• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
COVID-19 בישראל

מחצית מהנדבקים החדשים בקורונה בישראל הגיעו מחו"ל

באמ"ן מדגישים כי יש לפעול בנחישות למניעת חדירתו של הוריאנט ההודי לישראל | בקופת חולים הכללית חוסנו רק 1,100 ילדים ביום החיסון הראשון לגילאי 16-12

בדיקת קורונה לנוסעים בשדה התעופה בן גוריון. צילום: פלאש 90

מחצית מהמאומתים-נדבקים החדשים בקורונה שאובחנו בשבוע שעבר בישראל – 51 מתוך 109 – הגיעו לארץ מחו"ל. כמה מהם לא ישראלים, כך לפי דיווח של משרד הבריאות אתמול (א').

ביום ג' בשבוע שעבר אובחנו 35 נדבקים חדשים בקורונה, 25 מהם הגיעו מחו"ל, ארבעה מהם לא אזרחי ישראל. מנתוני משרד הבריאות עולה עוד כי 14 מתוך החיוביים לנגיף היו בני המנשה שהגיעו מהודו, שניים הגיעו מדובאי, שניים מרוסיה ונוסע מאובחן אחד מכל אחת משש המדינות הבאות: ארה"ב, אתיופיה, קולומביה, צרפת, קניה וטורקיה. לא נמסרו פרטים על המאובחן ה-25.

מבין 11 החיוביים שהגיעו לארץ ביום ו' – שלושה הגיעו מרוסיה ואחד מכל אחת מחמש המדינות הבאות: צרפת, הולנד, בולגריה, ארה"ב ואיחוד האמירויות. פרטים על הארץ ממנה הגיעו שלושה מאובחנים לא הוקלדו במערכת משרד הבריאות. זהות המדינות מהן הגיעו שלשום ארבעה חיוביים לנגיף לא פורסמו.

בתוך כך פרסם אמש מרכז המידע הלאומי למאבק בקורונה (אמ"ן) דיווח זה: הוריאנט ההודי מתפשט עתה במהרה במדינות העולם ומוערך שהוא מדבק ב-50% יותר מהוריאנט הבריטי הדומיננטי בארץ. כמו כן, עדויות ראשוניות מעלות שווריאנט זה אף אלים יותר ומצריך יותר אשפוזים כדי פי 2.5 לעומת הבריטי. מסתמן כי מועילות חיסוני "פייזר" ככלל נשמרת למולו ובאופן מובהק הרבה יותר בקרב אלה שחוסנו בשתי מנות. בקרב מחוסנים במנה אחת בלבד מועילות החיסון פוחתת כנראה באופן משמעותי.

לאור זאת, ציינו באמ"ן, "יש לפעול בנחישות למניעת חדירתו של הוריאנט ההודי מחו״ל ולמניעת המשך התפשטותו בארץ ובפרט לוודא כי מחוסנים שחוסנו במנה אחת בלבד ישלימו בהקדם את קבלת המנה השנייה".

על מקדם ההדבקה שהוא 0.94 בימים האחרונים נאמר בדו"ח: "תחלואת הקורונה בישראל היא בהיקפים נמוכים מאוד, על רקע הישגי החיסונים. לאור המספר הנמוך של מאומתים חדשים ביום (פחות מ-20 בממוצע בשבוע האחרון), מקדם ההדבקה עשוי להיות תזזיתי ואף לעבור את הערך 1, המציג לכאורה התפשטות של המגיפה. עם זאת, כל עוד המקדם לא עובר את הערך 1 למשך מספר ימים רצופים לפחות, אין הדבר מעיד על התפשטות אמיתית של התחלואה".

בתוך כך, אמר הבוקר (ב') מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, בראיון ל-Ynet לאחר הכרזת שר הבריאות יולי אדלשטיין שב-15 ביוני תוסר ככל הנראה חובת מסיכות בחללים סגורים, כי "משרד הבריאות לא מתחייב שכך יהיה גם במערכת החינוך. ייתכן שהתלמידים בכל זאת יוסיפו לעטות מסיכות עד סוף שנת הלימודים. אני לא יכול להתחייב, יש לחכות עוד שבוע ואז נראה".

עוד אמר פרופ' לוי: "אני לא חושב שבתוך שבוע רמת ההתחסנות בקרב הנערים והנערות בני 16-12 תהיה כל כך מרשימה שתשפיע על חובת עטיית המסיכות". כן הודיע המנכ"ל שבשלב זה לא נשקלת במשרד קיצור תקופת הבידוד לעשרה ימים. בהקשר לצפי למתן מנת דחף שלישית של החיסון אמר כי "היא לא תינתן לפני סוף השנה או בתחילת השנה הבאה. אני יכול לקוות שאם אנחנו נצטרך לחסן במנת דחף נוספת בתחילת שנה הבאה, המנה שתתקבל תהיה מהונדסת בצורה שונה ותיתן מענה טוב יותר לוריאנטים השונים שעבר הנגיף".

אמש מסרו קופות החולים את נתוני המתחסנים בקרב בני 16-12 ביום החיסונים הראשון: במתחמי החיסונים של כללית "כללית" חוסנו כ-1,100 מתבגרים וכ-4,000 זימנו תורים. ב"לאומית" חוסנו 200 בני נוער וזומנו 900 וב"מכבי" חוסנו אתמול כ-1,000 בני 12-16 חברי הקופה. מ"מכבי נמסר כי עד כה זומנו סה"כ כ-14,000 תורים לשתי מנות חיסון קורונה עבור למעלה מ-7,000 בני 12-16 בכל רחבי הארץ.

נושאים קשורים:  19-COVID,  חיסון לקורונה,  פרופ' חזי לוי,  הוריאנט ההודי,  חדשות
תגובות