• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
COVID-19 בישראל

פרופ' איתמר גרוטו: "השנה האחרונה נראתה מבחינתי כמו עשור"

התפטרותו הרועמת של פרופ' איתמר גרוטו חושפת את אווירת הנכאים וכיפוף הידיים במשרד הבריאות | מנכ"ל המשרד מסביר את גל עזיבת הבכירים בשחיקה מקצועית ומתחיל בהכנת המכרזים לתפקידים שהתפנו

פרופ' איתמר גרוטו. "שנה קשה בחזית המאבק בקורונה". צילום: פלאש 90

הסיבות הלא רשמיות, הנסתרות מהעין, להתפטרותו המהדהדת של המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו, בעיצומה של מגיפת הקורונה, מוצגות הבוקר (ב') בדיווחי התקשורת. פרופ' גרוטו הסביר את צעדו בכך שעבר שנה קשה בחזית המאבק בקורונה וביקש לכן לצאת לדרך חדשה. הוא גילה כי בכוונתו לבלות שנת שבתון באקדמיה. כמו כן אמר הבוקר לערוץ 13 כי "השנה האחרונה נראתה מבחינתי כמו עשור".

עידו אפרתי ב"הארץ" מצטט "מקורות במשרד הבריאות" שלא הופתעו מפרישתו או מהעיתוי שבו הודיע עליה, אך לא ידעו להצביע על סיבה מסוימת לכך. "הוא עבד קשה מאוד, לילות כימים", אמר אחד מהם, "זה לגיטימי".

עם זאת, גורמים אחרים במשרד הצביעו על כך שפרופ' גרוטו, מומחה לטיפול במגיפות המוכר גם ברמה בינלאומית, "נדחק לשוליים בניהול משבר הקורונה". כמו כן ציינו ש"השקפותיו המקצועיות נפלו קורבן למחלוקות בתוך משרד הבריאות ובעיקר עם פרופ' סיגל סדצקי". עוד הצביעו אותם מקורות כי פרופ' גרוטו הודר עקב כך מדיונים עם מקבלי ההחלטות ובראשם ראש הממשלה, וכי הוא חש תסכול בשל ההתעלמות מעמדותיו המקצועיות. עוד צוין כי "היו לו יחסים בעייתיים עם המנכ"ל הקודם משה בר סימן טוב, שהשתלט לגמרי על המשרד".

אדיר ינקו ב-Ynet מתאר "אווירת נכאים במשרד הבריאות. פרופ' גרוטו לא הרגיש פופולרי בלשכת השר. היו התפרצויות זעם. ראינו איך איבד שליטה בדיונים בוועדות כנסת. הוא חש שד"ר שרון אלרעי פרייס, שמונתה כראש שירותי בריאות הציבור, החלישה אותו". קיימת הערכה של גורמים במשרד הבריאות כי צפויות בתקופה קרובה עוד פרישות של בכירים מקרב הצוות המקצועי. עוד מעריכים כי בשלב הראשון, עד שייצא מכרז רשמי למשרת המשנה למנכ"ל, סמכויותיו של פרופ' גרוטו, שרשמית יעזוב את התפקיד בסוף השנה, יפוזרו בין ד"ר אלרעי-פרייס, מנהלת חטיבת הטכנולוגיות הרפואיות במשרד הבריאות ד"ר אסנת לוקסנבורג, והמנכ"ל פרופ' חזי לוי. עקב המצב הזה ייתכן שסמכויות המשנה הבא יהיו "רזות הרבה יותר".

בדיווח מוזכר שמה של "מועמדת מובילה נוספת להתפטרות הבאה" - ראש חטיבת הרפואה, ד"ר ורד עזרא. כמו כן הוזכר ודים פרמן, סמנכ"ל תכנון, תקצוב ותמחור. שניהם סירבו להגיב.

המנכ"ל פרופ' לוי אמר: "ייתכן שאנשים שחוקים במשרד. חלק רוצים להמשיך הלאה. אף אחד לא חווה את מה שהם חווים עתה. אני מתחיל בשורת מכרזים כדי לאייש את התקנים שהתפנו, למלא מחדש את השורות ולייצב את המערכת. חלקם עזבו לצערי, קיבלו הצעות אחרות ורוצים לנשום אוויר אחר. אני מבין את זה. לא מקבל את זה שיש במשרד התפרקות. התפרקות תהיה כשנפסיק לתפקד".

שרית רוזנבלום ב"ידיעות אחרונות" פירטה את מעלותיו של פרופ' גרוטו: "שחקן נשמה אמיתי, אבל הנשמה שלו נשחקה בין האגו, האגרסיביות והתככים שהיו סביבו בחודשים האחרונים. המערכת לא ידעה לשמור עליו. ללא גרוטו ואנשי המקצוע הטובים שעזבו את משרד הבריאות, המשרד חלש יותר". היא ציינה עוד ש"גרוטו מאס בעימותים הבלתי נגמרים עם הפוליטיקאים ועם אינטרסנטים שונים".

לגרוטו זכויות רבות בבריאות הציבור בישראל: הוא קידם את רפורמת הקנאביס, היה שותף לסיום מוצלח של משבר הפוליו, פעל לסימון המזון. "למרות שהצהיר על עצמו שיש לו פתיל קצר, הוא היה זה שפנו אליו ברגעי קונפליקט לנסות לפשר ולגשר על פערים. עזר לאנשים שפנו אליו במצוקה. הכול עשה ביושר, בנועם ובצנעה בלי רוח וצלצולים", כותבת רוזנבלום ומוסיפה: "אפשר לנחש שאיש לא ימהר להחליף אותו. אף איש שיש לו אלטרנטיבות ראויות לא ממהר לעבוד במשרד הקטן והמקופח הזה, בטח לא באמצע מגיפה. משרד הבריאות הוא משרד חלש ונשלט יותר ומעתה יהיה קצת יותר קל לפוליטיקאים לעשות בו כרצונם וכשזה יקרה, קול אחד פחות יצעק".

גם אסף גולן ב"ישראל היום" שסוקר את גל העזיבות במשרד הבריאות תחת הכותרת "מגיפה פוליטית - כך הכריעו הפוליטיקאים את בכירי משרד הבריאות", ציין: "פרופ' גרוטו הוא האחרון שעוזב את הספינה המקרטעת של משרד הבריאות. ככל שנמשכה המגיפה, התקשה להשלים עם ההתערבות של גורמים פוליטיים בהחלטות המשרד, מסיבות שנראו לו לא ענייניות".

נושאים קשורים:  פרופ' איתמר גרוטו,  חדשות,  קורונה,  משרד הבריאות,  פרופ' חזי לוי,  פרופ' סיגל סדצקי
תגובות
09.11.2020, 22:49

גרוטו, איפה אתה הולך? דווקא עכשיו? לא ראית שדוקטורס אונלי דיווחו שבלינסון קיבלו ציון 10 במדי האיכות של המשרד?

10.11.2020, 11:10

כל הכבוד לפרופ\' איתמר גרוטו על פעילותו המבורכת רבת השנים.
אין הרבה כמוהו.
המשכת פעילותו במשרד הבריאות נדרשת ביותר.
על השר ועל ראש הממשלה לשכנעו להשאר בתפקידו ולתת לו גיבוי מלא במשרד ובפרט מול הפוליטיקאים