• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
קורונה בישראל

החרדים לחצו ותכנית הרמזור שונתה: עוצר לילי ביישובים האדומים במקום סגר

פרופ' גמזו נאלץ להתפשר ולשנות את תכנית הרמזור: במקום סגר נקודתי על 30 ישובים והגבלות מחמירות על עשרה מהם, הוחלט על עוצר לילי בערים האדומות

סגר לילי בלבד בערים האדומות החל מהערב. צילום ארכיון: יונתן סינדל

בתום דיון ממושך וסוער בקבינט הקורונה ובלחצם של השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן ומכתב מאיים שנשלח לראש הממשלה בנימין נתניהו על ידי קבוצה של ראשי ערים מהמגזר החרדי, נסוג נתניהו מהתכנית המקורית וגם אילץ את פרופ' רוני גמזו לקבל את הפשרה כאילו היא מקובלת עליו גם ברמה המקצועית, כך שההחלטה שנתקבלה היא: במקום להטיל סגר מלא למשך שבוע על 30 ערים אדומות והגבלות מחמירות יותר על עשר מהן שסומנו כ"אדומות בוהקות" עקב עלייה חדה בתחלואה, נקבע כי החל מהערב (ב') בשעה 19:00 ועד למחרת בשעה 05:00 יוטל ב-40 ישובים "עוצר לילי". רשימת היישובים הללו אמורה להתפרסם במהלך היום.

בהודעה רשמית שפרסמו משרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות נאמר: "לאור העלייה בנתוני התחלואה ואיתה העלייה במספר הערים האדומות ביממה האחרונה ל-40, ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו ומשרד הבריאות קיימו דיונים לעדכון מתווה ההגבלות בערים אלו, כך שיותאם להיקף התפשטות התחלואה הנוכחי.

"בהמשך להצעה העדכנית, ועדת השרים להכרזה על אזור מוגבל, החליטה להטיל סגר לילי אחיד על כל הערים האדומות החל מיום ב' (היום) בשעה 19:00, בנוסף לאיסור מוחלט של התקהלויות של למעלה מעשרה אנשים בשטח סגור ו-20 איש בשטח פתוח, סגירת מערכת החינוך והגברת האכיפה באותם ישובים.

"הסגר הלילי יחול כל ערב מהשעה 19:00 ועד השעה 05:00 בבוקר למחרת. במסגרת הסגר הלילי מותר יהיה להתרחק רק עד 500 מטר מהבית, או במקרים מיוחדים שיפורטו בהודעת משרד הבריאות (שאמורה להתפרסם היום). מוסדות החינוך, למעט חינוך מיוחד, ייסגרו. העסקים באותם ישובים ייסגרו כל ערב מהשעה 19:00, למעט עסקים חיוניים.

"משרד הבריאות יפרסם את רשימת הערים האדומות שעליהן יחולו ההגבלות, לאחר אישור הרשימה בוועדת השרים להכרזה על אזור מוגבל".

כמעט כל כלי התקשורת מותחים הבוקר ביקורת חריפה ביותר, הכוללת ניסוחים בוטים, על ההחלטה ועל הדרך שבה התקבלה. בין השאר דווח בהם כי השרים החרדים טוענים שסגר לילי לא יעזור להוריד בתחלואה וכי גם סגר מקומי איננו יעיל. הם תובעים להטיל סגר מלא על כל הארץ מבלי להתחשב בערים אדומות או "ירוקות". עם זאת קבעו במפורש כי בכל מקרה לא יאפשרו להטיל הגבלות על בתי הכנסת בחגי תשרי.

כל זאת בעוד נתניהו מסר לאחר ישיבת השרים כי ההחלטה שהתקבלה אחראית, שקולה ומחויבת המציאות. כמו כן ציין בהודעתו שגורמיה המקצוע מזהירים שבמצב התחלואה הגבוה בישראל עלולה להתרחש בכל רגע קריסה של הצוותים הרפואיים בבתי החולים וקיימת סכנה שבכל רגע יהיו יותר חולים קשים ונפטרים.

פרופ' עמית אסא, סגן מנהל בית החולים הציבורי אסותא אשדוד, פרסם הבוקר תגובה זאת: "הימנעות מסגר נקודתי היום מבטיחה סגר מלא וקשה  הרבה יותר מחר. תכנית הרמזור של פרופ' גמזו היא צעד נכון בכיוון הנכון. כל דחייה שלה תוביל בסופו של דבר לסגר מלא על ישראל".

עוד אמר פרופ' אסא: "ישראל מתמודדת עם המשבר הרפואי הגדול בתולדותיה שסופו לא נראה באופק. ביכולתה של תכנית הרמזור לתת מענה ולהוריד את מקדם ההדבקה. העלייה במספר הנדבקים, כפי שמסתמנת בנתונים מהימים האחרונים וביתר שאת עם הגעת החורף, תוביל בסבירות גבוהה לעומס על בתי החולים, לעלייה בתחלואה ובמספר הנפטרים. הסגר הנקודתי הוא פעולת מנע נדרשת לפני סגר מלא. כל דחייה שלו היום היא הבטחה לקידומו של סגר מלא וקשה יותר מחר".

נושאים קשורים:  סגר,  תכנית הרמזור,  אריה דרעי,  יעקב ליצמן,  פרופ' רוני גמזו,  קורונה,  ערים אדומות,  חדשות,  נתניהו,  קבינט הקורונה
תגובות
אנונימי/ת
07.09.2020, 12:03

אפשר היה ללכת לקראתם קצת יותר. להטיל סגר בסוף השבוע בלבד משעה לפני כניסת השבת ועד שעה אחריה.

אנונימי/ת
08.09.2020, 12:14

סגר חסר היגיון. רמות נכנסת לסגר על אף שצבעה צהוב נוטה לירוק