• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
קורונה בישראל

מרכז המידע הלאומי למערכה בקורונה פרסם המלצותיו להיערכות לחגי תשרי

הצוות שהוקם על ידי אמ״ן הציג נתונים על תחלואת הקורונה לאחר פורים, פסח, יום העצמאות וחג הקורבן ומציע שורת הגבלות למניעת הדבקה המונית בחגי תשרי

מתפללים בכותל המערבי. צילום יונתן סינדל/ פלאש 90?

על בסיס ניתוח נתוני תחלואת הקורונה בישראל בשנה האחרונה, שהתמקד במגמות התחלואה שנראו מיד לאחר החגים היהודיים והמוסלמיים, פרסם אתמול (ב') צוות מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה מסמך המלצות להיערכות לקראת חודש חגי תשרי (בין 18 בספטמבר ל-10 באוקטובר).

במסמך מצוין כי חגי תשרי מתאפיינים בסעודות משפחתיות גדולות, בתפילות המוניות וארוכות, ב"שווקים" רבי משתתפים כמו שוק ארבעת המינים, במנהגי כפרות ובביקורים רבים באתרי מורשת בירושלים. כמו כן, מנהג הסליחות המקובלות להיאמר במניין החל מ-20 באוגוסט.

בנתונים שהוצגו על ידי הצוות שהוקם על ידי אמ״ן כחלק ממרכז השליטה הפועל תחת משרד הבריאות, נרשמה מגמת עלייה בשיעורי התחלואה לאחר אירועים המוניים ומסיבות רבות משתתפים שהתקיימו בחגי ישראל.

"בחגי תשרי הקרובים, קיום סעודות חג מרובות משתתפים וביתר שאת תפילות המוניות, צפויים לייצר עלייה בתחלואה במגזר היהודי", מציינים מחברי המסמך. לאור זאת הם ממליצים: לצמצם אירועים בעלי פוטנציאל הדבקה ככל הניתן; להגביל את מספר המשתתפים במנייני התפילה; לקיים תפילות וסליחות במרחבים פתוחים ככל הניתן ולספק תמיכה לוגיסטית מתאימה לשם כך; לקיים ככל הניתן טקסים דתיים במרחב הפרטי, ובכלל זאת טקסי כפרות ורכישת ארבעת המינים; לקיים מאמץ הסברה בנוגע לסכנת ההדבקה ההמונית באירועים רבי משתתפים כמו סעודות חג ותפילות; לצמצם את היקף סיורי הסליחות ואת מספר המשתתפים בהם ותחת זאת לבכר אירועים מתוקשבים, כדוגמת הרצאות שיינתנו ממרכזים קהילתיים.

בגוף שהציג המלצות אלו קציני אמ״ן והוא נעזר במומחים מהאקדמיה - רופאים, חוקרים, אפידמיולוגים ואחרים. מטרתו להביא למקבלי ההחלטות את הידע הרלבנטי בכל הנוגע לנגיף ולמחלת הקורונה.

נושאים קשורים:  חגי תשרי,  חג הקורבן,  יום העצמאות,  פסח,  הדבקה המונית,  קורונה,  בתי כנסת,  מגזר חרדי,  מגזר ערבי
תגובות
אנונימי/ת
25.08.2020, 11:58

למסקנות ולהמלצות האלה יכול להגיע כל אדם אם אינטליגנציה ממוצעת ומעלה. אין צורך בקצינים מ 8200 לשם כך.
כמו שכל אחד יכול להבין שהציבור ביזמתו לא יישם שום דבר מההמלצות, אלא אם הממשלה תאסור ותאכוף באופן הדוק

אנונימי/ת
26.08.2020, 19:26

בדיוק. הבעיה מההתחלה היתה אכיפה, ברמת האזרח, שהיתה ועודנה צריכה להיות אגרסיבית וטוטאלית לזמן מוגבל על מנת להימנע מכאילו-הגנה שמאפשרת המשך הדבקה ונזק בריאותי וכלכלי. לא מובן מדוע אנו חיים בהכחשה הזו כל כך הרבה זמן

אנונימי/ת
26.08.2020, 23:02

קצת קשה לומר את הדברים ואז לראות את ההנהגה נותנת דוגמא אישית הפוכה.
בין אם זה ראש הממשלה או הנשיא, אם דמויות אלו הרשו לעצמן לכופף את ההנחיות לנוחיותם קשה להתפלא משאננותו של הציבור להנחיות.