• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

שיבא ובילינסון במקום הראשון בדו"ח מדדי איכות

תוכנית המדדים היא תכנית לאומית שמטרתה העיקרית קידום הטיפול הרפואי האיכותי בנושאים מרכזיים ונבחרים, והוא כולל גם השוואה לעמידה שנתית קודמת במדדים השונים שנקבעו ברשימת המדדים

בית החולים בילינסון, המרכז הרפואי רבין. צילום: דוברות בית החולים

שיבא ובילינסון – מבין מרכזי העל – קיבלו את הציון הגבוה ביותר, 10, המשקלל את מידת עמידתם בשורה של מדדי איכות שקבע משרד הבריאות. הבוקר (ד') מתפרסם דו"ח מפורט בנושא הזה לשנת 2021 והוא כולל גם השוואה לעמידה שנתית קודמת במדדים השונים שנקבעו ברשימת המדדים. שיבא עמד בכל 13 המדדים, בילינסון ב-12 ואחריהם בהתאם לציון המשוקלל שפורסם בסוגרים כמה מדדים נכללו): הדסה עין כרם 9.99 (13), איכילוב 9.92 (13), סורוקה 9.91 (13) רמב"ם 9.79 (13).

בדירוג בתי החולים הגדולים-בינוניים בגודלם: מקום ראשון ברזילי 10 (11 מדדים), ואחריו: הכרמל 9.99 (13), העמק 9.98 (13), נהריה 9.98 (9), וולפסון 9.95 (13), מאיר 9.95 (13), קפלן 9.88 (13), אסף הרופא שמיר 9.88 (13), שערי צדק 9.83 (נבדקה עמידה ב-12 מדדים).

מבין בתי החולים הקטנים קיבלו פורייה (10 מדדים) והדסה הר הצופים (12) את הציון המשוקלל 10. כן הוענקו ציונים דומים לבתי החולים הגריאטריים.

הדו"ח מצביע על שיפורים שחלו בעמידה במדדים שנקבעו בהתאם לסוגי הטיפול השונים. אבל גם נמצא ברמה ארצית כי נשים מקבלות טיפול בהתאם למדד מאוחר יותר מגברים בכל שכבות הגיל כשמדובר לשם טיפול באירוע לב חד. המדדים שנקבעו הם: מתן אספירין כבר באמבולנס בדרך לחדר המיון (היעד שנקבע במדד עמידה ב-96% מהמקרים). או ביצוע צנתור בתוך 90 דקות מההגעה לבית החולים עם אירוע לבבי (המדד עלה לעמידה ב-93% מהמקרים בזמן שנקבע) לעומת 68% בשנת 2013.

כשמדובר בשבץ מוחי הקבע שהמדד כולל הודעה מוקדמת על האירוע לבית החולים עוד באמבולנס ולבצע בתוך 55 דקות (זמן חציוני) CT או MRI. בשנת 2020 היה זה 26 דקות זמן חציוני.

כן כולל מסמך המדדים שפורסם עתה התייחסות לטיפול אמבולטורי תוך ורידי IV-RT-PA ראו צנתור מוחי. ב-2015 בוצעו בישראל 857 צנתורי מוח ובשנה שעברה כבר 2,085.

בשנה הבאה יכללו במדדים גם עמידה בצורך להפנות לשיקום לב של כל חולה קרדיאלי כמו לאחר ניתוח מעקפים.

עורכי הדו"ח מותחים בו גם ביקורת: אף נותן שירות של טיפת חלב לאחר ביקור ראשון שבועיים לאחר הלידה בהתאם לא עומד במדד השבועיים שנקבע. רק 43% עומדים בן ואף שיעור נמוך יותר. המדד קבע שיש להגיע לעמידה בדרישת המדד ב-75% מהמקרים. כן מצא הדו"ח ירידה במדד בדיקת התפתחות הילד – שפה ותקשורת בגיל שנתיים-שלוש, ל-78% מהמקרים כאשר בדיקות ההתפתחות בגיל 6-4 שנים – עמידה במדד הזה ירדה ל19% מהמקרים.

