• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
קורונה עולמי

מומחה איטלקי למחלות זיהומיות: "נגיף הקורונה נחלש ויגווע ללא צורך בחיסון"

חולי קורונה, ואפילו הקשישים מביניהם, שורדים כיום את המחלה במצבים שבהם עד לפני זמן מה הם היו נפטרים ממנה, טוען מומחה למחלות זיהומיות מבית חולים בג'נובה בצפון איטליה

חולה קורונה מובל למאהל בידוד באיטליה. צילום faboi/ שאטרסטוק

"נגיף הקורונה נחלש יותר ויגווע מעצמו ללא צורך בחיסון", טוען רופא איטלקי, פרופ' מתאו באסטי (Matteo Bassetti), מומחה למחלות זיהומיות מבית החולים בעיר ג'נובה בצפון איטליה. הכרזתו צוטטה בכלי תקשורת רבים באיטליה, בבריטניה ובארה"ב. הוא התבטא בנוסח ציורי למדי: "אם קודם לכן התנהג כמו נמר תוקפני, היום הוא משול לחתול פרא".

אבל אמירה זאת שנויה במחלוקת. פרופ' באסטי טען כי נגיף הקורונה משתנה בדרגת החומרה שבה הוא תוקף את הנדבקים. ההוכחה לדבריו: מטופלים כיום שורדים את המחלה במצבים שבהם עד לפני זמן מה הם היו נפטרים ממנה. בהתייחסו לתחלואה באיטליה אמר כי בחודשים האחרונים נראה שיפור ביכולת המטופלים להתמודד עם הנגיף לעומת יכולתם בתחילת התפרצות המגיפה. היכולת להתמודד טוב יותר עם הנגיף גם קשורה בשיפור איכות הטיפול בנדבקים ולריחוק החברתי.

בראיון שהעניק ל"סנדיי טלגרף" הבריטי אמר פרופ' באסטי: "אפילו מטופלים בני 80-90 מתמודדים היום טוב יותר עם הנגיף. אותם מטופלים היו עלולים בעבר למות בתוך יומיים-שלושה, אולם המצב איננו כזה כרגע. אחד ההסברים לירידה ברמת הקטלניות של הנגיף הוא שכנראה עבר מוטציה שהפכה אותו לפחות הרסני לריאות של החולים".

מול טיעונים אלה יש לא מעט רופאים החולקים על הערכותיו. הם טוענים כי לפי שעה, אין די ראיות לכך שהנגיף עבר שינוי במהלך הזמן, אבל יש גם אחרים הסבורים שהוא הספיק לעבור כמה מוטציות מאז תחילת ההתפרצות וייתכן שנחלש, לפי דיווח שפורסם בגרמניה.

נושאים קשורים:  קורונה,  מגיפת הקורונה,  איטליה,  נגיף הקורונה
תגובות
אנונימי/ת
25.06.2020, 00:55

הוירוס לא נחלש
הטיפול הרפואי באיטליה השתפר עם הניסיון והידע שנצבר

אנונימי/ת
25.06.2020, 13:16

להשערתי, יש משמעות לכמות הווירוס שהאדם נחשף לה בהדבקה, ויתכן שההדבקות היום הן בכמות וירוס קטנה יותר מאשר בתקופה שלא הייתה כל מודעות לכללי הזהירות.

אנונימי/ת
07.07.2020, 00:44

גם באיטליה ישנם ליצנים מכחישי קורונה, שהרוות המשני שלהם הוא פרסום בכל אמצעי התקשורת,
מאוד לא הייתי רוצה להיפגש ביער עם חתול פרא (למי שיודע מה זה)