• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
דעות

מ"נא לשמור על השקט" בספריית הפקולטה לרפואה ועד "דוקטור האוס"

הספריה הרפואית הישנה שינתה את פניה. הרחק מאולם העיון הפורמלי מתנהלים דיונים ערים בעקבות סדרות רפואיות הנעזרות בטובי הרופאים לכתיבת תסריט מלמד ונאמן למציאות

צילום מתוך הסדרה "האוס". "סימני המחלה והאיפור על גופם של חולים הם לא פחות ממושלמים"

ספריית הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים שכנה בבניין הנמצא כיום ליד עיריית ירושלים, או יותר נכון במגרש הרוסים, לשם היה מגיע העותק המבוקש של כתב העת הרפואי ה-NEJM לקהל הקוראים שחפץ להכין עצמו לפני שהפרופסור משה רחמיליביץ, מנהל המחלקה הפנימית הידוע בקפדנותו, יצלוב אותו בשל אי התאמה להיותו רופא שאינו קורא את הספרות הרפואית (כך קראו פעם לז'ורנלים הרפואיים).

באולם נדרשו הקוראים לשמור על השקט וכך היה גם באולם הקריאה הנרחב בגבעת רם, שם למדנו את המבוא לרפואה. גם העברת דפי  החוברות של "אקדמון", שהוברחו לספריה, היתה צריכה להתבצע בשקט מופתי. בעין כרם היתה ספריה קטנה וגם בה נשמר השקט ללא עוררין.

עם מותו של הספר הכתוב והעברת הספרות המקצועית לנגישות דיגיטלית, גם מבית הלומד או ממסעדת הסטודנטים, הפכה הספריה את עורה והפכה בעצם למרכז קהילתי לתלמידי הרפואה היכולים להשתרע למנוחה על ספות רכות, לבקש מהספרנית שמיכות כאשר מיזוג האוויר מגיע לנקודת האפס ואף "לבדוק דואר" או "לחפש בספרות" - כלומר לראות מה חדש במשחקי המחשב או באתרי החדשות, שלא לדבר על  יכולת ההתקשרות הבינלאומית בכלל וזו עם השכן ממול בפרט.

ספרים רבים, בעיקר כבדי משקל שהיו ספרי היסוד מהם למדנו, הועברו לכתישה מתוחכמת במפעלי הנייר בחדרה ואחריהם נשארו המסכים הבוהקים הנותנים לכל משתמש רציני את הגישה לכל מה שרצית לדעת על מחלות מסוימות ואכן העזת לשאול.

על מה שקורה בספריה בשעות הערב היותר מאוחרות יש לספר בגאווה לא מבוטלת: אחת לחודש מתאספים הסטודנטים בקומה השנייה של הספריה הרפואית. בכניסה הם מקבלים שקית נייר קטנה ובתוכה גרעיני תירס קולנועיים - פופקורן וגם בקבוקי שתייה, בניגוד גמור לשלט האוסר על הכנסת אוכל ושתייה לאזור שטיחי הספריה הנקיים. מסך קולנוע מאולתר בקדמת החדר מעיד כי בקרוב תהא כאן הרצאה, אך מי יגיע בשעת ערב לספריה להאזין להרצאה על מחלה שבעצם ניתן לקרוא עליה באתר הסטודנטים?

אלא שכאן מופיע הערב דוקטור האוס בכבודו ובעצמו והוא יפצח את הסימנים שהמטופל X סיפר לאיזה חמישה רופאים מתמחים שאף אחד מהם לא עלה על האבחנה. אלא שפרט להאוס עצמו יושב על השטיח בקרב הסטודנטים הפרופסור לרפואה פנימית שהוזמן על ידי הסתדרות הסטודנטים לרפואה, להסביר את הלך מחשבתו של האוס והאם באמת החלק הרפואי של הסדרה "האוס" מתאים למציאות. ההרצאה נמשכת כחצי שעה והיא מתחילה מיד לאחר הקרנת קטע מהסדרה.

צילום מתוך הסדרה "האוס"

באחת הפגישות הוצגה בעיה מתחום הרפואה המשפטית, השאלה היתה רצינית מאוד ולכן הפרופסור לכימיה, שהיה בעברו ראש המז"פ, סקר את האפשרויות העומדות לרשות הרופא המשפטי או המדען הפורנזי לפתרון הבעיה.

