• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

64% מהסטודנטים לרפואה בחו"ל שוקלים לא לחזור לארץ בגלל אורך התורנויות

מנתוני סקר שפורסם ב"דה מרקר" עולה: יותר ממחצית מהסטודנטים הישראלים לרפואה הלומדים בחו"ל שוקלים בסבירות גבוהה שלא לחזור לישראל בתום הלימודים

מאבק המתמחים בישראל לקיצור תורנויות. צילום: ארגון מרשם

יותר ממחצית (53%) מהסטודנטים הישראלים לרפואה הלומדים בחו"ל שוקלים בסבירות גבוהה מאוד או גבוהה שלא לחזור לישראל בתום הלימודים, אלא להמשיך את הקריירה באירופה או בארה"ב. כך פורסם ביום ו' האחרון בכתבתה של רוני לינדר ב"דה מרקר".

על פי הדיווח, סקר שערכה לאחרונה מכינת מדיקל דוקטור, שמכינה מועמדים לקבלה לרפואה בחו"ל ונציגתן בישראל של כמה אוניברסיטאות מאירופה, מספק הצצה להלכי הרוח בקרב הסטודנטים הישראלים בחו"ל.

הסקר נערך בקרב 505 סטודנטים לרפואה באוניברסיטאות המוכרות בישראל (בצ'כיה, הונגריה, ליטא, קרואטיה ואיטליה) וממנו עולה כי רוב מכריע (93%) מהם מאמינים כי יוכלו למצוא עבודה בתנאים טובים בחו"ל בתום הלימודים; 53% שוקלים בסבירות גבוהה מאוד או גבוהה שלא לחזור לישראל בתום הלימודים ולהמשיך את הקריירה באירופה או ארה"ב. השיקול המרכזי שמושך את רובם (81%) לחזור לארץ אינו מקצועי או כלכלי, אלא הרצון להיות קרובים למשפחה ולחברים; 15% בלבד מדברים על ציונות כסיבה לחזרה לישראל.

49% מהסטודנטים שהשתתפו בסקר הגדירו את היחס שהם מקבלים מהמדינה כ"מחפיר", ו-48% נוספים אמרו שהוא "טעון שיפור". כמעט מחצית מהמשיבים (44%) סימנו את היחס של המדינה אליהם כשיקול המרכזי נגד החזרה לישראל; 24% הצביעו על שיקול כלכלי; ו-64% ציינו את אורך התורנויות בישראל כשיקול המרכזי נגד חזרתם.

כידוע, 60% מהרופאים החדשים בישראל בכל שנה הם בוגרי אוניברסיטאות בחו"ל. בעוד שלוש שנים צפויה צניחה במספרם בעקבות רפורמת יציב של משרד הבריאות, שצמצמה משמעותית את מספר בתי הספר לרפואה בחו"ל המוכרים בישראל. הרפורמה הופכת את בוגרי האוניברסיטאות הטובות בעולם לחיוניים אף יותר לעתידה של מערכת הבריאות. אולם, כותבת לינדר, "אחרי עשרות שנים שבהן המדינה היתה יכולה להסתמך כמעט בעיניים עצומות על כך שרובם יחזרו לישראל ויבנו בה את הקריירה שלהם, משהו מהותי משתנה. הסיבה העיקרית לשינוי, כפי שמסביר ד"ר משה כהן, הבעלים והמנכ"ל של מכינת מדיקל דוקטור, שצוטט בכתבה, "היא התחרות העולמית על כל רופאה ורופא: "המחסור ברופאים באירופה ובארה"ב מתגבר, בארה"ב מדברים על 150 אלף רופאים שיחסרו בעשור הקרוב ובאירופה על מספר דומה. הבוגרים מקבלים הצעות אטרקטיביות, ויותר מהם מוכנים להישאר באירופה".

