• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

לפחות 360 ישראלים מתו בגלי החום בארץ בשנים האחרונות

במחקר של המשרד להגנת הסביבה ואוניברסיטת תל אביב נמצא: כל גל חום בישראל מוביל למותם של כ-45 איש | יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור: "המצב יחמיר. אנו זקוקים לניטור צמוד לצמצום הנזקים"

גל חום בישראל, חוף הים בתל אביב. צילום: פלאש 90

במחקר של המשרד להגנת הסביבה וחוקרים מאוניברסיטת תל אביב נמצא קשר בין תמותה של מאות ישראלים לבין גלי חום. לפי החוקרים, בשמונה גלי חום שהתרחשו בישראל בין השנים 2012 ל-2020 מתו לפחות 363 כ"תמותה עודפת" – חריגה מממוצע התמותה בשלוש השנים שקדמו לכך.

החוקרים קבעו כי "קיימת עלייה חדה ומובהקת בתמותה בשבועות שבהם היו גלי חום וכי בממוצע כל גל חום בישראל מוביל למותם של כ-45 איש, שייתכן כי חייהם היו נחסכים לו היתה היערכות מותאמת".

בעקבות גל החום הקיצוני של מאי 2020 היתה בישראל תמותה עודפת של כ-150 ישראלים ורק במהלך גל החום עצמו – לפי הערכה שמרנית – 117. אולם, החוקרים סבורים שנתוני האמת גבוהים הרבה יותר.

המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה, פרופ' נגה קרונפלד-שור, ד"ר דן ימין וד"ר ארז שמואלי מאוניברסיטת תל אביב, החלו במחקר ביולי שעבר לפי הנחיית השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג.

מספר גלי החום בישראל הולך וגובר בשל משבר האקלים. השירות המטאורולוגי מזהיר כי בשלושת העשורים הקרובים יחול ברוב ערי ישראל זינוק במספר הימים עם יותר מ-34 מעלות. ישראל מתחממת בקצב כפול מהממוצע הגלובלי.

גל חום מתמשך שעות רבות ביממה. בהרים ובפנים הארץ גלי החום מאופיינים בטמפרטורות גבוהות ובלחות נמוכה. בשפלה ובמישור החוף, גלי החום נובעים משילוב בין טמפרטורות גבוהות לערכים גבוהים של לחות יחסית שעשויים להגיע במישור החוף ל-70% ויותר במשך רוב שעות היממה.

הקורבנות העיקריים של גלי החום בישראל הם קשישים ובעיקר מעל גיל 70 – נתון המצביע על רגישותה הגבוהה של אוכלוסיה זו לגלי חום.

לפי ארגון הבריאות העולמי והמרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב, עליות מהירות במידות החום פוגעות ביכולת הגוף לווסת את הטמפרטורה שלו, עלולות לגרום לא רק למכות חום ולהתייבשות, אלא גם לשבץ, לפגיעה חריפה בכליות ולהחמרה במצבים רפואיים כרוניים כמו אי ספיקת לב.

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופסור לאפידמיולוגיה, האוניברסיטה העברית ו"הדסה", מסר: "משבר האקלים גורם למותם של ישראלים כבר כיום, והמצב צפוי עוד להחמיר. אנו זקוקים לניטור צמוד על מנת לזהות את הקורבנות הנסתרים ולפעול לצמצום הנזקים הבריאותיים.

"המחקר הראשוני הזה חשוב ומספק עדויות חשובות. אנו ממליצים על הקמת מכון מחקר וניטור לאומי להשפעות האקלים והסביבה על הבריאות ולקדם תכנית סדורה ומתוקצבת להיערכות והתמודדות עם נזקי משבר האקלים לבריאות בישראל, ובפרט לאוכלוסיות מוחלשות ובסיכון".

חוקרים במדינות שונות מצאו גם שכתוצאה מגלי חום, מספר האשפוזים, משך האשפוז והוצאות הבריאות עולים בצורה משמעותית. סיבות האשפוז: מחלות קרדיווסקולריות, מחלות סרברווסקולריות, תסמונת מצוקה נשימתית חריפה ומחלות כליה וכן מחלות פסיכיאטריות והתייבשות.

נושאים קשורים:  גלי חום,  אקלים,  סביבה,  פרופ' חגי לוין,  חדשות
תגובות