יוצרי סרטי קולנוע וסדרות רפואיות נעזרים בטובי הרופאים כדי לכתוב את התסריט נאמן למציאות, וכל זאת מבלי לפגוע בדרמה עצמה. בפרק או בסרט, אין ממתינים חודשיים לקבלת תור לביצוע בדיקת דימות והרופא במחלקת הרפואה הדחופה תמיד זמין - הוא גם בדרך כלל גבוה ונאה. גם סימני המחלה והאיפור על גופם של חולים הם לא פחות ממושלמים. הניתוחים מצולמים בחדר ניתוח וצילומי הרנטגן מוצגים לאחר מחיקת שם החולה ופרטי זיהוי אחרים.

מתוך הסדרה "האנטומיה של גריי". צילום: ABC

לפני מספר שנים, במסגרת סמינר על רפואה וקולנוע, שוחחנו עם שתי רופאות בוגרות בית הספר המעולה של אוניברסיטת הרוורד, שההתמחות שלהן היא כתיבת החלק הרפואי של הסדרה ER שבכל פרק שלה צופים כ-24 מיליון איש. לכן, החומר הזה, הנמצא על צגי המחשבים ומסכי הטלוויזיה, מהווה אוצר לימודי שלא יסולא בפז ויש רק לנצלו על ידי שיתוף בין מורי הפקולטה לבין חובבי ומומחי חדר המיון של שיקגו, הרופאים של "האנטומיה של גריי" ושאר אלפי פרקי הרפואה הקולנועית. לעתים, הסדרה אופטימית מדי ועשויה לנטוע תקוות שווא בלב חלק מהצופים ולעתים הסיפור מעורר בצופה את ההרגשה שזו האבחנה שלו ועימה הוא הולך לרופא.

ההוראה ליד מיטת החולה לא משתנה והיא בעלת חשיבות עליונה לחינוך הרפואי ולהטמעת החשיבה הרפואית המסודרת. חלק גדול מהלימוד הרפואי, בעיקר במבואות ובחלק התיאורטי, ניתן ללמד בהצלחה לא מבוטלת בעזרת מערכות הוראה מתוקשבות שבאמצעותן הלומד יכול להתרכז בביתו או בכיתת מחשבים בחומר הנלמד. הוראה מתוקשבת כזו, החשיפה והשימוש בויזואליזציה - קרי, סרטים, מציאות מדומה ושיטות אחרות - מוסיפה רבות ליכולת האבחון והטיפול לא רק של הסטודנט אלא גם של המתמחה ואף המומחה.

"דיאגנוזה", הסדרה מבית "נטפליקס" שנעשתה בעקבות הטור הקבוע ב"ניו יורק טיימס" של ד"ר ליסה סנדרס מאוניברסיטת ייל לרפואה, המשתפת את קהל הקוראים והצופים במקרים שיש לפענחם לאחר שלא מגיעים לאבחנה למרות מאמצים רבים מקומיים - מראה עד כמה צפייה בחולה ובסימנים הקליניים יחד עם מחשבה בהירה של מאות אלפי צופים עשויות להביא מרפא למי שנחשב חשוך מרפא.

הספריה, אם כן, תורמת בכך את חלקה הצנוע ולכן גם כה חשוב לשוב אליה בערב, ל"אולם הקולנוע" ובמקביל להיחשף לידע של המורים הרחק מאולם ההרצאות הפורמלי. תהיו בריאים.

* השתתפה בהכנת הכתבה גב' שרון לנגא, מנהלת הספריה הרפואית ע"ש מוריאל ופיליפ ברמן

נושאים קשורים:  פרופסור יואל דונחין,  לימודי רפואה,  ספריית הפקולטה לרפואה,  סדרות טלוויזיה,  דוקטור האוס,  האנטומיה של גריי,  NEJM,  הוראה ליד מיטת החולה,  הוראה מתוקשבת,  האוס,  דעות,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
05.09.2019, 20:13

You meant Moshe Rachmilevitz and not Eliezer his (late) son

05.09.2019, 21:56

ראשית הפרופסור הקפדן והמפחיד היה פרופסור משה רחמילביץ אביו של פרופסור אליעזר [גיזרי] רחמילביץ. שנית - למה המבקרים בקאסאח את פרופסור דונחין מופיעים כ"אנונימיים",הוא כבר בפנסיה ...אני סתם אחות בפנסיה אין לי בעיה להופיע בשמי. ולדעתי המאמר משעשע ומעניין..

