• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: פרופ' נדב דוידוביץ
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

בג"ץ פסק: אין לבתי החולים בישראל סמכות לאסור הכנסת חמץ בפסח

בפס"ד שניתן נגד שר הבריאות, מנכ"ל משרדו, הרבנות הראשית ונגד 41 בתי החולים בישראל, נקבע שהאיסור הגורף על הכנסת חמץ פוגע בזכויות יסוד מן השורה הראשונה לאוטונומיה של הפרט ולחופש מדת

על מאבטחי בתי החולים נאסר לאכוף כשרות ולהעיר לבאי בתי החולים בנושא זה. צילום: אילוסטרציה

ברוב של 1-2 פסקו היום (ה') שופטי בג"ץ כי "אין לבתי החולים בישראל סמכות לאסור על הכנסת חמץ בפסח, לבצע חיפוש במזון ובכלים של באי בתי החולים או להעיר להם על כשרות המזון".

בפסק הדין שניתן נגד שר הבריאות ומנכ"ל המשרד וכן הרבנות הראשית ונגד 41 בתי החולים בישראל, נקבע שהאיסור הגורף על הכנסת חמץ "פוגע בזכויות יסוד מן השורה הראשונה לאוטונומיה של הפרט ולחופש מדת". לפי ההחלטה, על בתי החולים, משרד הבריאות והרבנות הראשית למצוא פתרון שיהלום את פסק הדין הזה, בתוך עשרה חודשים.

פסק הדין בן 55 העמודים ניתן על ידי השופטים עופר גרוסקופף ועוזי פוגלמן שהחזיקו בדעת הרוב והשופט ניל הנדל שהחזיק בדעת המיעוט.

השופטים הדגישו: "בכל הנוגע למאבטחי בתי החולים, אלה יימנעו מנקיטת צעדים כלשהם לאכיפת נושא הכשרות בפסח, לרבות בדרך של הערות לבאי בתי החולים בנושאי מזון וכשרותו".

לפי פסק הדין, האיסור להכניס לבתי החולים כל אוכל, מלבד פירות וירקות טריים או אוכל ארוז שעליו חותמת כשרות לפסח במהלך החג, לא נקבע בהחלטה של משרד הבריאות, אלא הוטל על ידי מרבית בתי החולים בארץ בעקבות דרישה של הרבנות הראשית.

אלא שהשופטים מצאו כי "האיסור פוגע בכבוד המטופל ובהכרה בזכותו להגדרה עצמית ולמימוש בחירותיו והעדפותיו. בהינתן הנסיבות המובילות בדרך כלל לאשפוז בבית חולים ולנוכח מאפייני מתכונת האשפוז, אשר במסגרתה חדרו של המטופל הוא מרחב המחיה האישי היחידי העומד לרשותו, נקבע כי עוצמת הפגיעה בזכויות אלו היא ניכרת".

עוד הדגיש הרכב בג"ץ כי "הנהלות בתי החולים לא הצביעו על הסמכה ברורה ומפורשת לאסור על הכנסת מזון לשטחי בתי החולים מטעמי דת. על בתי החולים לאפשר למטופלים לשמור על כשרות, אך ללא פגיעה ביתר השוהים במקום. יש לאפשר שמירה על כשרות מטבח בית החולים בפסח ועל כשרות המזון המסופק על ידו לחדרי האוכל למטופלים החפצים בכך. בד בבד אנו סבורים כי יש לחתור לפתרון שיאפשר זאת בלא פגיעה קשה באוטונומיית המטופלים לצרוך מזון בדל"ת אמות המרחב האישי שלהם".

השופט הנדל שהיה בדעת מיעוט כתב: "עסקינן בקונפליקט חברתי המצריך פתרון חברתי. לא מדובר בהתנגשות בין זכויות המחייבת הכרעה לטובת צד אחד, אלא במקרה שבו לכל הצדדים יש זכויות בחברה דמוקרטית ושראוי להסדירו בהסכמה מחוץ לכותלי בית המשפט ולא בהכרעה שיפוטית".

נושאים קשורים:  חדשות,  איסור על הכנסת חמץ,  בג"צ,  הרבנות הראשית,  כשרות,  פסח
תגובות
 

לפי פסיקת בג"צ, שום חולה המקפיד בקיום מצוות לא יוכל לצרוך מזון המוגש בכלים של בית החולים, וסביר שאף המטבח המרכזי לא יוכל להיות כשר לפסח כהלכתו. זאת אומרת ששמירה על זכויות אוכלי חמץ תביא לפגיעה קשה בחולים הנשמרים מחמץ, עד כדי הימנעות מאשפוז.
לכן, יפה עשה פרופ' רוטשטיין שהכריז ברבים שיעשה כהבנתו בכל הנוגע לניהול בית החולים הדסה עין כרם.