דו"ח המדדים הוצג היום בכנס העשירי לאיכות ובטיחות הטיפול במערכת הבריאות. תוכנית המדדים היא תכנית לאומית שמטרתה העיקרית קידום הטיפול הרפואי האיכותי בנושאים מרכזיים ונבחרים.

היא החלה עם חמישה מדדי איכות בבתי החולים הכלליים בשנת 2013. כבר בשנותיה הראשונות, הושגו בעזרתה שיפורים משמעותיים באיכות הטיפול בעקבות המדידה ופרסום התוצאות והציונים שניתנו לבתי החולים השונים. כיום, התוכנית מונה 75 מדדי איכות ב-5 מסגרות טיפול שונות. המדדים החדשים שנכנסו לרשימה השנה: בתחום טיפות החלב - מדד מתן הדרכה לשינה בטוחה, הלימות דיאליזה - לראשונה עמידה ברמה הלאומית ובדיקת US ראש לפנים (חיונית לזיהוי פתולוגיות כמו דימום מוחי). מהשנה הבאה יפורסמו המדד להערכת סיכון לאלימות של הפונים לחדר מיון פסיכיאטרי, מדד בדיקת BMI, ואומדן תזונתי בקבלה לאשפוז לקשישים.

התוכנית פועלת בשיתוף פעולה מלא עם המועצות הלאומיות, האיגודים המדעיים של ההסתדרות הרפואית בישראל ו ה-OECD בבחירת המדדים, קביעת המתודולוגיה וניתוח הממצאים.

פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות אמר על הממצאים: "התחרות בין הארגונים המספקים את שירותי הבריאות  סביב ציוני התוכנית הינה מנוע לשיפור אך צריכה להיות ממוקדת בשיפור אמיתי בתהליכים, יעילה בהשקעת המשאבים והוגנת כלפי כלל השותפים. המגפה אמנם עדיין לא מאחורינו אך זו העת להמשיך ולקדם את מערכת הבריאות ואיכות הטיפול בה, בכל תחומי העשייה".

"זהו הישג פנומנאלי", הגיב ד"ר איתן וירטהיים, מנהל בתי החולים בילינסון והשרון. בדומה לשנה שעברה, הגיע המרכז הרפואי לראש רשימת בתי החולים שבהם ביקשו סטודנטים לרפואה לעשות את הסטאז' שלה. "בילינסון הוא בית החולים היחיד בישראל שנמצא במקום הראשון שלוש פעמים ברציפות והיחיד בישראל שמוביל בכל סקרי משרד הבריאות לשנה זו".

"המקום הראשון במדדי האיכות הלאומיים שייך לכל אחת ואחד מנשות ואנשי הצוות המסורים בשיבא", הגיב פרופ' יצחק קרייס, מנהל המרכז הרפואי בתל השומר. "המטרה שלנו היא להעניק רפואה ציבורית מעולה לכל מי שזקוק לה. נשות ואנשי שיבא עושים זאת יום יום ובסטנדרט הגבוה ביותר בארץ ומהגבוהים בעולם".

נושאים קשורים:  חדשות,  דו"ח מדדי איכות,  המרכז הרפואי "שיבא",  המרכז הרפואי "בילינסון",  אירוע לב,  שבץ מוחי,  טיפת חלב
תגובות
אנונימי/ת
20.07.2022, 17:15

שילוב של:
1. שורת אפסים או חסרי רצון אמיתי לשנות משהו משמעותי במשרד הבריאות החלש. מעקה-זהר לניב וכנראה גם דולברג. הם לא מקשיבים, לא מבינים ודיי ברור כמה המשכורת העלובה של המשרד מביאה אנשים לא איכותיים.

