• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חברת ועד: ד"ר איריס רסולי
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
COVID-19 בישראל

לראשונה מאז התפרצות הקורונה יוסרו כלל ההגבלות בישראל

ב-22 בתי חולים בישראל אין אף לא חולה קורונה אחד | עם דעיכת המגיפה, החל מיום שלישי הבא יבוטלו התו ירוק ומגבלות התו הסגול

תל אביב, 23 במאי 2021. חוזרים לשגרה. צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

לראשונה מאז התפרצות הקורונה, יוסרו כלל ההגבלות בשטח מדינת ישראל. כך נמסר אמש (א') ממשרד הבריאות. נוכח התחלואה הנמוכה והיציבה שנמשכת זה זמן רב, על אף פתיחה רחבה מאוד של המשק ומערכת החינוך, שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין הודיע כי לא יבקש להאריך את המגבלות שיפקעו ביום שלישי הבא, 1.6.21.

המשמעות היא שהחל מאותו יום יבוטל הצורך בתו ירוק ויבוטלו מגבלות התו הסגול. בשבועיים הקרובים אנשי המקצוע יקיימו דיונים בנוגע לחובת עטיית מסיכות בחללים סגורים. עד להחלטה אחרת תימשך חובה זו. בנוסף, המגבלות על הכניסה והיציאה לישראל ייוותרו, ובמידת הצורך אף יוחמרו. החלטת השר אדלשטיין נעשתה לאחר התייעצות עם בכירי משרד הבריאות.

השר אדלשטיין מסר בהודעה לתקשורת: "ישראל חוזרת לשגרה. לפני פחות מחצי שנה התחלנו את מבצע החיסונים. בזכות העבודה המצוינת של אנשי מערכת הבריאות - קופות החולים, בתי החולים, מד"א, מגן ישראל ועובדי משרד הבריאות - ובזכות ההתגייסות המדהימה של אזרחי ישראל, ביצענו את מבצע החיסונים הטוב בעולם. זה זמן רב אנחנו קוצרים את פירות החיסונים עם תחלואה נמוכה".

"לצד זה", ציין שר הבריאות, "משרד הבריאות גיבש לאורך הדרך מתווים לפתיחה מדורגת וזהירה של המשק, שאפשרו שמירה על נתוני תחלואה נמוכים לאורך זמן. כעת, לשמחתי, ניתן מבחינה בריאותית לבטל את הצורך בתו ירוק ואת מגבלות התו הסגול. המשק ואזרחי ישראל יקבלו אוויר נוסף לנשימה".

עוד אמר אדלשטיין: "עם זאת, החזרה לשגרה היא עם 'כוכבית': משרד הבריאות פועל להמשיך את המצב הירוק בשטחי מדינת ישראל וימשיך לעקוב בצורה רחבה יותר כדי למנוע התפרצות. מובן שאם תהיה התפרצות, ניאלץ לחזור אחורה. אני קורא לאזרחי ישראל לא לצאת למדינות עם תחלואה גבוהה ולעקוב אחרי אזהרות המסע של משרד הבריאות. גם במדינות שניתן לטוס אליהן – חשוב להקפיד על ריחוק חברתי. עם החזרה לישראל – מוטלת החובה להקפיד הקפדה יתרה על ההנחיות. היוותרות מצב תחלואה נמוך תלויה בנו".

במשרד הבריאות פרסמו את הנתונים הבאים המעידים על דעיכת המגיפה בארץ:

תחלואה יומית: בשיא התחלואה היו יותר מ-10,000 חולים ביום; נכון למוצ"ש היו 12 בלבד. ממוצע שבועי בשיא: למעלה מ-8,600 חולים; נכון למוצ"ש – 27 בלבד. חולים קשה: בשיא היו 1,228. בסוף השבוע – 59.
חולים פעילים: בשיא היו כ-88,000. במוצ"ש: 510.

שיעורי תחלואה בשיא: כ-10% מאומתים. כיום סביב 0.1%-0.2%.
תפוסת מחלקות קורונה בבתי החולים: 22 בתי חולים ללא אף חולה קורונה, בחמישה בתי חולים יש תפוסה של 1%, ב"הלל יפה" 3% תפוסה, ברמב"ם 4% תפוסה. בית החולים העמוס ביותר הוא הסקוטי עם 9% תפוסה בלבד. אנשי צוות רפואי בבידוד: 0.

יכולת בדיקות PCR: מכמה אלפים לפני שנה עד ליכולת של 130,000 בדיקות ביום. גם יחידת קטיעת שרשרת ההדבקה פעילה והיא אפקטיבית בנתוני תחלואה אלה, מציינים במשרד הבריאות.

נתונים נוספים: 832,375 מחלימים; 5,440,000 התחסנו לפחות במנה אחת; 5,113,000 קיבלו גם מנה שנייה; 5,075,000 מתחסנים שזכאים לתו ירוק.
בקרב בני 50+ כ-92% מחוסנים/מחלימים.

הדו"ח היומי העדכני של משרד הבריאות מהבוקר (ב') מציין שאתמול אובחנו 27 מאומתים-נדבקים חדשים לעומת 12 ביום הקודם. אולם, במניין החולים במצב פעיל עכשווי נמשכת הירידה והבוקר מדובר ב-500, כאשר 103 מאושפזים בבתי החולים ומהם 59 במצב קשה. עדיין 41 מהם מונשמים. מניין המתים מתחילת המגיפה עלה ל-6,404.

אתמול בוצעו 19,530 בדיקות ושיעור החיוביות בהן 0.1%. מקדם ההדבקה נכון לאתמול 0.93.

נושאים קשורים:  תו ירוק,  קורונה,  תחלואה,  חדשות,  שר הבריאות יולי אדלשטיין,  משרד הבריאות,  19-COVID
תגובות
אנונימי/ת
24.05.2021, 08:25

סוף כל סוף! בטח תחת איומי בגץ. אחרת היו מאריכים לנצח.

אנונימי/ת
24.05.2021, 19:17

ממש התייחסות הזוייה שנראית לי שבאה מגישה פוליטית של תומכי ביבי. גנץ היה השפוי היחידי בממשלה גם עם הקורונה וגם בלחימה.

אנונימי/ת
24.05.2021, 09:12

ממש לא חלם. אתה אולי רצית לעשות בדיקה סרולוגית כדי לא להתחסן. זו זכותך, כמובן, אז אתה מוזמן לעשות על חשבונך.
נתבג הוא שער הכניסה לתחלואה בכלל ולוריאנטים חדשים בפרט. זה דווקא מאוד הגיוני להקצות משאבים ולשים את הדגש שם. דבר שעדיין לא נעשה מספיק לדעתי.