• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: פרופ' נדב דוידוביץ
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

החיילים לא יקבלו שירותי רפואה אזרחיים במרפאות קופות החולים

חיל הרפואה הפסיק את המגעים לחידוש ההסדר עם קופות החולים להעברת אחריות הטיפול הרפואי של חיילי צה"ל אליהן

סניף של חברת "ביקורופא" בראשון לציון (צילום: יח"צ)

צה"ל חזר בו מהכוונה להעביר את החיילים ואנשי הקבע לטיפול בארבע קופות החולים בישראל. הם ימשיכו לקבל את הטיפול הרפואי במרפאות בבסיסים, בחר"פים או במוקדי הלילה של חברת ביקורופא, כך דיווח ynet.

ב-2008 הוחלט על מעבר הדרגתי של חיילי צה"ל לשירותים רפואיים אזרחיים בעקבות תלונות של חיילים והוריהם על השירות הרפואי הלקוי הניתן במרפאות חיל הרפואה ובקצין העיר. התלונות היו על תורים ממושכים, לעתים חודשים עד לבדיקת רופא מומחה; המתנה של שעות במרפאות קצין העיר, שעות קבלה מצומצמות וטיפול לקוי.

על אזרוח השירותים החליט מי שהיה אז קר"פ, תא"ל ד"ר נחמן אש, כיום בכיר בהנהלת "מכבי שירותי בריאות". תחילה הועברו לטיפול האזרחי חיילים המשרתים בקריה ובתל השומר. אחרי שנה, החוזה עם הקופות בוטל עקב עלויות כבדות למערכת הביטחון שהמעבר הטיל ותלונות של מפקדים על ריבוי ב"גימלים" ופטורים שניתנו על ידי רופאי הקופות.

בשנתיים האחרונות שב צה"ל לקיים דיונים מול קופות החולים על חידוש ההסדר ועל פי התכנית אמורים היו החיילים לבחור לאיזו קופת חולים ישתייכו ועל רופאי הקופות היה לעבור הכשרה קצרה בנהלי הרפואה לחיילים. אולם, גם תכנית זאת נגנזה וחיל רפואה הפסיק את המגעים עם קופות החולים. בשלב זה הוחלט לבטל את התכנית.

נושאים קשורים:  חיל הרפואה בצה"ל,  טיפול רפואי בצה"ל,  קופות החולים,  חברת ביקור רופא,  קצין העיר,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
04.11.2019, 14:57

צה"ל מתנער מאחריותו לבריאות החיילים שלו. זה התחיל משינמוך חיל רפואה מחייל עצמאי לאגף באט"ל, המשיך לקניית שירותים במרפאות "ביקור רופא" (שרמתם ידועה לכל), פרוייקט הקופות לחיילי בקו"ם ומחנה מטכ"ל ועכשיו Outsourcing של רופאים מומחים מכל הבא ליד.
כדאי לזכור שעד לפני 20-25 שנה היו בצה"ל חדרי חולים יחידתיים ומרחביים, היתה אחריות ישירה של רופא היחידה והחובשים על כל חייל וחיילת (היום שולחים הביתה ...שההורים יטפלו... שיתברבר במרפאות וביקור רופא), היה שילוב של צה"ל עם בתי החולים הגדולים- לכל צרכי ההדמייה, מעבדות, רפואת מומחים מקצועית...
עצוב.

אנונימי/ת
04.11.2019, 18:27

שנים ניסה חר"פ לעשות זאת, למרות דיווחים ברורים שזה לא כלכלי, ספק מועיל רפואית, ויפגע קשות בתפקוד היחידות. דו"חות מהחיל ומאכ"א לא הספיקו, ורק אחרי כישלון יקר להחריד של הפיילוט החייל ירד מזה, לפחות בינתיים. תלונה למבקר המדינה הוגשה בעבר ולמספר חברי כנסת.