• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

מי יעבוד בבית החולים החדש שיוקם בבאר שבע?

בעיית המחסור ברופאים ושאלת הבעלות על בית החולים החדש ע"ש שמעון פרס שיוקם בבאר שבע לא קיבלו עד כה התייחסות בהחלטת הממשלה על הקמתו

באר שבע. אוכלוסיית נפת באר שבע מתקרבת ל–800 אלף איש כאשר המרכז הרפואי הכמעט יחידי עבורם הוא "סורוקה"

בית החולים הציבורי החדש שיוקם בבאר שבע ייקרא על שם נשיא המדינה המנוח שמעון פרס ותאריך פתיחתו נקבעה ל-2028. ועדת מכרזים תוקם כדי לתכנן את ההקמה וההפעלה.

בדיווח של רוני לינדר ב"דה מרקר" נמנו בעיות שילוו את הקמת הפרויקט כאשר המרכזית שבהן היא המחסור ברופאים וכיצד לתמרץ רופאים ממרכז הארץ לנהל מחלקות ולעבוד בבית החולים בדרום. נושא אחר שטרם זכה להתייחסות הוא מי יהיה הבעלים של בית החולים החדש, ולפי שעה הנטייה היא שלא יהיה מוסד ממשלתי ולא יינתנו בו שירותי שר"פ. שירותי בריאות כללית אינה נוטה לקבל על עצמה את הבעלות וההפעלה. אחת האפשרויות היא ששלוש קופות החולים הקטנות – מכבי, מאוחדת ולאומית – יאחדו כוחות ויגישו מועמדותן.

על הצורך בהקמת בית החולים החדש לאזור הנגב אין כמעט ויכוח: אוכלוסיית נפת באר שבע מתקרבת ל-800 אלף איש, כאשר המרכז הרפואי הכמעט יחידי עבורם הוא "סורוקה", כיום גם המרכז הרפואי הגדול בישראל עם כ-1,100 מיטות. מומחים מעריכים שבכך הוא מתקרב לקצה גבול היתרון לגודל.

בשלב זה הוקצו 40 מיליון שקל בלבד לתכנון בית החולים החדש, אך לא ברור מה יהיה היקף ההשקעה הכוללת בפרויקט כשיש להביא בחשבון גם חריגות תקציביות.

כפי שדווח ב"דוקטורס אונלי", על פי החלטת הממשלה, בית החולים החדש יוקם בשלושה שלבים ויגיע לגודלו המלא בתוך עשור: בשלב הראשון יכלול חמישה חדרי ניתוח ומחלקות כירורגיות נלוות, מיטות אשפוז המשכי (גריאטריה ושיקום) ואשפוז פסיכיאטרי. בהחלטה אין פירוט לגבי מספר המיטות בכל יחידה. בשלב השני, שיסתיים עד 2030, יתווספו חדרי ניתוח ויורחבו מחלקות האשפוז, ייפתחו מרפאות אמבולטוריות כולל מרפאות מומחים, וייפתחו אשפוז יום אונקולוגי ומרכז דיאליזה. בשלב השלישי שיושלם ב-2032 יוקם חדר מיון ומחלקות פנימיות וילדים, יורחבו המחלקות הקיימות, יתווספו מחלקות אשפוז אונקולוגיות ושירותים שונים שלא פורטו.

נושאים קשורים:  בית חולים חדש,  באר שבע,  בית החולים ע"ש שמעון פרס,  מחסר ברופאים,  בריאות בפריפריה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
31.05.2022, 00:06

אם יהיו תקנים יהיו רופאים. אין מחסור אמיתי ברופאים בישראל.

אנונימי/ת
04.06.2022, 16:26

ייתכן ובאמת לא חסר. אבל האם תרצה שאלה, הלא חסרים כיום, יטפלו בך?

לא צריך רופאים. לפי תוכניות משרד הבריאות וועדת הבריאות לא צריך רופאים. יהיו כמה רופאים בודדים והשאר פראמדיקים ועוזרי רופא. זההמצב. והחולים - שומר נפשו ירחק.

אנונימי/ת
03.06.2022, 13:38

נכון, אולי צריך רובוטים, חוץ מזה רוצים להביא רופאים ממרכז. יפה. מנסיון של סורוקה כבר הביאו ואיפה הם? חזרו למרכז. גם לא שמרו על אלה שנתנו את נשמתם לדרום הארץ במשך שנים. לתמרץ רופאים לבוא ממרכז הארץ? יפה. למה היה צריך להביא את סורוקה למצב שרופאי בית שלו עזבו?