לדבריו, "בניגוד לישראל מערכות בריאות עושות מאמצים לצוד את הסטודנטים בשנה השישית ללימודים. נציגי בתי חולים מגרמניה, שבדיה, נורבגיה ועוד מגיעים לאוניברסיטאות ומציעים הצעות עבודה מפתות מאוד. הם לא מבקשים מהם דברים שכן יידרשו בישראל, כמו בחינות רישוי ושנת סטאז', ומכניסים אותם אוטומטית להתמחות עם תוכנית קריירה מסודרת וברורה. זה מקצר שנתיים ואף יותר בקריירה שלהם".

נושאים קשורים:  סקר,  סטודנטים לרפואה,  מכינת מדיקל דוקטור,  לימודי רפואה בחו"ל,  חדשות,  ד"ר משה כהן
תגובות
אנונימי/ת
13.06.2022, 18:44

שטויות. כאילו בוגרי קלוז\', זגרב ופלצקי ייחטפו בהמוניהם לעבודה בפאריז לונדון ואמסטרדם. הם ייחזרו לארץ ויטחנו תורנויות עד שהמערכת תתוקן. הם לא גורם לחץ.

אנונימי/ת
13.06.2022, 20:01

באמת שישארו שם.....לא יחסרו

אנונימי/ת
13.06.2022, 21:40

היחס של המדינה אליהם אינו מחפיר כי אינו קיים - הם בחרו ללמוד בחול, אף אחד לא הבטיח להם כלום או הכריח אותם, תפסיקו עם מנטליות ה\'תחזיקו אותי אני עוזב לאמריקה\' כי זה כבר לא עושה רושם
תפנימו שזה המקצוע והוא קשה ואי אפשר לשפר את התנאים בין לילה מבלי לפגוע במטופלים והוא באמת לא מתאים לכל אחד וההקרבה בו היא אלמנט לא קטן אז די, עשיתם בחירה אישית אז תתמודדו
גם ככה המערכת כיום לא ערוכה לקלוט אותכם כמתמחים והיום בוגרי סטאז נלחמים על כל תקן גם בפנימיות הפחות נחשקות

ודי עם השקר שחסרים רופאים בארץ. חסרים רופאים מומחים (טובים) בקהילה במקצועות ספציפיים במקומות ספציפיים וזה ממש לא אותו דבר

אנונימי/ת
14.06.2022, 06:17

אין תקנים לרופאים מומחים ולרופאים מתמחים. כל השאר דיבורים.

14.06.2022, 07:30

שטויות.
זה תרוץ שיקרי , שמקורו - סולידריות עם דרישת המתמחים לקיצור התורנויות.
כל מי שיוכל לחזור בתום הלימודים יחזור.
כמובן שרבים יצטרכו לחפש מקום התמחות בחו״ל וישארו שם.

הייתי מצפה מכתבת רצינית לבדוק כמה מסיימי רפואה בחו\"ל לא חזרו ארצה בשנתיים האחרונות. או כמה בוגרי רפואה בישראל עברו לחו\"ל ולא המשיכו לסטא\'ז ולהתמחות בארץ.
אני סיימתי באיטליה לפני 40 שנה. אז תורנות הייתה בת 32 שעות. בני סיים בבודפסט לפני 10 שנים.בן אחי סיים בבודפשט לפני 4 שנים. בת גיסתי סיימה בלטביה רפואת שיניים החודש ( ברכות ומזל טוב ) אחותה הצעירה התקבלה להמשך לימודי רפואה בצפת בשנה שעברה. אצל אף אחד מהם ( או אצל רבים מחבריהם ) לא שמעתי על הכוונה לא לחזור לישראל. חששות מקושי, מלחץ, ממציאת מקום להתמחות אבל מאורך מתורנויות -לא שמעתי. אם ידאגו למקומות התמחות בארץ, אם יוסיפו תקנים למערכת הבריאות, לא יהיה אחד שישאר בחו\"ל

אנונימי/ת
14.06.2022, 15:45

הכתבה המקורית היא ברובה פרסומת לחברת תיווך (בלית מילה אחרת) ללימודי רפואה במקומות חלשים בחו\"ל.