• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

משרד הבריאות הורה לקופות החולים להזמין עוד חיסונים נגד שפעת

מחסור עולמי בחיסונים לשפעת | יידרשו לפחות שבועיים עד שיגיע לישראל מלאי חיסונים נוסף ולא ברור אם היצרניות יספקו את מלוא ההזמנה

קהל בקופת חולים (צילום: "פלאש 90")

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הורה אמש (א') לקופות החולים לרכוש חיסונים נוספים נגד שפעת. "עליכם לבצע רכישה של מלאי נוסף של חיסונים בהיקף המתאים לצפי ההתחסנות בקרב המבוטחים בקופתכם", כך הורה המנכ"ל. "עד להגעת החיסונים לישראל, ימשיך המשרד לסייע לקופות בוויסות המלאים ברמה הלאומית", הוסיפה דוברות המשרד.

אלא שכבר עתה ברור כי יידרשו לפחות שבועיים עד שיגיע לישראל מלאי חיסונים נוסף ולא ברור עדיין אם היצרניות אכן יספקו את מלוא ההזמנה. בין  השאר משום שלפי דיווחים שונים שהופיעו בתקשורת בחו"ל, קיים כבר עתה מחסור עולמי בחיסונים לשפעת עקב העיכוב שנוצר בתהליך הייצור בשל איחור ארגון הבריאות העולמי בהודעתו על הרכב החיסון וכנגד אילו זנים נגיף הוא מיועד לשנה זאת.

בחלק מהמרפאות כבר הודיעו לכל מי שפנה לקבלת החיסון שהחיסונים אזלו. אתמול הודיעה "הכללית" שבמלאי שלה נותרו רק 15 אלף מנות חיסון ורק בחלק מהמרפאות אפשר עדיין לקבל את החיסונים. הקופה גם הודיעה כי עד כה חוסנו יותר ממיליון מבוטחיה וכי "ממתינים לתשובת יבואן החיסונים מחו"ל לגבי אפשרות לאספקת חיסונים נוספים. במידה שהדבר יתאפשר, תימסר הודעה לציבור".

הקופות הודיעו בנוסף כי ינסו לנייד מנות חיסון בין המרפאות שלהן כדי לתת מענה לביקוש שגדל מאוד בימים האחרונים. ב"מכבי" התחסנו כ-510 אלף איש ונותרו 20 אלף חיסונים לאחר הזמנה של 65 אלף מנות חיסון נוספות. ב"מאוחדת" התחסנו 232 אלף איש ונותרו 23 אלף חיסונים (הוזמנו עוד 30 אלף חיסונים) וב"לאומית" התחסנו כ-85 אלף איש ונותרו 30 אלף חיסונים.

בתוך כך דיווח הבוקר (ב') "ישראל היום"  כי "גורם באחת הקופות" הביע כעס על הוראת מנכ"ל משרד הבריאות. "דברי המנכ"ל הם חרפה לאומית ומנהיגותית. משרד הבריאות מתחמק שנים מאחריות בנושא השפעת. צריך לחלוק עם קופות החולים בסיכון ולהבטיח שלא ניתקע עם עודפי חיסונים בשווי מאות אלפי שקלים. המשרד לא עשה דבר ובזמן כדי לעודד אנשים להתחסן, קרא לציבור להגיע ולהתחסן כשכבר אין חיסונים, ועכשיו מנחה את הקופות לקנות חיסונים. רק תגידו - מאיפה לקנות? כבר פנינו לכל הספקים ואין".

אמש נמסר ממשרד הבריאות ש-20.2% מהאוכלוסיה (כ-1.8 מיליון איש) התחסנו עד כה - שיעור גבוה יותר בכ-2% לעומת שיעור ההתחסנות בשנתיים הקודמות.

בנוסף טוען יו"ר הסתדרות הרוקחים דוד פפו, כי משרד הבריאות לא איפשר להכשיר רוקחים לסייע במבצע חיסונים על ידי כך שיוכלו גם הם לבצע את החיסונים למי שיפנה לבית מרקחת ובכך להפחית העומסים במרפאות הקופות. לפני שלוש שנים התקיים קורס אחד בלבד לרוקחים שביקשו ללמוד כיצד לבצע חיסון. אולם, משרד הבריאות לא מאפשר לחסן בבית מרקחת אלא אם קיים בו חדר נפרד לשם כך והבקשה לאפשר ביצוע חיסון בידי רוקח שהוכשר לכך מאחורי פרגוד – לא נענתה.

משרד הבריאות מסר: "חיסון נגד שפעת על ידי רוקחים הוא צעד חדשני שקודם בתמיכת משרד הבריאות ובאישורו. עם זאת, צעד זה חייב להיעשות תוך שמירה על סטנדרטים מקצועיים ותוך שמירה על פרטיות ובטיחות המטופלים. האחריות להזמנת החיסונים היא בידי קופות החולים. המשרד מסייע לקופות במבני תמיכה ייעודיים לחיסון האוכלוסיה, וכך עשינו גם השנה. השנה הנחנו את הקופות להזמין יותר חיסונים מאשר בשנה שעברה".

נושאים קשורים:  שפעת,  חיסון נגד שפעת,  קופות החולים,  משרד הבריאות,  בתי מרקחת,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
30.12.2019, 11:01

עד שהחיסונים יגיעו נהייה מעבר לשיא, ואז ההענות שוב תהיה נמוכה.
זוהי לא דרך להתנהל.

אנונימי/ת
30.12.2019, 20:47

עד שהחיסונים יגיעו אנשים כבר לא ירצו להתחסן...