אנונימי/ת
01.05.2020, 14:55

מה הקשר לגבי המטבח?
לגבי מאושפזים שכשרות חשובה להם (לגיטימי) ניתן להגיש בכלים חד פעמיים

01.05.2020, 16:25

צודק, ולדעתי נעשתה כאן פגיעה חמורה של בג"צ בזכויות כלל שומרי הכשרות בישראל.

אנונימי/ת
01.05.2020, 17:44

לא הבנתי כיצד נפגעו זכויות שומרי הכשרות. זה לא שמישהו מכריח אותם לאכול משהו לא כשר

אנונימי/ת
01.05.2020, 10:56

החלטה רעה מאד. 2 השופטים שכפו את דעתם הביעו אג'נדה אישית. כמו גם השופט הנדל שהביע את אמונתו. מה שאומר ששופטי בית המשפט העליון של מדינת ישראל אינם חפצים בטובת העם ששלח אותם אלא פועלים בהתאם לאמונות ודחפים.

אנונימי/ת
01.05.2020, 15:03

אכן. עצוב.

אנונימי/ת
01.05.2020, 11:07

בשעה טובה ומוצלחת
שמירה לא רק על זכויותיהם הבסיסיות של המטופלים החילונים, אלא גם על אלו של הצוות החילוני, שלא לומר- הלא יהודי.

אנונימי/ת
01.05.2020, 11:34

מצויין והגיע הזמן.

חייבים לשמור על בג"ץ כמו על בבת עינינו מהפוליטיקאים המושחט ים ומהדתיים/חרדים. בג" ץ המגדלור של הדמוקרטיה.

01.05.2020, 13:13

החלטה מצוינת
מנהלנים רפואיים החליטו ללא סמכות שאין איזה אוכל מותר ולהכניס לפסח לבית החולים ובאותה נשימה החליטו בפסח הזה שיש להימנע או להפחית טיפול רפואי בתושבי בני ברק שכן הם "מסוכנים לציבור" עקב הקורונה.
כאשר נותנים לעשבים שוטים לצמוח הם בסוף מכלים את השדה

אנונימי/ת
01.05.2020, 13:51

העם לא שלח את השופטים-וטוב שכך
שנית-שהחרדים ימנעו מבתי החולים בפסח-זה רק יגרום לשיפור בתפוסה
הם לא שמעו על ונשמרתם לנפשותיכם ממילא
והכי חשוב-די לכפיה הדתית החשוכה והחומייניסטית
הציונות המודרנית היא חילונית וליברלית ולא דתית חשוכה ופרימיטיבית

אנונימי/ת
01.05.2020, 14:28

העם שלח נבחרי ציבור שהם בוחרים את השופטים. רוב הוועדה לבחירת שופטים מורכבת מנציגי ציבור. חברי כנסת. שרים. ושופטים שנבחרו על ידי נציגי הציבור. גם נציגי לשכת עורכי הדין הם נציגי ציבור.

אנונימי/ת
01.05.2020, 15:07

חבל מאד שאתה לא מוכן להתייצב בשם מלא מאחורי דבריך, כנראה משום שהם מייצגים פרימיטיבות מחשבתית, קבעון תודעתי ואפס חשיבה עצמאית. אתה גזען אפל שנשלח לכאן היישר מימי הביניים.
אולי כדאי שתחזור לשם.

כולי תקווה שיבוא יום ולא ינתן לך ולבני משפחתך להיכנס בשערי בתי החולים, אולי כך יבוא סוף סוף שיפור בתפוסה.

01.05.2020, 16:52

הגיע הזמן לבטל את ה"מגיב האנונימי" מהאתר. יבואו נא הרופאים והמגיבים ויעמדו מאחורי המילים הבוטות, אכזריות, ואף גזעניות שלהם, בצורה גלויה.
אם בחרת באנונימיות סימן שאתה ער לכך שהתגובה שלך הייתה גזענית ומכוערת. הציונות המודרנית לא אמורה להדיר את מרבית העם בישראל שכן שומר על אי אכילת חמץ בפסח. אפילו במחקר של אוניברסיטת תל אביב והמכון לדמוקרטיה מצאו שרוב היהודים בישראל מקפידים שלא לאכול חמץ מחוץ לבית (67%).
טוב יהיה אם תנסה לשקול שוב את המילים שלך. כאן כבר אבוד לך ואתה מסתתר מאחורי חומת האנונימיות הקסומה, אבל יש עוד חיים פרט לאתר.

