• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
COVID-19 בישראל

במשרד הבריאות מודאגים מהיקף ההדבקה של הנכנסים לארץ מחו"ל

במשרד הבריאות מודים: קיים קושי לאכוף את בידוד החוזרים מחו"ל | לצד ביטול התו הירוק והסגול החל מיום ג', ראש שירותי בריאות הציבור מעריכה שבחודש הבא ניתן יהיה להסיר כליל את המסיכות

נוסעים בנמל התעופה בן גוריון. צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי-פרייס אמרה הבוקר (א') לערוץ 12 כי החל מיום ג' ייכנסו לתוקף הקלות שונות נוספות כמו ביטול התו הירוק והסגול,  נוכח הירידה המתמשכת בתחלואת הקורונה אבל עדיין קיימת חובה לעטיית מסיכות במקומות סגורים. היא הביעה תקווה ש"אם הכל ילך למישרין גם בתקופה הקרובה, ייתכן שבחודש הבא גם ניתן יהיה להסיר כליל את המסיכות".

אלא שבנוסף ולאחר שמשרד הבריאות הודיע שארגנטינה ורוסיה נכללות ברשימת המדינות האדומות עקב היקף תחלואה גבוה, כל החוזרים מהן ידרשו לבידוד, כולל אלה שחוסנו. בצמרת משרד הבריאות הובע חשש שרבים מהשבים מחו"ל אינם מקפידים על בידוד.

בדיווח של מיטל יסעור בית-אור ב"ישראל היום" צוטט מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי כשאמר: "נושא הנכנסים לישראל דרך נתב"ג מדאיג. 70% לא מקפידים על הבידוד ועל הבדיקה השנייה" . בהתייחסו לצמידים האלקטרוניים – פתרון לעניין הבידוד שאיננו מיושם - אמר פרופ' לוי: "זה עניין של ועדת החוקה בכנסת ושל המליאה. הגופים הללו אינם קיימים ואינם פועלים עתה. אנחנו מנסים למצוא לכך פתרון".

בחוות דעת שהוגשה על ידי גורמי המקצוע במשרד הבריאות לשרי ממשלת המעבר הודגש כי ממצאי חקירות אפידמיולוגיות ונתוני המערכת הבודקת את שרשראות ההדבקה מעידים על היקף נרחב של הדבקות המתרחש בעשרה הימים הראשונים שלאחר מועד החזרה לישראל וכי קיים קושי לוודא שהבידוד של החוזרים מחו"ל נשמר באופן מלא.

פרופ' לוי גם אמר: "אני מעריך שנישאר במצב של 20 נדבקים חדשים ביום. אינני צופה שנגיע ל-0 נדבקים בעתיד הנראה לעין. עדיין לא כל אוכלוסיית ישראל מחוסנת לגמרי.יש מקרי קורונה שאובחנו בקרב השבים מחו"ל ובקרב עובדים זרים שחלקם לא הקפידו על בידוד".

לפי נתוני משרד הבריאות, רק 25%-40% מהחוזרים ממדינות אדומות שהשבים מהן נדרשים לבידוד, בין שמחוסנים ובין שמחלימים, מקפידים עתה על הבידוד. ביום התשיעי לבידוד רק 19% הקפידו עדיין לשהות בביתם. על השימוש בפיקוח באמצעות צמיד אלקטרוני צוין כי הוא אינו מאפשר למנוע מפגש בין חוזר מחו"ל עם אנשים שיגיעו לבקרו בביתו.

ביום ג' צפוי צוות הטיפול במגיפות (צט"מ) במשרד הבריאות להמשיך בדיון בסוגיית מתן החיסונים לבני 15-12. בתוך כך גם דווח בתקשורת בארה"ב שנראה כי יותר בקרוב לחסן גם בני פחות מ-12 שנה.

הבוקר נמסר בדיווח היומי של משרד הבריאות על כך שאתמול  (שבת) אובחנו 11 מאומתי קורונה חדשים. ביום חמישי דווח על  14 נדבקים-מאומתים חדשים שאובחנו ביום הקודם. רק 50 חולים הם עדיין במצב קשה מבין 97 המאושפזים בבתי החולים. 36 מונשמים.

עד כה נפטרו בישראל מקורונה 6,408 חולים. חוסנו במנה הראשונה 5,449,679 ומהם בשנייה 5,128,726. מקדם ההדבקה עתה: 0.77.

נושאים קשורים:  19-COVID,  ד"ר שרון אלרעי פרייס,  פרופ' חזי לוי,  חדשות,  קורונה,  בידוד
תגובות