06.09.2019, 10:05

אני שמחה לראות ששני המכובדים שכיסחו את פרופסור דונחין בצורה לא עניינית תחת "אנונימי" החליטו להוריד את עצמם מ"תגובות".

טעות. בוודאי שלא היה זה אליעזר...אלא אביו הנכבד

אנונימי/ת
06.09.2019, 14:08

יד מרדים רוחצת יד מרדים , אך לא תצליחו לזרות חול בעינינו.
מי שלא מותח ביקורת ודורש את העמדת ליצמן לדין על פשעיו אינו ראוי לחנך סטודנטים. הוא מהווה מודל שלילי עבורם. דונחין יוכל אולי להרצות בבית ספר לעצימת עיניים מול שחיתות והרס מערכת הבריאות -- זה כן !

06.09.2019, 16:07

כל הכבוד להנהלת הספריה הרפואית באונ' העברית.

06.09.2019, 22:28

יואל היקר מנהל המחלקה הפנימית הידוע היה פרופסור משה רחמילביץ ולא אליעזר(גזרי) בנו שהיה המטולוג. חוץ מזה נהניתי לקרוא את הכתבה.

אנונימי/ת
07.09.2019, 18:08

עוד פעם דונחין לא מסוגל לקרוא את האמת על עצמו ורץ לברש שימחקו תגובות
שמגנות את פחדנותו והתעלמותו משחיתויות בהדסה ובמשרד הבריאות. גאוותן פתולוגי.
מה לו ולאתיקה ומוסר ? מדריך חינוכי להתעלמות משחיתויות ליצמן ושות' זה הג'וב שלו בפנסיה. מבחינתנו הוא פסול להוראת חינוך רפואי.
נא לא למחוק התגובה .

אנונימי/ת
07.09.2019, 18:08

עוד פעם דונחין לא מסוגל לקרוא את האמת על עצמו ורץ לברש שימחקו תגובות
שמגנות את פחדנותו והתעלמותו משחיתויות בהדסה ובמשרד הבריאות. גאוותן פתולוגי.
מה לו ולאתיקה ומוסר ? מדריך חינוכי להתעלמות משחיתויות ליצמן ושות' זה הג'וב שלו בפנסיה. מבחינתנו הוא פסול להוראת חינוך רפואי.
נא לא למחוק התגובה .

אנונימי/ת
07.09.2019, 18:08

עוד פעם דונחין לא מסוגל לקרוא את האמת על עצמו ורץ לברש שימחקו תגובות
שמגנות את פחדנותו והתעלמותו משחיתויות בהדסה ובמשרד הבריאות. גאוותן פתולוגי.
מה לו ולאתיקה ומוסר ? מדריך חינוכי להתעלמות משחיתויות ליצמן ושות' זה הג'וב שלו בפנסיה. מבחינתנו הוא פסול להוראת חינוך רפואי.
נא לא למחוק התגובה .

אנונימי/ת
07.09.2019, 18:08

עוד פעם דונחין לא מסוגל לקרוא את האמת על עצמו ורץ לברש שימחקו תגובות
שמגנות את פחדנותו והתעלמותו משחיתויות בהדסה ובמשרד הבריאות. גאוותן פתולוגי.
מה לו ולאתיקה ומוסר ? מדריך חינוכי להתעלמות משחיתויות ליצמן ושות' זה הג'וב שלו בפנסיה. מבחינתנו הוא פסול להוראת חינוך רפואי.
נא לא למחוק התגובה .

08.09.2019, 10:36

כשהייתי רופא בית בפנימית ב' בבילינסון אצל פרופ עצמון ז"ל פרופ רחמילביץ היה מגיע ליעוצים , הוא כבר לא היה צעיר אז, אבל נמרץ מאוד, קצת הזכיר לי את טוסקניני.
מה שזכור לי היטב מהביקורים הדרמטיים היה הביטוי , לחפש את ה "common denominator" כשבחולה אחד היו מספר סימפטומים ....

