• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: פרופ' נדב דוידוביץ
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

החיסונים לשפעת אוזלים – קופות החולים ייאלצו להזמין מלאי נוסף

בעקבות התחלואה הקשה העונה והביקוש הרב לחיסונים נגד שפעת בסוף השבוע שעבר, מלאי החיסונים שנותר במחסני הקופות הוא כ-150 אלף מנות בלבד | ייקבעו סדרי עדיפויות למתן החיסון לקבוצות בסיכון

מתן חיסון נגד שפעת בקופת חולים. "את מי לחסן קודם?". צילום: יוסי זמיר/ פלאש 90

ההסתערות ההמונית על מרפאות הקהילה כדי להתחסן כנגד מחלת השפעת, שהתרחשה בימי רביעי וחמישי בשבוע שעבר, יצרה בערים אחדות מצב בלתי צפוי: למבוטחים נאמר כי זמנית, המלאי אזל. האחיות עשו מאמץ להשיג מנות חיסון ממרפאות אחרות באותן ערים כדי לתת מענה, בעיקר כדי לחסן תינוקות ופעוטות.

עד כה חוסנו כ-1.780 מיליון ישראלים. על פי דיווחים בתקשורת נותרו במחסני הקופות כ-150 אלף מנות חיסון ."מכבי" מסרה כי במלאי שלה עתה עוד כ-45 אלף מנות ונוכח ההיענות הגבוהה לקריאה להתחסן, הקופה עשויה להזמין עוד כ-20 אלף מנות חיסון. מ"מאוחדת" נמסר כי נותרו במחסניה כ-30 אלף מנות. משרד הבריאות מסר כי האפשרות להזמנת חיסונים נוספים תיבחן בהתאם לצורך וזמינות החיסונים שניתן לרכוש בתוך חלון זמן קצר.

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופ' חגי לוין, קרא למשרד הבריאות לבנות תכנית לאומית להעלאת שיעור ההתחסנות ולשם הגדלת הכיסוי החיסוני במיוחד עבור אוכלוסיות שנמצאות בסיכון מוגבר: פעוטות, נשים בהריון וקשישים. כמו כן קרא להביא לכך שהקופות ירכשו מראש כמות חיסונים שתשמש רזרבה ולא להגיע למצב שבו בחלק מהמרפאות נגמר המלאי והציבור איננו יכול להגיע כדי להתחסן.

מאיגוד רופאי הילדים הגיבו הבוקר על משבר השפעת: "הכל מתחיל בחינוך, בהעלאת המודעות של הציבור להתחסנות כבר בתחילת החורף, כאשר ניתן לקדם זימונים מוקדמים ומסיביים לחיסונים".

לפי דו"ח ארגון הבריאות העולמי, רק 58% מהאוכלוסיה בישראל שהוגדרה כנמצאת בסיכון נמצאת תחת כיסוי חיסוני וזאת כאשר היעד שהארגון קבע ב-2003 שיש להשיגו בתוך עשר שנים אמור היה להיות 75%. רק סקוטלנד עמדה ביעד זה.

אמש הודיעה קופת החולים מכבי כי השבוע תחודש האספקה למרפאות שבהן נוצר חסר זמני. "מאוחדת" הודיעה שרק ב-15% ממרפאותיה נוצר חסר זמני והמלאי יחודש השבוע. "לאומית" מסרה שאצלה אין מחסור בחיסונים וב"כללית" נמסר כי נבדקת אפשרות לרכישה נוספת של מנות חיסון. עם זאת ברור שיידרש זמן מה עד שמנות החיסון הללו יגיעו לישראל ונראה שהקופות ייאלצו לבצע רכש נוסף אם הפניות והביקוש הרב לקבלת החיסונים יימשכו במרפאות הקהילה.

כאשר החלה ההיערכות לקראת עונת חיסוני השפעת הנוכחית, ביצעו הקופות הערכות מצב לגבי הכמות שתידרש עבור כל קופה וזאת על סמך ניסיון משנים קודמות. המטרה: לא לבצע הזמנות מיותרות כדי שבסופו של דבר, עקב היענות נמוכה, יהיה צורך להשליך לפח כמוות רבה של חיסונים.

מנתונים שנמסרו לכלי התקשורת השונים ביום חמישי בצהריים נותרו במלאי בסך הכל כ-150 אלף מנות חיסון. אם קצב ההתחסנות המוגבר כפי שנראה בחלקו השני של השבוע שעבר יימשך גם בתחילת שבוע זה, יורגש חוסר ברור. במרפאות הקופות עשויים להיקבע סדרי עדיפויות לקבוצות שבסיכון לתחלואה, בהם בני 65 ומעלה בעיקר עם תחלואת רקע נוספת, תינוקות, פעוטות ונשים בהריון.

ההסתערות על המרפאות – כאשר בחלק מהיישובים דווח על פי שלושה יותר מתחסנים ביום אחד לעומת ימים קודמים או על "חיסול מלאי" בתוך שעות ספורות – התרחשה בעקבות דיווחים שהופיעו בתקשורת על עלייה בתחלואה, על מקרי מוות של לא-מחוסנים או על מספר גדול של מאושפזים עם שפעת וסיבוכיה הקשים.

מספר החולים הקשים בשפעת וסיבוכיה שאושפזו רק בשבוע שעבר עלה ל-40, כמעט כמו מספרם של חולים קשים בכל עונת השפעת שעברה (45) - עוד הוכחה לכך שהחורף הנוכחי צפוי להיות קשה מבחינת התחלואה בשפעת ועלול להזכיר את חורף 2009.

התחלואה המוגברת השנה איננה קשורה רק בשיעורי התחסנות נמוכים שנרשמו בחודשיים האחרונים מאז תחילת מבצע החיסונים שהתעכב בכמה שבועות לעומת שנים קודמות, אלא גם משום שבין השאר ה-WHO איחר בהודעה מוסמכת על הזנים ותת הזנים של הנגיף שיכיל תרכיב החיסון לעונה הנוכחית.

נגיף השפעת עובר שינויים גנטיים תקופתיים, חלק מהשינויים ידוע ומוכר, אלא שנראה שהעלייה בתחלואה השנה היא גם משום שהופיעה גירסה אלימה יותר של כמה מזני הנגיף - לא רק של הזן הדומיננטי ביותר שבתרכיב המרובע לעונה זו אלא וכנראה שגם בשלושה הזנים האחרים שנכללים בתרכיב. רופאי קהילה דיווחו שהביטוי לכך היא הופעת תסמינים חמורים יותר ובשכיחות גבוהה יותר בהשוואה לשנים קודמות וכן של מקרים קשים של חולים, ביניהם גם צעירים בריאים ללא מחלות רקע, שעקב אי התחסנות במועד, נדבקו במחלה ומצבם הידרדר מהר יותר בשל סיבוכי השפעת.

נושאים קשורים:  שפעת,  חיסון נגד שפעת,  חדשות,  קופות החולים
תגובות