• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
קורונה בישראל

הר"י תומכת במאבק האחיות: "שחרור תקנים הוא הכרחי בעת חירום לאומית זו"

בשיאו של המשבר הבריאותי החריף ביותר מאז הקמת המדינה, כאשר מאות אנשי צוות רפואי נמצאים בבידוד והעומסים בבתי החולים הולכים וגדלים, האחיות פתחו בעיצומים במחאה על סירוב האוצר להקצות תקנים נוספים

מחאת האחיות. צילום: אורן בן חקון/ דוברות בית החולים הדסה

הניסיון הלילי להגיע להבנות לא צלח ועיצומי האחיות והאחים בבתי החולים, במרפאות קופות החולים ובלשכות הבריאות החלו הבוקר (ב') – וכל זאת בשיאו של המשבר הבריאותי החריף ביותר מאז הקמת המדינה כאשר מאות אחיות ואחים וגם רופאים ורופאות נמצאים בבידוד והעומסים על אלה שנותרו לעבוד במחלקות הולכים וגדלים. האחיות והאחים עברו לעבוד במתכונת שבת וכל זאת במחאה על כך שהאוצר מסרב להקצות להם תקנים נוספים הגם שברור שקיים מחסור חמור בהם.

ייתכן שמשרדי הבריאות והאוצר יעתרו במהלך היום לבתי הדין לעבודה כדי שיורה לאחיות לשוב למו"מ ולצמצם בשביתת המחאה. בשלב זה, כל הניתוחים שאינם דחופים יידחו והעבודה במרפאות החוץ תהיה במתכונת שבת. מחלקות הקורונה והחולים האונקולוגים לא ייפגעו.

קופות החולים הנחו את האחיות להעניק טיפולי אינסולין, פוריות וטיפולים בחולים האונקולוגים ובמכוני הגסטרו. בדיקות הקורונה צפויות להתקיים ללא הפרעות. לא תהיה פגיעה במערך החקירות האפידמיולוגיות. לשכות הבריאות לא יבצעו עתה חיסונים לקראת נסיעות לחו"ל. נטילת דם לצורכי בדיקות תתבצע במתכונת מצומצמת.

ראשי הר"י: "זהו איננו מאבק סקטוריאלי"

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר הבוקר בביקורו בבית החולים איכילוב בתל אביב: "אני עם האחיות והאחים במאבקם - יש לי הערכה גדולה לעבודתכם הנפלאה, המסורה והחיונית. המחסור בכוח האדם איננו רק בגלל נגיף הקורונה, זו בעיה מתמשכת במערכת הבריאות שרק התעצמה.
משרד האוצר צריך לאפשר את הגדלת מספר התקנים מתוך דאגה למערכת הבריאות, לחולים ולעומס העבודה. נתגבר את המערך בכוח אדם איכותי ונעצים את המערכת גם אחרי שננצח את הקורונה".

ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה (אר"מ), סגן יו"ר הר"י ומנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים ב"שיבא",  אמר הבוקר: "מאבק האחים והאחיות לתוספת תקנים בעת הזאת איננו מאבק סקטוריאלי. זהו מאבק על יכולתה של מערכת הבריאות לטפל בחולי ישראל בעת המשבר הבריאותי החמור ביותר בתולדות המדינה.

"אנו תומכים ללא סייג במאבק הזה, המשתלב עם דרישותינו לתוספות של מאות תקני רופאים כדי לאפשר לנו, הצוותים הרפואיים, להיערך לקראת נחשול השפעת והקורונה בחורף הקרוב.

"לצערנו, אין הבנה באוצר שדרושה פעולה מהירה של כיסוי הגירעונות הכספיים שנגרמו עקב הנחיות הממשלה החל מחודש מארס, ושחרור תקני רופאים ואחיות הכרחיים בעת חירום לאומית זו".

יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי שיגר מכתב לאילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות והאחים, ובו הביע את תמיכת הרופאים במאבק האחיות. "אנו איננו שובתים אך נעשה הכל כדי לא לפגוע בשביתה הצודקת של האחיות.

"המחסור החריף בתקנים לצוותי הרפואה", כתב פרופ' חגי, "נולד עוד הרבה לפני התפרצות הקורונה והוא בהחלט מורגש עוד יותר בימים אלה. מאז שלושה עשורים ממשלות ישראל לא השכילו להשקיע כראוי במערכת הבריאות - לא בכוח אדם ולא בתשתיות. תוספת כוח אדם רפואי למערכת נדרשת והכרחית בשגרה ובוודאי בתקופה מורכבת זו שבה מגיפת הקורונה מתפשטת. הדברים נכונים שבעתיים לקראת החורף הקרב, בו התחלואה תהיה מורכבת עוד יותר עם חולי קורונה ושפעת גם יחד".

יו"ר הר"י פרופ' חגי קרא לממשלת ישראל להיענות מיד לדרישה לתוספת כוח אדם רפואי. "כולי תקווה כי הנהגת משרד הבריאות, בראשות השר יולי אדלשטיין והמנכ"ל פרופ' חזי לוי, תדע לחסוך מכולנו את המאבק הזה לטובת חיזוק מערכת הבריאות במיוחד בימים אלה", ציין במכתבו.

המתמחים מצטרפים למחאה: "המחלקות קורסות, המתמחים קורסים"

על פי התכנון, יצטרפו לשביתה למשך שעתיים החל מהשעה 10:00 גם רופאים מתמחים מארגון מרשם. ד"ר ריי ביטון, יו"ר הארגון, אמרה: "המחלקות קורסות והמתמחים קורסים יחד עם האחיות. אי אפשר להמשיך להטיל עלינו את העומס הלא אנושי הזה. המתמחים ממשיכים לעבוד בתורנויות של 26 שעות, שממילא הן לא אנושיות ועכשיו כשמתמחים רבים בבידוד, אין מי שיחליף אותם והמתמחים הנותרים מוצאים עצמם לעיתים מבצעים עשר תורנויות ויותר בחודש - זה בלתי מתקבל על הדעת. אי אפשר לתת לנו להילחם את המלחמה הזאת (בקורונה) ככה. חייבים להקצות תקנים לבתי החולים מיד. שביתת האזהרה של שעתיים לא תפגע במטופלים. אם לא יוקצו תקנים, ניאלץ לנקוט בצעדים חריפים יותר".

בהנחיות ששוגרו לצוותי האחים והאחיות בבתי החולים צוין: "אין ניתוחים אחרי הצהריים אלא דחופים שיאושרו בוועדת חריגים. בכל מחלקות האשפוז יעבדו במתכונת שבת. במחלקות פגים, חדרי לידה, דיאליזה, אונקולוגיה ויחידות הפריון מתכונת העבודה מצומצמת".

יו"ר הסתדרות האחיות: "הקורונה החמירה את המצב"

יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן סיפרה על המשא ומתן הלילי עם נציגי האוצר שלא צלח: "הציעו לנו כוח אדם זמני והארכת התקנים הזמניים. הציעו גם שבשנה הבאה כל אחות שתפרוש - התקן יועבר. זה פלסטר, זו בושה. זה רק מראה שבאוצר לא הפנימו את גודל המשבר. זה ממש הזוי. אנחנו יוצאים לשביתת המחאה בלב כבד ומקווים שלא תעלה בחיי אדם ובהכנות לקראת החורף. זעקת האחים והאחיות הבוקר היא זעקתם של כלל אזרחי ישראל.

בריאיון בחדשות "כאן", אמרה עוד כהן: "מגיעה לאחיות תוספת שכר. הקריסה לא התחילה בזמן הקורונה אלא הרבה לפני כן. הקורונה החמירה את המצב עוד יותר. 40 מחלקות קורונה נפתחו - מאיפה לדעתכם לקחו את התקנים? השביתה נובעת ממחסור של כ־1,000 אחים ואחיות השוהים בבידוד, לצד העובדה שכ־1,500 אחים ואחיות הוסטו מהעבודה השוטפת שלהם כדי לתגבר את מחלקות הקורונה".

