• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

האחיות מאיימות להחריף את מאבקן: שביתת האחיות נמשכת גם היום

בית הדין לעבודה ידון הבוקר בבקשת המדינה לצו מניעה של עיצומי האחיות, שטוענות: "משרד הבריאות מבקש לעשוק את האחיות ולהפוך אותן לעובדות בכפייה" | הר"י: "זעקתנו המשותפת נופלת על אוזניים ערלות"

הפגנת האחיות מול משרד הבריאות. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

רק אמש, לאחר חצות, הגישה המדינה בקשה לבית הדין לעבודה להוציא צו מניעה נגד האחיות ושיורה להן להפסיק את השביתה, שנכנסה היום (ד') ליומה השני. בבית הדין לענייני עבודה בתל אביב יתקיים הבוקר (9:00) דיון בשביתת האחיות אצל השופטת גילצר.

הבוקר הודיעה הסתדרות האחיות והאחים כי שביתת האחיות תימשך והם יעבדו רק במתכונת חירום – וזאת ללא הגבלת זמן.  האחיות אף מאיימות להקצין את מאבקן "עד כדי נטישה". בתוך כך הודיעה ההסתדרות הרפואית כי היא תומכת במאבק האחיות.

אתמול הועברה ההנחיה למנהלי בתי החולים להפחית 20% משכר האחיות האחראיות ו-5% משכר האחיות מן המניין מאחר שאינן משתתפות בהכנות בתי החולים לקראת מבדקי האקרדיטציה (מבחני איכות של ה-JCI).

ההנחיה שניתנה על ידי הרולד בר, מנהל תחום השכר ויחסי העבודה במשרד הבריאות גם קובעת שרק אחות שתצהיר באופן אישי כי איננה משתתפת בעיצומים בנושא הזה והצהרתה גם תיבדק באופן פרטני תקבל את מלוא שכרה. הנחיה זאת הוגדרה בתגובת הסתדרות האחיות כ"מהלך בריוני שיענה בהחרפת המאבק".

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות. "לא עוד ועדות, לא עוד מריחות". צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יו״ר הסתדרות האחים והאחיות, אילנה כהן, אמרה הבוקר: ״משרד הבריאות, אשר משפיל את אזרחי ישראל יום יום במסדרונות בתי החולים ובתורים המתארכים לחודשים בקופות החולים ובטיפות החלב, מבקש עתה לעשוק את האחיות ולהפוך אותן לעובדות בכפייה. ההודעה שיצאה על המשך התהליך להפחתה בשכר האחיות תיענה בהחרפת המאבק.

"אמש", אמרה כהן, "קרא מנכ״ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב  להגיע לפתרון בהידברות, אלא, שפקידיו ממשיכים לנהוג בבריונות ולהפחית משכרן של האחיות. אני מודיעה חד משמעית: אם יילקח ולו שקל אחד משכר האחיות - זה יוביל להקצנת המאבק!״.

יו"ר הר"י: "מאבק צודק"

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, הביע את תמיכת הר"י במאבק האחיות. במכתב ששלח אל כהן כתב: "הרשי לי להביע את תמיכתנו במאבקכם הצודק לקידום מערכת הבריאות והשירות למטופלינו, ובמחאה על מחסור בתקנים ועל עומס העבודה הבלתי אפשרי המוטל על כתפי הצוותים הרפואיים במערכת הבריאות והסבל המתמשך של ציבור המטופלים ומשפחותיהם.

"לצערנו", כותב פרופ' חגי, "זעקתנו המשותפת נופלת שוב ושוב על אוזניים ערלות, דוחקת לקצה ומאלצת נקיטת צעדים דרסטיים. זוהי תעודת עניות להנהגה במדינת ישראל ומעידה על סדר העדיפויות הלקוי שלה.

יו"ר הר"י, פרופ' ציון חגי. "תעודת עניות להנהגה במדינת ישראל"

"אנו כואבים את העובדה שרק עובדי מערכת הבריאות הם אלה שזועקים את זעקתה של מערכת הבריאות ושל המטופלים והחולים, אשר שוכבים בחדרים צפופים, במסדרונות, בחדרי אוכל ולמעשה בכל חלל פנוי, ממתינים חודשים ארוכים לקבלת טיפול רפואי, ויש כאלו שלצערנו אף לא זוכים לו".

