• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

עובדי המעבדות הרפואיות פתחו בשביתה | המו"מ עם הסתדרות האחיות תקוע

הסתדרות עובדי המעבדות טוענת, כמו הסתדרות האחיות, לעומס חריג הנובע מהקושי לגייס עובדים בתנאי העבודה והשכר הקיימים | איגוד רופאי בריאות הציבור מזהיר: "שביתה ממושכת תפגע בבריאות הציבור כולו"

בדיקות במעבדה רפואית. אילוסטרציה

במהלך כל השבוע לא חלה התקדמות במו"מ בין הסתדרות האחיות והאחים לבין משרדי האוצר והבריאות – מו"מ שעליו הורה לקיים בשבוע שעבר בית הדין לעבודה בתל אביב. הבוקר (ה') ב-8:00 יגיעו הצדדים לדיון בבית הדין כדי לדווח על ההתפתחויות.

אמש פרסמה הסתדרות האחיות הודעה לתקשורת: "לצערנו, אין שום התקדמות במו״מ. היה ראוי לקיים משא ומתן אמיתי עד שייצא עשן לבן, על מנת לתת פתרון אמיתי לבעיות שהציגו האחיות כאשר הכריזו על מאבקן – עומסי עבודה כבדים, חולים השוכבים במסדרונות, מטלות בלתי נגמרות בעבודתן בקהילה ובבריאות הציבור ותורים ארוכים של אזרחי ישראל לקבלת הטיפול הראוי".

הבוקר גם תחל שביתת עובדי המעבדות הרפואיות. לא יבוצעו בדיקות דם במרפאות הקהילה של שירותי בריאות כללית וגם לא בדיקות שתן, צואה ומשטחי גרון. השביתה תקיף בנוסף את מעבדות בריאות הציבור. בבתי החולים תהיה העבודה במתכונת שבת בלבד.

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית שהתייחס לשביתה מסר בהודעה לתקשורת: "ההזנחה המתמשכת של מערכת הבריאות והמחסור החמור במשאבים ובכוח אדם באים לידי ביטוי גם במערך המעבדות - ובפרט במעבדות בריאות הציבור.

"למעבדות בריאות הציבור תפקיד קריטי בהגנה על בריאות הציבור בישראל, בשמירה על המזון והמים שכולנו אוכלים ושותים במניעת זיהומים ועוד. השקעה בתשתית בריאות הציבור, הכוללת מעבדות מתקדמות, מתוקננות ומתוקצבות כראוי, חוסכת כסף וחיי אדם וחיונית לשמירה על בריאותנו.

"אנו קוראים למשרדי האוצר והבריאות להשקיע את המשאבים הנדרשים במעבדות ולעשות זאת עכשיו, ולא רק לאחר שביתה ממושכת, שתפגע קשות בבריאות הציבור כולו".

בשביתת עובדי המעבדות אמורים ליטול חלק כ-3,000 עובדים. עבודה במתכונת שבת בבתי החולים משמעותה שיבושים בעבודת חדרי הניתוח ובבדיקות הנעשות בבתי החולים. הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות הודיעה כי תפעיל ועדת חריגים שתאפשר לבצע בדיקות במידת הצורך.

כן ייטלו חלק בשביתה שירותי הפיקוח והניטור על מים, מזון ומחלות מידבקות. לא ייבדקו מי השתייה והמים בחופי הרחצה, בריכות שחייה והמקוואות. לא יבוצעו בדיקות לאיתור הרעלות מזון.

גם הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות, כמו האחיות, טוענת שמוטל על העובדים עומס חריג הנובע מהקושי לגייס עובדים ולשמרם בתנאי העבודה והשכר הקיימים, בהעסקת עובדים על ידי עקיפת ההסכמים הקיבוציים ובשינויים ארגוניים הנעשים באופן חד-צדדי על ידי המעסיקים שמטילים על העובדים משימות חדשות.

יש לציין שסוגיית העומס הרב המוטל על המעבדות הרפואיות הוכרה בדו"ח מבקר המדינה מ-2016 וגם על ידי גורמים מקצועיים במערכת הבריאות.

נושאים קשורים:  הסתדרות האחיות,  שביתה,  עובדי המעבדות,  בית הדין לעבודה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
01.08.2019, 13:10

ריח בחירות באוויר....

אנונימי/ת
02.08.2019, 12:13

הבעיה היא שכולם צודקים. יש הרבה כסף במדינת ישראל. אבל נבחרי הציבור בשנים האחרונות לא ממש מכוונים את כל הכסף שיש בארץ למקומות הבאמת חשובים לאזרחים. כולם צודקים. לאחיות מגיע יותר שכר ויותר תקנים . כדי שיוכלו לעבוד ברווחה עבור המטופלים /לקוחות ועבורן. עובדי המעבדה גם צריכים תוספת וכו וכו. הבעיה שלדעתי גם הבחירות האלו לא יביאו לתוצאות אחרות . מדוע ? כי העם הוא אותו העם. העם שבחר מה שבחר לפני כמה חודשים ייבחר באותו דפוס בחירה. נהפוך למדינה שכל 3 חודשים בחירות . וכל הכסף לבחירות הולך לבחירות מיותרות במקום לאן שצריך. אוי אוי אוי אוי מדינת ישראל האבודה. מדינה יקרה שאזרחייך לא חכמים במיוחד. נבחרי הציבור שלא נדע. ומדינה טובה ויפה . הלוואי והיית יכולה לקבל עם אחר .עם ראוי מוסרי וערכי בתור אזרחייך. רחמים עליך מדינת ישראל היקרה. שבדם חיילים אומללים פדו אותך. ותיראי מה קורה במדינה ???????????????אבודה!