2. מנהלי בתי חולים פחדנים, שמורידים את זה על הסגנים ועל פקידים אחרים "אחראי איכות" להטריד רופאים.
לא מעניינת אותם איכות אמיתית. רק שבעיתונות הם ייצאו טוב.
זה הישרא-בלוף במיטבו. מלמד על שורת ניהול בינונית מינוס. כזאת שיותר ויותר מובילה לאפס איכות ובזבוז משאבים של המערכת. מערכת, שהיא גם ככה רעבה ודווקא זקוקה כל כך לאיכות.

20.07.2022, 19:57

לאנונימי הפחדן, אתה לא מבין כלום ו"לא איכותי" הפוחד להזדהות בעצמך.

אנונימי/ת
21.10.2022, 14:39

האם ירון ניב לא פרש מזמן לגמלאות ?

אנונימי/ת
20.07.2022, 22:37

ומה אתנו בהלל יפה? למה לא סופרים גם אותנו? במה אנחנו פחות טובים?

אנונימי/ת
21.07.2022, 00:07

כל הכבוד לבתי החולים ולצוותים. מבלי לפגוע באיכות בתי החולים שמוכחת וכאמור ראויים לכל הכבוד, אני לא באמת מבין את משרד הבריאות והשטות הזו של "מדדי איכות"
איכות אמיתית תמדד בכמה מרפאות אפשרו בתי החולים לפתוח, לכמה אנשים עזרנו בלי בריוקרטיה מיותרת, כמה חיים ואיכות חיים הוספנו. קלקסאן אחרי ניתוח ואנטיביוטיקה לפני לא מעידים על שום דבר מאלו, ודווקא באילו שלא נמדדים נמצאת האיכות.
או כמו שאמר חבר יקר "משרד בוודאי שכן עם כל הסיאוב, בריאות? מה לו ולזה?!?"

אנונימי/ת
21.07.2022, 06:21

תוסיפו למדדים זמן המתנה לקבל מיטה במיון, מרגע קבלה עד שכיבה על מיטת בית החולים (המתנת אמבולנס) והמדדים מתהפכים ברגע.
זה מדד אמיתי האם המטופל מעניין מישהו!

אנונימי/ת
21.07.2022, 09:18

משטר הפקידים. יותר זול פקידים חסרי מעוף, שממלאים אקסלים על עלאק איכות ומצוטטים מאמריקה ומערכת הבריאות הרקובה שלה. יותר יקר להוסיף תקנים לצוות, מיטות אשפוז או ציוד...
סתם אקט יחצ"נים של משרד מוזנח. מרוני מילוא להורביץ, מרמדיה לסל תרופות עלוב כספית. השטיח שהאוצר וכולם דורכים עליו.

אנונימי/ת
21.07.2022, 10:26

מה עם מדדי האיכות של משרד הבריאות?!
כיצד יתכן שגם כיום הקרנת פרוטונים אין בארץ (חדש בניסוי בהדסה) כאשר ניתן לקבלה בארה"ב מהיצרן המתקדם ביותר, הנמצא ממש כאן, בשילת?!
ומדוע החריג המשרד המפואר חיתולים ולא מאפשר תקינה ארופית, מה שמתאים לתינוקות בשוויץ ובמונקו לא מתאים לפין-שמקרים מירושלים?
האם זו טיפשות לשמה או מה שמנחה את הרגולטור הן טובות הנאה נסתרות?

21.07.2022, 11:15

הציונים האלה ממש בדיחה מצחיקה לכל מי שביקר ו עובד בבתי חולים הציבוריים !
המצב גרוווווע ביותר , והמדדים האלה לא משקפים את האמת בשטח

21.07.2022, 17:45

זה יפה מאוד שהרופאים מחלקים לעצמם מחמאות וציונים טובים מאוד אגב רחיצת יד זה לזה…

האם יש מדדים לטוהר המידות?

האם יש קובעי מדיניות שפגעו בניסויים קודמים בחיילים ובמקום לעמוד לדין קודמו!?
למשל, עש

האם יש ניגודי עיניינים של קובעי מדיניות?
למשל, שרון אלרוע שמייצגת בו זמנית את פייזר ומנהלת ביד רמה את מטרד הבריאות?