עוד מציין חגי בהודעת התמיכה באחיות: "ההסתדרות הרפואית קוראת שוב לראש הממשלה להשקיע במערכת הבריאות 5 מיליארד שקל בשנה ולהוסיף לתקציב הבריאות בכדי למנוע את קריסתה".

על פי נתונים שמפרסם הבוקר "ידיעות אחרונות", כבר אתמול, ביומה הראשון של שביתת האחיות, נדחו כ-1,000 ניתוחים, קרוב ל-40 אלף טיפולים במסגרת אשפוזי יום וקרוב ל-40 אלף טיפולים במרפאות. מתוך יותר מ-5,500 תינוקות שזומנו למעקב בתחנות טיפת חלב טופלו רק 361.

על פי הערכות משרד הבריאות, הנזק הכולל למערכת הבריאות עד כה: כ-15 מיליון שקל ועוד 5-3 מיליון שקל נזק משוער עקב התארכות האשפוזים.

אילנה כהן אמרה: ״האחים והאחיות בישראל זועקים את זעקתם של אזרחי ישראל השוכבים מושפלים במסדרונות בתת תנאים, הורים וילדים הממתינים נואשות לתורים בלתי נגמרים ותינוקות שלא מקבלים חיסונים בזמן. האחים והאחיות בישראל מבקשים פתרון אמיתי ומיידי שיאפשר להם לתת טיפול הולם ובטוח לאזרחי ישראל. לא עוד ועדות, לא עוד מריחות שלא נתנו כלום לאורך השנים.

"האחיות לא ייתנו עוד יד לעבודה מחוץ לתקנים ולרשיון, למטלות בקהילה ובבריאות הציבור, לנהלים ובקרות ללא תוספת כוח אדם וללא תוספת שכר בהתאם. "אנחנו האחיות החלטנו שהגיע הזמן לפתרון אמיתי. האחיות החליטו: די לעומסים וכן למטופלים!".

אמש, בטרם הוגשה הפנייה לבית הדין לעבודה, עוד נעשו כמה נסיונות גישור לקיום מו"מ בין הסתדרות האחיות לבין האוצר, אלא שהם לא צלחו. קופות החולים מכבי ולאומית הודיעו כי אצלן עובדים כרגיל.

"דה מרקר" מציג הבוקר נתונים הממחישים את מצוקת כוח האדם במערכת הסיעודית: בעוד שבישראל 5 אחיות לכל 1,000 נפש, הממוצע במדינות ה-OECD עומד על 9.3 ובהולנד הוא 10.6, בבלגיה 11.1, באיסלנד 14.2, בשוויץ 17 ובנורבגיה 17.5. רק יוון (3 ל-1,000) ומקסיקו (2.9) מקדימות את ישראל בשיעור הנמוך ביותר.

נושאים קשורים:  שביתת האחיות,  אילנה כהן,  חדשות,  משרד הבריאות,  בית הדין לעבודה,  צו מניעה
תגובות
אנונימי/ת
24.07.2019, 11:04

כשאני שומע את המילה " אקרדיטציה" מתחילה להיות לי פריחה עורית

26.07.2019, 18:53

שפר עליך גורלך.
לי , אפילו כגבר, זה גורם לאקלמפסיה..

אנונימי/ת
24.07.2019, 11:56

והשביתה תגרום לכך שכמות האחיות ל 1000 נפש תכפיל את עצמה?
הרי בסוף יפתרו את זה בתוספת שכר.

אנונימי/ת
24.07.2019, 12:05

רק השבתה של כל המערכת - לרבות רופאים מכל המחלקות , אנשי מנהלה, טכנאי רנטגן ועובדי הדימות, אפילו ליממה אחת והודעה ששום ח"כ או שר או בכיר אחר שיגיע לטיפול לא יהיה עוד במעמד של VIP וגם הוא ישלח - חוסר מקום- למסדרון. יביא קץ לבעיה הזאת. כל נהג מונית מצוי אומר זאת הבוקר.