אנונימי/ת
10.09.2019, 00:41

כל הכבוד על הכתבה, המאפשרת לנו סוג של אינטגרציה בין הסדרות על המסך, האוירה בספריות של היום, שכה שונות מהספריות של שנות השמונים בהן למדתי. בעיקר אני מתרשם מהפער בין הכתבות השונות שלך. ואני מתייחס לגיבוב השקרים השיטתיים שפרסמת לפני מספר חודשים בנוגע לפשע כנגד האנושות - טיפול בנזעי חשמל. כמו לכתוב נח בשבע שגיאות. אם הבנתי נכון אתה רופא מרדים, שמסמם את הקורבנות שלך עשרות ומאות פעמים ללא כל הצדקה רפואית, ללא PRE MARKETING APPROVAL של הFDA.

אנונימי/ת
10.09.2019, 00:51

למרות שה אף די איי אחראית על רגולצית מכשירים רפואיים כבר עשרות שנים, המכונה המחשמלת של שנות השלושים בעולם לא נדרשה לבטיחות או יעילות. בטענה המגוחכת שהיא ישנה מידי. כיום יש קריאה לדרוש מיצרני המכונות pre marketing approval אבל נחשו מה קרה בינתיים? המערכת המושחתת של יצרני מכונות העינווים חברה לה יחדיו עם הAPA, FDA,

אנונימי/ת
10.09.2019, 01:02

THIS IS WAY TOO COMPLICATED FOR ME....AM I TOO OLD TO MASTER TECHNOLOGY? ANYHOW; THE VILLIAN IS YOUR RABI , ONE CORRUPTED
. TO MAKE ENDS MEET, THE BATER ALSO CONSULTED THE COMPANY THAT MANUFACTURES THE SHOCKING MACHINES. WHE UNDER OUTH HE ADMITS IN COURT THAT ECT CAUSES PERMANENT AMNESIA AND OTHE COGNITIVE DISABILITIES, UNLESS USED ONLY UNILATERAL, RIGHT SIDE WITH MIMIMAL VOLTAGE AND BLA BLA BLA . NUMBER 1 EXPERT ON ECT, CLINICAL PSYCHOLOIST DR HEROLD ZACHEIM

10.09.2019, 01:25

המאמר פורסם במספר כתבי עת חשובים וזקהיים נאלץ לשנות קצת את הfake reseach השיטתי שלו. אבל מי כמו הפסיכיאטריה יודעת לטייח עובדות ולהשקיע ביחסי ציבור במקום במחקר מבוסס ראיות הנדרש מכל תחום מדעי ורפואי אחר. 81 שנים ואתם ממשיכים לחשמל אותנו, מתמודדי הנפש, ללא שום הסבר מדעי תקף. כן, קלטתם נכון. אני רופא בהכשרתי אך איבדתי את יכולתי לטפל עקב עשרות טיפולים בשוקים חשמליים. אני כיום בעיקר לומד מחדש ומתכוון להפיץ באופן חד משמעי את הספרות המקצועית האובייקטיבית שכוללת התיחסות גם לניצולים! התקנון בארץ לא מחייב שום בדיקה קוגנטיבית לפני טיפול שידוע לכל שהוא פוגע בזיכרון. ולמה? כי הפגיעה בזכרון אינה תופעת לוואי בעייתית אלא חלק מהמנגנון של שיטה זו של עינויים, שטיפת מוח, הודאה באשמה " אני חולה נפש כרוני עם דפקט גנטי מוכח", שטיפת מוח של הגיינת הגזע. מנגלה הגיע לרמות של מדע מדויק עם הניסיונות שלו בשוקים חשמליים, ה CIAחשמל סימם ושטף מח למאות קורבנות פסיכיאטרים, נדמה לי זכתבו על זה לא מזמן בהארץ. אבל לא צריך ללכת רחוק. זה קורה כאן ועכשיו בזמן שאתם שותים קפה בעבודה בבוקר או שולחים את הילדים לבית הספר. אלפי מטופלים מדוכאים בעיקר אבל גם מאנים או קטטונים או אוטיסטים או נשים בהריון או נערים ונערות והמון המון נשים זקנות ובודדות ונשים מוכות ולאחר טראומה מינת, וחיילים גיבורים שראו יותר מידי גופות לגילם או ניצולי שואת יהודי אירופה. לכולנו משקרים, את כולנו מחשמלים בוולט פי שלוש גבוה מאשר בקן הקוקיה, כי מה לעשות הסמים המרדימים מעלים את סף הפרכוס וגם התרופות מייצבות מצב הרוח בהן אתם מרעילים אותנו שיטתית ובכפיה מאז שנות החמישים. ממשיכים עם סיסמת השיווק של הפרוזאק בשנות השמונים העליזות. זה עדין לא הוכח, חוסר האיזון הכימי הזה. אבל אל תגלו להם. כל ילד בן 6 כיום שמע על ריטלין או לוקח בעצמו כבר כמה שנים. לכולנו חסר סרוטונין לשטיפת המח הפשטנית נמשכת כמו מגפה. אז כן, גם 460 וולט במח עושה בלגן בנוירוטרנזמיטרים, כמו שהיו עושים בלגן במחשב הנייד שלך. אני יכול להמשיך עוד שעות אבל צריך גם לישון. ואם בא למישהו לדעת גם את האמת על הסכנות הכרוכות בנזעי חשמל, להלן אזהרות היצרן. black box warnings

