• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
קורונה בישראל

מדיניותו של פרופ' גמזו נגד הסגר ברורה, השאלה אם יצליח להחזיק בה

בראיון עימו בשבוע שעבר אמר הפרויקטור החדש גמזו: "סגר זה תותח – צריך לעשות הכל כדי לא להשתמש בו" | בשלב זה עדיין לא ברורות הסמכויות שיקבל כמנהל המאבק בקורונה וכיצד יוכל להשפיע

פרופ' רוני גמזו. ולהציג את ההיגיון הרפואי שמאחורי ההנחיות ללא הטלת מורא". צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

פרופ' רוני גמזו מסתייג מהאפשרות של סגר כפתרון למצב הנוכחי. "אין סיבה לישראל להיות בחרדה", אמר בשבוע שעבר אבל בשלב זה לא ברורות הסמכויות שיקבל וכיצד יוכל להשפיע, כך דיווח הבוקר  אדיר ינקו ב-ynet. ראש הממשלה החלופי, שר הביטחון בני גנץ, צפוי להיפגש עם פרופ' גמזו הבוקר.

בדיווח נמסר כי בשבוע שעבר אמר פרופ' גמזו בהתייחסו בדיון הממשלה להצעת השר יובל שטייניץ לסגר בן עשרה ימים: "צריך להמשיך להתנהל ולעשות הכל כדי לטפל בבעיה הזאת בלי סגר. סגר זה פטיש, זה תותח עם הרבה מאוד גלי הדף. את הפטיש הזה בתורה האפידמיולוגית נותנים פעם אחת. לא נותנים אותו כל הזמן. אולי בסוף לא תהיה ברירה אבל כדי לקנות את אמון העם צריך לעשות הכל ולהראות שעשינו הכל".

נראה כי רק הבוקר יוגדרו סופית ובהסכמה סמכויות פרופ' גמזו וגם אופי תפקידו. לפי הדיווח קיימת הערכה שהמשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו ומי שממשיכה עדיין לשמש כראש שירותי בריאות הציבור במשרד, פרופ' סיגל סדצקי, שטרם נמצא לה מחליף, עשויים להיפרד מחלק מסמכויותיהם בעיקר בכל הנוגע לחקירות האפידמיולוגיות.

בריאיון בשבוע שעבר הדגיש  פרופ' גמזו: "יש סיבה לדריכות, יש סיבה לכולנו להמשיך לנטר את המצב ולתת את הטיפול הטוב ביותר, אבל אין סיבה לישראל ולישראלים להיות עכשיו בחרדה, באיבוד עשתונות, בפחד ובקיפאון שיגרום לעוד יותר נסיגה של המשק".

עוד אמר גמזו: "אנחנו עם שיעור התמותה הנמוך ביותר בעולם. דיברו על גרמניה המוצלחת אבל שיעור התמותה שלנו הרבה יותר טוב ממנה. נתקענו ביציאה מהסגר, שהיתה אולי מהירה מדי, ללא תשתיות מסודרת של קטיעת שרשראות ההדבקה. זה כרגע המצב ויש לטפל בבעיה בלי סגר".

בתחילת החודש בפוסט בפייסבוק הציע פרופ' גמזו הגבלה מחודשת על התקהלויות, הקמת כוח אכיפה נרחב ומשולב של המשטרה ופקחי הרשויות המקומיות שפעילותו תהיה מהודקת יותר; לשפר את התגובה כשיש חשוד ומאומת בקורונה - הליך שעדיין מפוצל בין בדיקות בבתי החולים לבין הקופות. הרחבת החקירות במשרד הבריאות, בקרת בידוד במשטרה. הקמת מנהלת אחת שמתכללת את כל זה ומהר.

כן הציע לשנות בקו ההסברה: "יש חוסר אמון בציבור עקב מסע ההפחדה שהיה בסבב הראשון. הוואקום מתמלא בשטויות, ב-fake news ובמניפולציות אנרכיסטיות. יש לשנות את השיח עם הציבור להדרכה והסברה בגובה העיניים ולהציג את ההיגיון הרפואי שמאחורי ההנחיות ללא הטלת מורא כי זה כבר לא עובד".

נושאים קשורים:  קורונה,  מגיפת הקורונה,  פרופ' רוני גמזו,  סגר,  הנחיות לציבור,  פרופ' סיגל סדצקי,  פרופ' איתמר גרוטו,  חדשות
תגובות