אנונימי/ת
02.05.2020, 10:36

את מערבבת עם התחשבות עם פגיעה בחופש הפרט. גם אני משתדל להתחשב ברגשותיהם של אחרים, אבל את זה אני עושה כי אני רוצה, לא כי גוף ציבורי רשמי מחייב אותי.
את יכולה להיות בטוחה שאם היו יכולים היו מונעים מכל אחד לאכול חמץ גם בד' אמותיו. פשוט אין להם (עדיין) את הכוח האלקטוראלי לעשות את זה.

אנונימי/ת
01.05.2020, 13:58

יופי. אני בטוח שכל החרדים בניו יורק, כשהם לא יכולים לקפוץ לארץ כדי לנצל את מערכת הבריאות וישר לחזור, לא מנסים לכפות כשרות על בתי חולים שם. הם צמים כל זמן האישפוז? לא. אז גם בארץ הם יכולים למצוא פתרון.

אנונימי/ת
01.05.2020, 14:30

הנושא עלה בדיון עם הפרקליטות. אך הובן שבתי חולים בחו"ל אינם כשרים בהגדרה כמו בתי החולים במדינת היהודים (על פי דוד בן גוריון). בג"ץ עשה רמאדן לעצמו.

אנונימי/ת
01.05.2020, 16:03

'כל החרדים בניו יורק' קופצים לארץ בעיקר כדי לשפוך בה כמה מיליארדים טובים מדי שנה.
מי שמנצל את מערכת הבריאות של ניו יורק, אלה דווקא חולי סרטן מישראל שחושבים שהרופאים האמריקאים יודעים משהו שאתה וחבריך לא יודעים.
עכשיו אני גם מבין שיש להם סיבה לחשוש מרופאים ישראליים.

אנונימי/ת
01.05.2020, 14:05

אנחנו באתר של אנשי רפואה?? לפי התגובות של כמה רופאים באתר הזה אני הייתי מפחד להיות מטופל שלכם. אולי גם תחליטו לעשות לי המתת חסד כדי להתפטר ממני כי אני עם כיפה על הראש? מפחיד שיש לנו רופאים כאלה

אנונימי/ת
01.05.2020, 15:10

איום ונורא.
ועדיין חשוב להם הכסף הגדול שהחרדים שופכים על רפואה פרטית במיטב הקליניקות, לכן בין השאר בחרו באנונימיות.

01.05.2020, 16:53

ככה זה כשמעניקים אופציה של אנונימיות לתגובות. חבל שכך !!

החלטה אומללה ומרגיזה.
החלטה שנוגדת את דרך חייהם של 80% מהעם. גם החילונים חוגגים פסח. ורק נדירים אוכלים בפרסיה ביום כיפור. ועכשיו מה ? מותר לשבת ליד מוסלמי ולאכול חזיר ? או עכשיו בחג הקדוש להם לשבת ולאכול לידם אוכל במשך היום ? האם השופטים לא מבינים שברגע זה הם יצרו מצב שלדתיים יהיה קשה להיות בבתי"ח.
החלטה אומללה ואני מקווה שידרשו דיון מורחב בבג"ץ.
אינני דתי, ואינני שומר מצוות וכשר, אולם אכבד את מנהגי הסובבים אותי. זה לתת להם כבוד, זה הכול

אנונימי/ת
02.05.2020, 10:38

לכבד ולהתחשב - זה מצוין. אבל במדינה דמוקרטית וליברלית אסור שיהיו נהלים וחוקים שמכריחים אותך לכבד מנהגים של אחרים.

אנונימי/ת
02.05.2020, 18:37

בג״צ לא קובע לבתי חולים. חד משמאי.

אנונימי/ת
02.05.2020, 20:16

קודם כל יש לכתוב משמעי. וחוץ מזה, ברור שבית המשפט יכול לקבוע שהנחייה או התנהלות מסוימת היא מנוגדת לחוק יסוד ולכן אסורה.
בבית שלך זכותך המלאה להחליט מי יכנס. בבית חולים זה לא המצב (בטח לא בתי חולים ממשלתיים שהם יחידת סמך של משרד הבריאות).