האם יש קובעי מדיניות שקיבלו מינוי בכיר ללא מכרז?
למשל, שרון אלרוע פרייס, ממושחתיהו?

בין המדדים האם היה מדד שביעות רצון של האזרחים שהמידע הרפואי שלהם הועבר לגורם שלישי עלום שאין לדעת מה יבחש בו!?

איך זה ששרון אלרוע הצהירה שהניסוי הרפואי שנקרא משום מה ״חיסון״, בטוח אבל כשנשאלה אם ״תחסן״ את ילדיה השיבה שהיא תחכה לראות את התוצאות הסופיות…!?

אין גבול לרשעות!?

אבל הגרוע מכל: הדרה, איומים, הכפשה ואף שלילת רשיונות לרופאים - רק בגלל שהביעו דעה מסתייגת ונחרצת נגד פוייזן פייזר כשפאוצ׳י כבר הורשע בפגיעה באלפי בני אדם וממש אין לו בעייה לעשות זאת שוב ושוב…!!!

אמנם אלף ״רופאים״ הביעו תמיכה באלרוע אבל לעומתם, צריך לשאול את האזרחים. מהם, בלי ספק יישמעו קולות לגמרי שונים ובכמויות לאין ערוך גדולות יותר…

תודה לאל שיש ל״מתנגדים״, רופאים אמיצים, מקצועיים, ישרי דרך ואוהבי אדם. בפניהם אני מסירה את הכובע 🏆🎩🏆

24.07.2022, 11:34

לכל החמוצים למיניהם: אני עובד כגימלאי-חוקר בברזילי וגאה מאד שבית החולים - בתנאים בלתי אפשריים של חזית בטחונית ומגיפת קורונה- הגיע לפסגת מדדי האיכות של בתי חולים בגודל בינוני בישראל.
החיים בישראל לא קלים אבל חשוב לפרגן קצת ...

אנונימי/ת
26.07.2022, 08:33

ד"ר יקרה, מה קרה לך?
מצאת במה להשתלח בכולם?
האם ההשמצות שפיזרת מגובות במידע נכון או רק בפוסטים ברשת?
האם יש עבודות/ מחקרים שהראו שהחיסונים הזיקו ברמה משמעותית?
האם דעתך האישית באמת שווה תגובה כה נסערת???
מותר לחשוב אחרת, מותר להחליט האם להתחסן או לא ומותר לחשוב שהאחרים שוגים.
אין סיבה לשפוך בוץ ורפש על כולם, גם אם זה נותן ניקוד גבוה אצל עדת המעריצים.
ותחשבי על זה...

אנונימי/ת
27.07.2022, 11:31

ד"ר יפה יוסף אימצה את גישת קאטו הזקן (להחריב את קרתגו!)

במאגר 'רופאים בעלי רשיון ותחומי מומחיותם' של משרד הבריאות לא מצאתי את השם יפה יוסף

אנונימי/ת
27.07.2022, 19:16

לשואל/ת:
בהלל יפה היו חסרים נתונים שלא שוחזרו אחרי מתקפת הסייבר ולכן ביהח לא הוכנס לדוח.

אנונימי/ת
01.08.2022, 23:05

מעניין שעדיין נהוג לקרוא למדדים אלו מדדי איכות, במקום לקרוא להם "מדדי איכות". שאלו כמעט כל רופאה שעובדת באמת בשטח, תבטיחו לה אנונימיות מלאה וסודיות מלאה, ותשאלו אותה מה בדיוק המדדים האלו מייצגים. ולמי שמפקפק- ראו סדרת המאמרים של Lisa Rosenbaum ב NEJM בשנה האחרונה שמסבירה בפירוט את הנזקים הנגרמים למטופלים ולרופאים בעקבות המדידה. ללא כל קשר- אני כן מתרשם ששני בתי החולים האמורים הם המובילים בארץ, אך דעתי זו היא למרות הציון במדדים ולא בגללם.