אנונימי/ת
11.09.2019, 00:56

והעבירה את המכונה המחשמלת ל class 2, עבור דכאון וקטטוניה. כלומר, לטעון שהיא מסוכנת כמו כסא גלגלים או משקפיים...

10.09.2019, 08:20

אני מנסה לעזור כאן לחבר גוי, טפו טפו טפו, שהיה הכי גאון בכיתה שלי אי שם בשנות ה 80 בירושלים. הוא תמיד היה מאותגר טכנולוגית. גם מכונות הצילום היוו אתגר וזה מה שעשינו רב שעות היממה. זירוקס. גם הפרעת קשב וריכוז אם אתם אוהבים את השפה הפסיכיאטרית. אותי היא מפחידה. וכמעט מיותרת. בכל אופן היה לו זכרון כמעט צילומי ומהירות למידה חסרת תקדים. אנחנו חרשנו כל השנה, ימים כלילות, לא היה אז ריטלין, או שהייתי חננה ולא ידעתי שיש, לא היו משקאות אנרגיה. קפה סיגריות וקור ירושלמי מקפיא וממריץ. והמון סקרנות אינטר -דיסציפלינרית, ומרצים מבריקים, ומרוץ העכברים של הילדות המחוננות והילדים המחוננים שחייבים להתקבל לקלינית. פחות מזה לא נחשב. ורצוי פסיכודינאמי ולא מחקרי, וירושלים דוקא מחקרית. איזה לחץ מטורף. והוא, אדיש. נלחם בשדים שלו ושל משפחתו ושל בני עמו, ובשדים של הפסיכיאטריה, רב הזמן בדכאון, מידי פעם מגיח לכמה תנועות מחוץ למים. קראו לזה מאניה. הוא הגיע לחלק קטן מהשיעורים, בהם היה מפריע או נרדם. והוא למד שבועיים לפני כל מבחן ולא ירד מתחת לציון 92 מעולם. כיום, לאחר עשרות טיפולים בשוקים חשמליים, הוא לא חיי בארץ. הוא לא מסוגל לקרוא. לא זוכר בערך חצי ממה שאמור לזכור. לא יכול יותר להיות רופא אבל מתנדב כפרמדיק באזורי מלחמה. לוחם צדק אמיתי. לא יודע להשתמש במחשב או בפלפון. לומד רק דרך שמיעה וקריאה בו זמנית. גוגל הוא הנחמה העיקרית של ניצולי מכות החשמל. בלעדיו הינו אבודים. גם ככה אנחנו אבודים, אבל מתנחמים במשנתו של אלברט אינשטיין מורי ורבי - כל מה שמדען צריך לדעת זה היכן הספריה הקרובה ביותר. או ידע פחות חשוב מדמיון. או אותי מענין רק מה אלוהים חושב בענין, השאר זה פרטים טכנים...