• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
קורונה בישראל

רופאי בריאות הציבור: "הגבלת פעילות הציבור היא החלטה חפוזה ולא מבוססת"

בנייר עמדה שהוגש לוועדת הקורונה בכנסת אומרים באיגוד רופאי הציבור: "במקום להתרכז רק בהגבלות אנו ממליצים לעסוק גם באפשור וקידום הבריאות"

חוף הים בתל אביב. צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית העביר הבוקר לוועדת הקורונה של הכנסת, בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון, נייר עמדה והמלצות לקראת דיון שיתקיים היום בוועדה בשעה 12:00. על ההמלצות חתמו פרופ' חגי לוין ופרופ' נדב דוידוביץ'.

עדיין לא ברור אם ח"כ יפעת שאשא-ביטון תמשיך לנהל את דיוני הוועדה נוכח המתקפה החזיתית עליה מצד ראש הממשלה שדובריו הפיצו אמש לתקשורת רמזים שהוא תובע את הדחתה מהוועדה כיוון שלא אישרה אוטומטית את החלטות הממשלה בכל הנוגע לסגירת הפעילויות בחדרי כושר, חופי ים ובריכות שחייה בנימוק שמשרד הבריאות לא הציג נתונים על מקרי הדבקה שהתרחשו במרחבים ציבוריים אלה.

באיגוד רופאי הציבור מציינים כי הגבלת פעילות חייבת להיות מלווה בהשקעה בחקירות אפידמיולוגיות מעמיקות במקרים חשודים להתפרצות ובמחקר מלווה אשר יעריך בפועל את התועלת והנזקים בפעולה זאת על מנת שנדע האם להמשיך, לשנות או להפסיק את ההגבלה. לצורך כך הם ממליצים לגייס מיידית תגבור רופאים למערך האפידמיולוגי.

"נראה לנו שהחלטת הממשלה נעשתה בחופזה, ללא התייעצות מספקת וללא שיקול דעת מתאים, ללא עבודת מטה סדורה, ללא שקיפות ולא על בסיס נתונים", טוענים רופאי הציבור.

גם מבחינה אפידמיולוגית הם אינם רואים הצדקה ל"תהליך קבלת החלטות חפוז ולא מבוסס. המבוכה שנגרמה סביב שינוי ההחלטות התכוף לגבי ההגבלות במהלך הימים האחרונים ממשיכה את התפקיד הקריטי של הכנסת ושל ועדת הקורונה לקיים דיון מעמיק תוך פיקוח על החלטות הממשלה.

"אנו ממליצים לוועדה להעריך היטב את התועלות והנזקים ולהימנע מהגבלת פעילות שנזקה עולה על תועלתה, בהתאם לכלל הידוע ברפואה – 'קודם אל תזיק'. איננו מוצאים היגיון אפידמיולוגי בהגבלת פעילות בשטחים פתוחים כמו חוף הים או בהגבלת פעילות רק בסוף השבוע.

"במקום להתרכז רק בהגבלות אנו ממליצים לעסוק גם באפשור וקידום הבריאות. למשל, אנו ממליצים להקצות משאבים לצורך סיוע להעברת פעילויות ממרחבים סגורים למרחבים פתוחים; השקעה אשר תסייע בהתמודדות ארוכת הטווח עם נגיף הקורונה. גישה זאת יש ליישם גם במערכות נוספות כדוגמת מערכת החינוך".

נושאים קשורים:  פרופ' חגי לוין,  פרופ' נדב דוידוביץ',  רופאי בריאות הציבור,  קורונה,  חקירה אפידימיולוגית,  חדשות,  ועדת הקורונה
תגובות
21.07.2020, 15:23

אני מציע לגייס את הפרופסורים הממליצים הנכבדים הללו שממליצים לחכות לנתונים אפידמיולוגים שלא יהיו אולי בעוד אי אלו חודשים , אי אלו מאות מונשמים ואי אלו עשרות מתים ... לעזור בנתיים במשמרות במחלקה פנימית .

אנונימי/ת
21.07.2020, 15:48

עם כל הכבוד לפורפסורים הנכבדים, החקירות האפידימיולוגיות לא שוות הרבה . תקופת דגירה יכולה להיות ארוכה , עד 14 יום ויש עדויות שגם יותר מ 14 יום.
ולכן אף אחד לא יכול לשחזר איפה היה עם מי נפגש ומאיפה נדבק , החוקר הכי טוב ומיומן לא יכול להגיע למוקד ההדבקה ולכן כל האינפורמציה הזאת מהחקירות מוטלת בספק גדול מאד.
במיוחד כשיש כנראה הרבה נשאים מדביקים חסרי סימפטומים שלעולם לא ידעו שהיו נשאים. ולכן אין שום טעם לבסס החלטות על החקירות האלה, במיוחד כשיש כלכך הרבה נדבקים ואנחנו על סף קריסה של המערכות.
כמו במלחמה לאסוף מודיעין ולהתייעץ עם מומחים ומתכננים זה טוב מאד עד הרגע שבו נפתחת עליך אש, אבל כשכבר יורים עליך, אין זמן למחשבה מעמיקה, אתה חייב לתפוס מחסה או להסתער.