• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

המתמחים ביקשו פגישה דחופה עם נתניהו וגנץ בנושא קיצור התורנויות

בארגון מרשם טוענים כי אין יד מכוונת והובלה של מערך המתמחים בידי גוף ממשלתי אחד וכי כל המודלים שהוצגו לתורנויות אינם עונים על דרישותיהם – "לא נסכים שיהיו מעבר ל-16 שעות"

מחאת המתמחים. "תנאי עבדות הפוגעים בבריאותם ובבריאות המטופלים". צילום: ארגון מרשם

ארגון המתמחים "מרשם" פנה אתמול (ד') לראש הממשלה בנימין נתניהו ולממלא מקומו הקבוע וראש הממשלה החלופי בני גנץ, וביקש פגישה דחופה בנושא קיצור תורנויות המתמחים בבתי החולים. בפנייה הודגש שהמתמחים לא יסכימו לשום תכנית שבה משך התורנות תהיה מעבר ל-16 שעות. כיום תורנות מתמחים בבתי החולים נמשכת 26 שעות.

פנייה זאת היא המשך לפנייה קודמת של המתמחים באותו נושא שלא זכתה עד כה למענה והועברה בתחילת השבוע גם לשר הבריאות היוצא יעקב ליצמן ולמנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב, שגם הוא אמור לסיים את תפקידו.

המתמחים ציינו כי לאורך השנים, נוח למערכת שלא להתחשב בדרישותיהם "ולנצל אותם בתנאים שמזכירים יותר תנאי עבדות הפוגעים בבריאותם ובבריאות המטופלים".

עוד ציינו שבשבועות האחרונים, על רקע מגיפת הקורונה, הם עברו לעבוד במתכונת אחרת שהתברר שהיא יותר אנושית. "הבהרנו שלא נחזור למתכונת של תורנות בת 26 שעות", הדגישה יו"ר ארגון מרשם, ד"ר ריי ביטון, החתומה על הפנייה לנתניהו וגנץ.

עוד נכתב בפנייה כי מפרסומים שהופיעו בתקשורת למדו המתמחים שיש כוונה לבחון מודל תורנות של 21 שעות ב"שיבא" וכי יש מודלים נוספים וגם כאלה שהוצעו כיוזמות פרטיות. "חלק נכבד מאוד מהמתמחים מועסקים על ידי המדינה בבתי החולים הממשלתיים, אבל כרגע אין יד מכוונת ואין הנחיה או הובלה של מערך המתמחים בידי גוף אחד ממשלתי-מדינתי", הדגישה ד"ר ביטון.

בדעת הארגון להציג בפגישה מתווה מקצועי שהם הכינו ובנוסף ליטול חלק בדיונים ובכל תהליך קבלת ההחלטות, יישום ופיקוח על המתווה עליו יוסכם בסופו של דבר ויחייב את כל המעסיקים ובתלות בתחום ההתמחות בלבד. "לפי הפרסומים, כל תת המודלים השונים שהוצגו אינם עונים על דרישותינו ולא נסכים שיהיו מעבר ל-16 שעות", ציינו בפנייתם.

נושאים קשורים:  תורנויות,  מתמחים,  קיצור תורנויות,  ד"ר ריי ביטון,  ארגון מרשם,  חדשות,  קורונה
תגובות
אנונימי/ת
15.05.2020, 10:18

כל הכבוד למתמחים של היום! כולנו צריכים להיות לצידם לטובת שיפור הטיפול במערכת הבריאות הציבורית. הלוואי ויקשיבו להם וייקצרו אחת ולתמיד את התורנויות

אנונימי/ת
15.05.2020, 11:21

מי שמחלטר בתחומים שמחוץ להתמחות שלו בזמן ההתמחות הוא האחרון שצריך להלין על משך התורנויות

אנונימי/ת
15.05.2020, 17:15

מה כואב לך?

15.05.2020, 12:03

על כולנו להביט במראה ולומר בפה מלא: המתמחה אינו עבד, גם אנו שהיינו עבדים, מי זוכר את תורנויות ה36 שעות, מחויבים לשמור על מתמחינו בדיוק כפי שאנו מחויבים להנחותם רפואית. מתמחה טוב, מקצועי, לומד, ערכי ומוסרי הוא קודם כל מתמחה שישן סביר (לא חייב לישון טוב כמו בבית כמובן), אוכל סביר, הולך לשרותים בזמן, ונושא בעומסים פיזיים ורגשיים סבירים. כל פתרון אחר אינו מוסרי, אינו אתי ואינו יעיל וימשיך לגדל רופאים שחוקים, לא בריאים, פחות מקצועיים, אגוצנטריים והמעניקים סבל לסביבתם המקצועית, המשפחתית ולמרבה הצער גם ולעצמם. שבת קודש!

אנונימי/ת
15.05.2020, 17:22

אתה בהחלט צודק, אך המצב לא ישתנה כל עוד ישנן "נשמות טובות" מקרב הרופאים הוותיקים, שלא רוצים בטובת הרופאים הצעירים, משננים את המנטרה שבעזרתה דפקו אותם ותוקעים מקלות בגלגלי הקידמה.