם בחודש אפריל האחרון. על פי הממצאים, אין מדובר בתופעה הנוגעת בשוליים החברתיים, זוהי תופעה הרווחת בקרב הציבור כולו וכי אחד מכל שבעה ישראלים מתמודד עם התמכרות. מלבד הסבל העצום הנגרם לאדם המתמודד עם ההתמכרות, גם משפחתו, חבריו וסביבתו סובלים מכך.

מטרתו של מודל SBIRT היא לאתר אנשים עם פוטנציאל להתמכרות באמצעות תשאול קצר וענייני של כל מטופל שמגיע למרפאה. כאשר מתגלה אדם שנמצא בסיכון לפתח התמכרות, נערכת עימו שיחה בנושא, בה מסבירים לו על התופעה, הסכנות ודרכי הטיפול. כאשר מתגלה אדם שיש הערכה כי כבר פיתח התמכרות, מפנים אותו לטיפול מתאים.

הכנס מתקיים לאחר שבחודש אפריל האחרון התקבלה ההחלטה במשרד הבריאות, לפיה האחריות לטיפול בהתמכרויות תעבור לקופות החולים על מנת לייצר מענה טיפולי מקיף. עוד הוחלט כי משרד הבריאות יתקצב את פיתוח התכניות באמצעות מבחני תמיכה ועל כן התמקד הכנס באיתור התמכרויות ברפואה הראשונית ומתן מענה ראשוני שם, לצד הפנייה לטיפול.

ד"ר פררה: "מודל SBIRT נבחן במספר מדינות וישנן הערכות סטטיסטיות להשפעתו, אך עד כה לא היתה לנו את היכולת למדוד בצורה אמיתית ומדויקת את ההשפעה שלו מבחינה כלכלית ובריאותית. לישראל פוטנציאל לעמוד בחזית ההצלחה של המודל בזכות גודלה ובזכות ההתנהלות והמבנה מערכת של הבריאות שלה, ולהפוך לאחת מחלוציו. אנו מודים למרכז הישראלי להתמכרויות על האירוח וההובלה".

פרופ' לב רן: "הדו"ח שחשפנו לפני כשלושה חודשים הצביע על תמונת מצב עגומה לפיה אחד מכל שבעה ישראלים מתמודד עם התמכרות, ו-90% מהם לא פונים לקבלת טיפול רפואי. נתונים אלה העלו את הצורך המיידי לשינוי מדיניות ולמימוש תכנית פעולה בעלת פוטנציאל ליישום. מודל SBIRT יספק את המענה המהיר ביותר לטובת המתמודדים עם התמכרות".

נושאים קשורים:  התמכרויות,  פרופ' שאולי לב-רן,  ארגון הבריאות העולמי,  חדשות,  טיפול בהתמכרויות
תגובות
אנונימי/ת
20.09.2022, 13:13

חברה צרכנית שדוגלת בסיפוקים מיידים ומקדשת התקרבנות על כל צורותיה תחת identity politics, בסמים המועלים על נס כתרופות, בקנאביס לכל וסחורות מתחלפות כהרף עין, והעדר מוחלט של אופק מוסרי חילוני (ולא דתי פנאטי), זו חברה התמכרותית בטבעה. תייצר התמכרויות בקצב ששום מניעה לא תוכל לבלום.