• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
COVID-19 בישראל

מנהלי קופות החולים: מלאי החיסונים הולך ואוזל ולא ברור כמה עוד יגיעו

בקופות החולים מתקשים להיערך להמשך מבצע החיסונים: "אי אפשר לקבוע תורים - משרד הבריאות לא משתף אותנו במידע על כמויות תרכיבי החיסון ולוח הזמנים להגעתן"

מתחסנים לקורונה במרפאת הכללית בירושלים. צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

ראשי קופות החולים מאשימים את משרד הבריאות על כך שאיננו מעדכן אותם ואת הציבור על קצב הגעתן לישראל לפי לו"ז ברור של מנות החיסון לקורונה וזאת כאשר הקופות, הנושאות בנטל מבצע החיסונים, אינן יכולות לתכנן את המשכו. מנהלי כל ארבע הקופות "קובלים על מעטה הסודיות שעדיין אופף את מבצע החיסונים ומקשה עליהם", מדווח הבוקר (ד') אדריאן פילוט ב"כלכליסט".

אתמול נמסר שכ-3.8 מיליון מנות תרכיבי חיסון של "פייזר" עבור 1.9 מיליון ישראלים (שתי מנות לכל מתחסן) נמצאות במלאי מערכת הבריאות. כך יחוסנו כ־1.4 מיליון מבוטחים באמצעות קופות החולים, 188 אלף על ידי בתי החולים הגדולים (איכילוב, רמב"ם ושיבא), 100 אלף קשישים שיחוסנו בדיור מוגן ועוד 100 אלף חיילים שיחוסנו על ידי צה"ל.

חיים פרננדס, מנכ"ל "לאומית", לה הוקצו חיסונים ל-104 אלף ממבוטחיה, אמר: "קיימת אי ודאות בדבר כמות החיסונים וקצב המבצע: האם וכמה מנות מגיעות היום, מחר? אלה הם נתונים שמשפיעים מאוד על יכולתנו לתכנן העברתן לאתרי התחסנות, אולי להפעלת אתרים נוספים, כוח אדם, את שרשרת הקירור ומעל לכל, זימון תורים. כמה תורים יהיו בשבוע הבא? איפה? האם להרחיב תורים? לגבי ימים מסוימים קיבלנו שלושה עדכונים שונים ממשרד הבריאות. אנחנו בשום פנים ואופן לא רוצים להיות במצב של ביטול תור. לא מעניין את המבוטח כמה מנות יומיות הבטיחו לקופה שלו".

פרופ' אהוד דודסון, מנכ"ל ה"כללית": "לפי מה שאני שומע, אין הבטחה כרגע לחיסון לתשעה מיליון ישראלים. יש הבטחה לארבעה מיליון, לי הבטיחו כ־1.6 מיליון מנות עבור 785 אלף מבוטחים. מנות החיסונים הללו או שכבר נמצאות כאן או שיגיעו, אבל לא ידוע מתי. הכל תחת הסכמי סודיות. אני מתנהג כאילו יש חיסונים ובהתאם מכין את כלל המערכות של הקופה - המרפאות והמוקדים - כאילו אין מחסור, בעוד שהצורך שלי הוא ל-880-850 אלף מבוטחים. כלומר, חסר לי מעט בשוליים כדי לסיים עם הקבוצה הראשונה של בני ה-60 ומעלה. אם אנחנו מחסנים בקצב של 50 אלף ביום, יש לי חיסונים עשרה ימים קדימה. אני נערך כבר למתן המנה השנייה. הקופה  מפעילה 120 מתחמים ו־600 עמדות חיסון".

מנכ"לית "מאוחדת", סיגל רגב־רוזנברג, התריעה: "יש לנו מלאי רק לעוד כשבוע ונוכל לזמן מבוטחים לעוד חמישה-שבעה ימים של תורים. מקווה שיגיעו עוד חיסונים בעוד שבוע ונוכל להמשיך. רק כך נוכל להגביר את הקצב". ל"מאוחדת" הוקצו חיסונים ל־147 אלף מבוטחים.

ד''ר מירי מזרחי־ראובני, ראש חטיבת הבריאות ב"מכבי", הזהירה: "בכל הקופות החיסונים ייגמרו בשבוע הבא. אנחנו לא מקבלים ממשרד הבריאות תשובות לגבי העתיד. לכולנו יש פחות או יותר מספר זהה של 'ימי חיסון' עתידיים. הדבר הנכון לעשות הוא לתת יותר חיסונים לקופות ולנתב את המלאי הלאומי של החיסונים אלינו ולא לבתי החולים. יש בתי חולים, כולם במרכז הארץ, שיש להם מספר חיסונים כמו של קופת חולים וזה חסר היגיון. עלול להיווצר מחסור דווקא בפריפריה".

נושאים קשורים:  חיסונים,  משרד הבריאות,  קופות החולים,  19-COVID,  חדשות,  חיסון לקורונה
תגובות