• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
קורונה בישראל

משרד הבריאות עדכן את הוראות התיעדוף למתן חיסוני השפעת

עובדי מערכת הבריאות שאינם באים במגע עם קבוצות סיכון להידבקות לא נכללים בראש רשימת התיעדוף | טרם נקבעו כללי המיגון האישי לצוותים שיבצעו את חיסוני התלמידים

מי יחסן את הילדים וכיצד ימוגן? אילוסטרציה

קופות החולים החלו במבצע חיסוני השפעת, אולם בשלב זה הם ניתנים בהיקפים מצומצמים, תוך הקפדה על זימונם של מבוגרים הנכללים בקבוצות סיכון מוגדרות לקבלת החיסונים במרפאות. למבוטחים האחרים שפונים למרפאות ומתעניינים מתי יזומנו נאמר כי יקבלו הודעה או שייכללו ב"סבב הבא".

ההערכה במערכת הבריאות שהשנה, בניגוד לשנים קודמות וקרוב לוודאי בהשפעת מגיפת הקורונה, יגדלו היענות והדרישה לקבלת חיסוני השפעת בציבור.

לפי דיווח של אדיר ינקו ב"ידיעות אחרונות" הבוקר (ג'), בהערכת מצב שנערכה במשרד הבריאות הוצגו נתונים משווים על מספר המתים מקורונה בישראל מתחילת המגיפה מול מספר המתים משפעת בארבע השנים האחרונות. בדיווח נמסר כי בין ינואר 2016 לינואר 2020 נפטרו בישראל מסיבוכי שפעת 310 בני אדם, בעוד שבשבעה חודשי מגיפת הקורונה נפטרו (נכון לבוקר זה, ג', 07:15) 1,757. כלומר, יותר מפי חמישה לעומת מניין המתים משפעת.

עוד דווח כי בשבוע שעבר עדכן משרד הבריאות את הנחיות התיעדוף למתן חיסוני השפעת. עובדי מערכת הבריאות שאינם צפויים לבוא במגע עם אנשים מקבוצות סיכון להידבקות לא נכללים עתה בצמרת רשימת התיעדוף. במקומם צורפו אנשים עם השמנת יתר וכן גיל אוכלוסיית המבוגרים לקבלת עדיפות הורד מ-65 ל-55 שנה.

בתוך כך מדווחת מיטל יסעור בית-אור ב"ישראל היום" על כך שלקראת חיסון תלמידי בתי הספר – בעוד המוסדות סגורים עתה בגלל סגר הקורונה – לא ברור כיצד יבוצע מהלך זה וכי "גורמים בתחום בריאות הציבור הביעו דאגה מכך שכרגע אין מתווה אלטרנטיבי".

כמו כן טרם נקבעו כללי המיגון האישי לצוות הרפואי והסובבים אותו שיבצעו את חיסוני התלמידים. משרד הבריאות מתנגד לבצע את חיסוני השפעת לתלמידים במקומות פתוחים כמו תחנות "חסן-וסע". תרכיב החיסון לתלמידים וילדים מגיל שנתיים יכול להינתן בתרסיס, "אבל כיצד יתמגן הגורם המבצע במקרה שילד כזה יתעטש או ישתעל תוך כדי קבלת החיסון או מיד אחר כך כשהוא ללא מסיכת פנים", הציג אחד המומחים תרחיש אפשרי.

איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית פנה בשבוע שעבר למשרד הבריאות וביקש לדעת הנחיות לנושא מיגון הצוותים הרפואיים וכיצד לתת את החיסון לתלמידים.

תגובת משרד הבריאות: "התרכיב החי מוחלש יינתן על ידי צוותים רפואיים ממוגנים בהתאם להנחיות המשרד. נושא המיגון יובא לדיון בוועדות המקצועיות של משרד הבריאות".

נושאים קשורים:  שפעת,  חיסון לשפעת,  משר הבריאות,  צוותים רפואיים,  חדשות,  קורונה
תגובות