ב"מאוחדת" איימו על האחים ואחיות: אם תשבתו, שכרכם ייפגע

קופת חולים מאוחדת סירבה לאשר לאחיות הקופה להצטרף לשביתה. דרור דין, סמנכ"ל משאבי אנוש, הורה לאחות הראשית: "בהתאם להסכם הקיבוצי שנחתם לאחרונה, על האחיות בקופה חלה חובה להימנע מכלל שביתה או שיבושי עבודה. הצטרפות לשביתה תוביל לפגיעה בשכרם של אחים ואחיות שישבתו".

הסתדרות האחים והאחיות הגיבה: "לאחים ולאחיות של 'מאוחדת' יש זכות בסיסית לשבות, במיוחד כאשר המטרה היא להעניק טיפול הולם לחולים. התנהלות 'מאוחדת' תמוהה. למיטב ידיעתנו, המחסור הקשה של אחים ואחיות לא פסח גם עליה. אם לא לתמוך לחלוטין בזעקת האחים והאחיות, לפחות שלא ינסו להשתיק אותם מקריאתם האחראית והלגיטימית ולהצטרף להשגת הכלים וכוח האדם המתאימים כדי לתת למטופלים מענה ראוי".

נושאים קשורים:  תוספת תקנים,  שביתה,  עיצומים,  הר"י,  פרופ' ציון חגי,  ד''ר זאב פלדמן,  אילנה כהן,  הסתדרות האחים והאחיות,  ארגון מרשם,  ד"ר ריי ביטון,  מתמחים,  קורונה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
20.07.2020, 18:21

אפילו שביתה לא יודעים לעשות בארץ!
מה משפיעה השביתה אם היחידות לטיפול נמרץ, חדר המיון ומחלקות הקורונה מתפקדים כרגיל?
צאו ולימדו מעובדי הנמלים, הרכבת וח\'\'ח כיצד עושים שביתה.
יהיה מחיר בתמיכה, יהיה מחיר בחיי אדם, אבל זה נקודתי, ובעל ערך הרתעתי לטווח הארוך וישפר את הטיפול בהמשך.
מחזיקים את ידיכן במאבקן הצודק, אבל תאבקו כמו שצריך ולא בחצי קלאץ\'

אנונימי/ת
21.07.2020, 15:13

אם הילדים שלך או הורים שלך היו בבית חולים לא הייתה כותב תשטויה הזאת.

אנונימי/ת
20.07.2020, 20:26

מה ההתלהבות הזאת משביתת האחיות?ממתי קיבלנו מהן אהדה או סולידריות?מהאילנה כהן הסמרטוט הבלוי שהקפידה לדפוק את האחיות ולשטום אותנו?
מספיק לומר שמאבקן צודק אך הוא רק חלק קטן מהבעיות במערכת הבריאות?
ברגע שהיא ק תוכל היא תירק עלינו

אנונימי/ת
20.07.2020, 20:53

השג עלום.
2000 אחיות ו-400 רופאים. לא אמרו תקנים. לא אמרו העסקה קבועה. אמרו \'\'תגבור\'\'. רבותי, מדובר במישהי יותר חלקלקה ונחש מראש הממשלה.

אנונימי/ת
20.07.2020, 21:01

למי שלא הבין זו פוליטיקה פשוטה: משרד הבריאות רוצה לקחת לנו את המועצה המדעית אז נתחיל לעשות צרות. קודם כל נתמוך בכל שביתה אפשרית. למשל בזו של האחיות.

20.07.2020, 23:16

יפה מאד ובהצלחה ,וצריך להתאחד עם הרופאים החדשים שגם אין להם תקנים ...במיוחד בתקופה כל כך קשה