• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
COVID-19 בישראל

"מאוחדת": החלת התו הירוק שבוע מקבלת החיסון השני מוקדמת מדי

במכון המחקר של "מאוחדת" מזהירים: "הסרת מגבלות הריחוק החברתי בתום השבוע הראשון מקבלת מנת החיסון השנייה עלולה לגרום לעלייה בתחלואה - יש להמתין שבועיים להגנה מלאה"

חיסון לקורונה. צילום: יוסי אלוני / פלאש 90

הסרת מגבלות הריחוק החברתי כבר בתום השבוע הראשון מקבלת החיסון השני עלולה לגרום לעלייה בתחלואה לאור פתיחת המשק והסרת המגבלות. כך עולה ממעקב שבוצע במכון המחקר של קופת החולים מאוחדת אחרי 102,150 לקוחות הקופה שחלפו לפחות 35 ימים מאז התחסנו במנה השנייה נגד קורונה.

חוקרי מכון המחקר של "מאוחדת" מדגישים כי החיסון נגד קורונה אפקטיבי מאוד וכי רק פחות מחצי אחוז מלקוחות הקופה שהתחסנו במנה השנייה אובחנו כמאומתים לקורונה. לפיכך, ב"מאוחדת" לא קוראים לבטל את ההקלות אלא להחיל אותן רק על מחוסנים שכבר חלפו שבועיים מיום קבלת מנת החיסון השנייה, ולא כעבור שבוע בלבד כפי שמורות ההנחיות כעת.

מקור: מאוחדת

ממצאי מכון המחקר של "מאוחדת" מעלים כי אמנם 55% מתוך המאומתים אובחנו כבר בשבוע הראשון לאחר החיסון השני, אבל, מתברר כי 27% מתוך המאומתים מקרב מבוטחי הקופה שנדבקו בנגיף, אובחנו רק בין הימים 8-14 מקבלת החיסון השני. רק לאחר 14 ימים מהחיסון השני נצפתה ירידה משמעותית במספר המאומתים לאחוז חד ספרתי של 5%-9%. החוקרים מניחים כי המאומתים בין הימים 8-14 לאחר החיסון השני נדבקו בטרם הגעה לחסינות מלאה (שבעה ימים לאחר חיסון שני) וייתכן שאף טרם קבלת החיסון השני.

לנוכח השיעור הדו ספרתי – כאמור של 27% מהמחוסנים, שאובחנו כחולים רק במהלך השבוע השני מיום קבלת מנת החיסון השנייה, מתריע סמנכ"ל הרפואה של "מאוחדת", ד"ר דוד מוסינזון: "הסרת מגבלות הריחוק החברתי והחלת התו הירוק כבר ביום השמיני לקבלת החיסון השני מוקדמת מדי ועלולה לחולל גלי תחלואה נוספים. מאות מחוסני המנה השנייה שטרם חלפו שבועיים מיום קבלת החיסון ייכנסו על פי ההקלות החדשות - בתום לב - לאירועים מרובי משתתפים במקומות סגורים, מבלי לדעת שהם נדבקו בנגיף עוד בטרם גופם פיתח רמת חסינות גבוהה, ושלמעשה, למרות שהם אכן הקפידו והתחסנו במנה הנוספת, הם חולים בקורונה – והם עלולים להדביק את הסובבים אותם".

ד"ר מוסינזון מדגיש כי "אין חלילה צורך לבטל את ההקלות אלא רק לדחות את החלתן על מחוסנים לתחילת השבוע השלישי ממועד קבלת החיסון הנוסף ולא להסתפק בתקופת המתנה של שבוע אחד בלבד מקבלת מנת החיסון השנייה".

נושאים קשורים:  מאוחדת,  תו ירוק,  ד"ר דוד מוסינזון,  חדשות,  19-COVID
תגובות