• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר
קורונה בישראל

מגיפה מסוכנת או רק שפעת? צפו בעימות בין פרופ' יורם לס לפרופ' גליה רהב

"מכחיש המגיפה" מול "הרופאה הגיבורה" - עימות טלוויזיוני בין פרופ לס לבין פרופ' רהב, ששודר בערוץ 12, הציג את שני צידי המתרס ביחס לקורונה

פרופ' לס מול פרופ' רהב. צילום מתוך חדשות ערוץ 12

פרופ' גליה רהב, שהקימה את מחלקת הקורונה במרכז הרפואי שיבא בתל השומר ופרופ' (אמריטוס) יורם לס, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות וח"כ, התייצבו שלשום (ו') ל"עימות" מול מצלמות הטלוויזיה. אירוע שהוא לכשעצמו מרתק ואף ראוי לתשומת לב.

בעוד פרופ' לס ממשיך לטעון שהקורונה איננה אלא שפעת, טוענת פרופ' רהב שזו מגיפה מסוכנת, היא מתריעה מפני הסכנות שטומנת בחובה המגיפה ובכך היא מהדהדת את הקו שבו נוקט משרד הבריאות. פרופ' לס טען לעומתה: "המגיפה נגמרה, הנגיף תש כוחו, אבל הרסנו את החיים למיליוני אנשים".

את העימות ארגן והוביל כתב ערוץ 12 אילן לוקאץ'. "פרופ' לס", אמר לוקאץ', "הפך לאחד הסמלים של הקורונה ואי אפשר להישאר אדיש לטענותיו. לס מעורר תמיכה וגם הרבה מאוד כעס כשמופנה אליו הכינוי 'מכחיש קורונה'. מהצד השני נמצאת פרופ' רהב – 'הרופאה הגיבורה' של עידן המגיפה שמתריעה, כמו רוב האנשים, על הסכנות הרבות שטומן בחובו נגיף הקורונה".

השניים התייצבו ל"קרב" מרתק שהוא מעבר לרפואי.

פרופ' לס טען: "הרסנו את החיים למיליוני אנשים. יש מחיר. אני אומר שזה לא פרופורציונלי". הוא תקף את פרופ' רהב: "את משגעת את כל המדינה על החוויות האישיות שלך עם תשעה חולים והורסת למיליונים של אנשים את החיים. אל תהרסי את המדינה, זה לא שווה, זה לא מידתי".

פרופ' רהב ענתה לו: "אם לא היו עושים שום דבר, אז באמת לא היתה כלכלה כי לא היו עושים שום דבר, היו המון אנשים מתים. מנענו מוות של הרבה יותר אנשים".

על כך מיהר פרופ' לס לתקוף: "בחורף מתים יותר ולא עשית סגר. אין דבר כזה בהיסטוריה של הרפואה שיש יותר חולים קשים מבינוניים. הם (ארגון הבריאות העולמי) שינו את הקריטריונים, הם טועים לאורך כל הדרך".

על כך ענתה לו פרופ' רהב: "אנחנו משתגעים מכמויות החולים שיש לנו. אתה לא יכול להגיד שזה על כלום".

פרופ' לס הוסיף כי המשבר גרם למיליון מובטלים, "אין תרופה, אין חיסון לנגיף וגם לא יהיה בקרוב. השתגעתם, זה לא גרוע משמעותית משפעת, אפשר לפתוח הכל". לס, שהיה לפני 32 מנכ"ל משרד הבריאות, טוען: אין סיכוי שאני טועה. מיום ליום אני יותר בטוח  בעמדתי ואני לא לבד".

פרופ' רהב הציגה את הנזקים לחולי הקורונה: "אנחנו רואים את החולים האלה. זו מחלה קשה, מחלה בעייתית, אין לנו עדיין טיפול יעיל כנגדה. יש מי שיזדקקו להשתלת ריאות".

לצפייה בסרטון המלא - ליחצו כאן

נושאים קשורים:  פרופ' יורם לס,  פרופ' גליה רהב,  שפעת,  קורונה,  סגר,  חדשות 12,  מגיפת הקורונה,  בית החולים שיבא
תגובות
19.07.2020, 10:09

עמי ארצות ככל שמזדקנים דעתם מטיפשת עליהם.
התאווה הקנאה והכבוד מוציאים את האדם מהעולם.

2 אמרות חז\"ל שדי מתאימות לברנש

אנונימי/ת
19.07.2020, 10:46

אפילו התמחות הוא לא סיים, כמנכ\"ל היה תקופה מאוד קצרה ולא השאיר שום חותם מיוחד, לגבי הפרופסורה שלו - הוא אכן מופיע כמחברם של לא מעט מאמרים, אך אני לא יודעת עד כמה התרומה שלו לאותם מחקרים הייתה משמעותית.
וגם בתור מרצה הוא לא כזה להיט....

צודקת במיליון אחוז!!!

אנונימי/ת
19.07.2020, 10:52

את פרופסור לס יש לאשפז כי הוא מזמן איבד את שפיות דעתו. רחמיי על החולים שנופלים בידיים שלו. מסכנים. בספק אם טיפול פסיכו- גריאטרי יעזור...

אנונימי/ת
19.07.2020, 10:54

לס מטורף אמיתי. סכנה לשלום הציבור.

אנונימי/ת
19.07.2020, 12:53

רופא יחיד שלא מפחד להביע את דעתו מול מצלמות, להבדיל ממאות אחרים שלא מעיזים לעשות זאת.

19.07.2020, 20:21

הוא ממש לא יחיד שמדבר על גישה מאוזנת ואובייקטיבית למשבר. יש שורה ארוכה של פרופסורים ורופאים שאומרים את זה בגלוי.
מה שכן, לס לא רופא בתפקיד עשרות שנים. הוא פרופסור מן המניין באוניברסיטת תל אביב ומומחה לפיזיולוגיה ופרמקולוגיה. זה לא מוריד מנסיונו ועברו, אבל קשה להסתמך עליו כעל רופא מטפל.

19.07.2020, 13:30

Virus Shafflanuss Jaccuzziland

19.07.2020, 19:56

אהבתי מאוד שלא לקחתם צד והבאתם את העימות כמו שזה בלי לשפוט אף אחד.

בתור רופא בתפקיד, לפרופ׳ גליה רהב יש יותר משקל ודעה מגובשת. היא גם מתייחסת לדברים ולא מתבצרת בדעה רבויה בצרחות ותאטרליות שלא ביישת שחקן ב״הבימה״.

לצערי, גם אם יש דברים נכונים בדברים שיורם לס טוען, זה נבלם בתוך לא מעט אמירות שגויות וצעקות שלא מייצגות בעיניי עולם האקדמיה בישראל.

אנונימי/ת
19.07.2020, 20:50

האלרגולוגים הותיקים שבינינו זוכרים את האב ד\"ר נתן לס נואם ומתלהם באותו הסגנון. אבל נלחם על נושאים עקרוניים של אנשי המקצוע. לצערי לס הבן הפך לבדיחה עצובה.

אנונימי/ת
21.07.2020, 21:09

כוונתו רצויה, אך מעשיו אינם רצויים,
מסכים שיש צורך לאזן את ההיסטריה של הציבור,
אבל אין טעם להלעיט אותם במידע שהם אינם מסוגלים להכיל,
אילו דברים שצריכים להיאמר בחדרי חדרים ולא בעימות טלוויזיוני.