• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
COVID-19 בישראל

יו"ר איגוד רופאי הילדים: "להכניס את חיסון הקורונה לחוק נפגעי חיסון"

פרופ' צחי גרוסמן פנה היום לשרי הבריאות והאוצר בדרישה להכניס לאלתר את חיסון הקורונה לחוק נפגעי חיסון ובכך להבטיח פיצוי למי שייפגע כתוצאה מקבלת החיסון לנגיף

חיסון לקורונה. אילוסטרציה

יו"ר האיגוד לרפואת ילדים, פרופ' צחי גרוסמן, פנה היום (ג') לשרי הבריאות, האוצר ולממונה הקורונה במכתב ובו דרישה להכניס מיד את חיסון הקורונה לחוק נפגעי חיסון. "ברקע המבצע שיוציא את ישראל מהמשבר הבריאותי הגדול בתולדותיה, יש חשיבות אדירה להכניס את חיסון הקורונה לחוק נפגעי חיסון לאלתר", כתב פרופ' גרוסמן, "כך נעשה בעבר לכל שאר החיסונים שניתנים בישראל".

על פי חוק ביטוח נפגעי חיסון, התש"ן-1989, מדינת ישראל מבטחת את מי שמקבל חיסון ומי שבא עימו במגע מפני פגיעה העלולה להיגרם בעקבות החיסון. "על פי הידוע לנו", מציין פרופ' גורסמן במכתבו, "הודיע משרד הבריאות כבר לפני כשלושה שבועות כי הוא מקדם תיקון חקיקה שיבטיח פיצוי למי שייפגע כתוצאה מקבלת חיסון לנגיף הקורונה או מקבלת חיסונים לשש מחלות נוספות, ביניהן שפעת".

לדברי גרוסמן, תזכיר החוק שכבר פורסם מציע להוסיף לרשימת החיסונים בחוק ביטוח נפגעי חיסון את החיסון נגד נגיף הקורונה, וכן חיסון נגד דלקת כבד נגיפית A, חיסון נגד אבעבועות רוח, חיסון נגד זיהומים פנוימוקוקיים, חיסון נגד זיהום נגיף רוטה, חיסון נגד זיהום נגיף הפפילומה, וחיסון נגד שפעת בתרכיב מומת או בתרכיב חי מוחלש. משמעות הוספת החיסונים לחוק היא מתן האפשרות לכל אזרח שיקבל אותם וייפגע כתוצאה מכך, לתבוע פיצויים במנגנון מיוחד של פנייה לוועדה המורכבת משופט ושני רופאים מומחים, אותה ממנה שר הבריאות.

לפי דברי ההסבר לחיסון בתזכיר החוק "... בנסיבות יוצאות הדופן והחריגות המתקיימות כיום, פיתוח החיסונים מתבצע בקצב מזורז. פיתוח מהיר זה מעלה חשש בקרב רבים לאפשרות קיומן של תופעות לוואי שונות שתופענה לאחר מתן החיסון, וזאת מעבר לחששות הקיימים בקרב חלק מהאוכלוסיה ביחס לחיסונים באופן כללי. כתוצאה מכך, עלולים רבים לחשוש מקבלת החיסון, מה שיגביל משמעותית את יכולתה של מדינת ישראל להיאבק במגיפה. הוספתו של חיסון כנגד נגיף הקורונה החדש לתוספת לחוק תסייע לדרבן ולתת ביטחון לאוכלוסייה להתחסן".

"בעוד מספר ימים", מציין גרוסמן בפנייתו לשר הבריאות, האוצר ופרויקטור הקורונה "ייקראו אזרחי מדינת ישראל להתחסן כנגד קורונה. אנו, באיגוד רופאי הילדים, האמונים על בריאותם של ילדי ישראל והוריהם, רואים בתיקון מיידי של החוק הכרח וצורך דחוף. השלמתו המהירה חיונית לחיזוק הביטחון של כלל הציבור בחיסון לקורונה, על מנת להבטיח את יציאתה המהירה של מדינת ישראל מהמשבר."

נושאים קשורים:  פרופ' צחי גרוסמן,  חוק נפגעי חיסון,  חדשות,  19-COVID,  קורונה,  חיסון לקורונה
תגובות
אנונימי/ת
15.12.2020, 16:04

אז היכן הייתם , האיגוד של רופאי הילדים עד היום? בעצמך אתה מציין חיסונים רבים שלא בחוק.

17.12.2020, 06:04

נכון מאוד, כמה בעיות התגלו אחרי שנים והופסקו, כמו בהרבה תרופות שהשימוש בהם הופסק כי....

אנונימי/ת
17.12.2020, 06:57

מירה מה הקשר? עדיין יש הרבה חיסוני שגרה הניתנים היום מבלי שהם צורפו לתוספת שבחוק

24.03.2022, 18:03

מעניין מה השתיק את קריאותיו של איגוד רופאי הילדים...