• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
נגיף הקורונה

ישראל עברה למתכונת מצב חירום נרחבת - אין צפי לסיום המשבר

גורמים בכירים במערכת הבריאות לא מוציאים מכלל אפשרות ששיעורי ההדבקה ועקב כך גם תמותה מסיבוכי המחלה יתקרבו לאלה שכבר נראים עתה באירופה

מאבטח בכניסה ל"הדסה עין כרם" בודק חום למבקרים הנכנסים. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

ישראל עברה מאמש למתכונת מצב חירום נרחב ביותר, לאחר שראש הממשלה הודיע על השבתת מערכת החינוך – בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים, תיכוניים, מכללות, אוניברסיטאות – עד לאחר חג הפסח. בשלב זה, לא כוללת ההנחיה החדשה את גני הילדים והפעוטונים וכן מסגרות בחינוך המיוחד.

אחד מהחולים החדשים בקורונה בישראל הוא תינוק בן חצי שנה – החולה הצעיר ביותר מבין 126 חולי הקורונה. מצבו טרם הוגדר. ההערכה המקובלת עד כה היא שפעוטות וילדים עד גיל 10-9, כנראה, שנדבקים בנגיף (מיעוט ככל הנראה) הם לרוב א-תסמיניים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בתדרוך יומי (אמש) לתקשורת שב והדגיש כי מדובר ב"עיצומו של אירוע לאומי ועולמי שלא היה כמותו בכל שנות קיומה של מדינת ישראל". הוא הודה כי אין צפי למועד סיום המשבר. גורמים בכירים במערכת הבריאות לא מוציאים מכלל אפשרות ששיעורי ההדבקה – ועקב כך גם תמותה מסיבוכי המחלה – יתקרבו לאלה שכבר נראים עתה בכמה ממדינות אירופה.

נתניהו וגם שר הבריאות יעקב ליצמן הרעיפו שבחים על עובדי מערכת הבריאות, הצוותים הרפואיים ואחרים ש"עומדים באומת בקו החזית במאבק מול הנגיף".

ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' איתמר גרוטו, אמר לערוץ 12 כי "ההנחה היא שיש עוד הרבה - אולי מאות ולא מן הנמנע שגם יותר – חולי קורונה שלא אותרו עד כה בישראל". הוא מסר כי הרחבת מספר הבדיקות היומיות לאימות הנגיף – לפי התכנית ל-2,200-2,000 בדיקות ביום - נועדה בראש ובראשונה לספק יותר מודיעין לקבלת תמונה מדויקת על היקף התחלואה, מיפוי נוכחות הנגיף ובכך לאפשר מתן טיפול יעיל לחולים, במיוחד הקשים וכן את אלה שניתן להסתפק עבורם באשפוז ביתי.

בשבוע הבא יתקיים במשרד הבריאות דיון מיוחד על נושא הבידוד והאשפוז הביתי.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  מגיפה,  מצב חירום,  משרד הבריאות,  מערכת הבריאות,  בידוד,  חדשות,  קורונה
תגובות
אנונימי/ת
14.03.2020, 01:52

החלטה להשבית משק לתקופה בלתי מוגדרת הינה הימוס מסוכן ביותר. נכון להיות , יותר מ50 אלף אנשים זכאים לקבלת דמי מחלה עבור שבועיים של בידוד וזה בנוסף לכל האוכלוסיות הנתמכות על ידי ביטוח לאומי. יחד עם הפסדים ענקיים בגין אי תשלום המסים, כל מערכת סוציאלית עלולה לקרוס . במילים אחרות: אינספור אנשים עלולים לסבול מתת תזונה ואפילו רעב . מיותר לציין, שבמקרה הזה גם מערכת בריאות ציבורית תחדל להתקיים....