• יו"ר: ד"ר חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: פרופ' נדב דוידוביץ
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

משרד הבריאות אישר לבתי החולים ולקופות שימוש במחשוב ענן

ההערכה היא כי המעבר לשימוש ב"ענן", שייושם בשלב הראשון במערכות לוגיסטיות, יוביל לחיסכון של מאות מיליוני שקלים למערכת הבריאות ולשיפור ברמת הרפואה

המידע על תוצאות הבדיקות יימצא ב"ענן" וישמש גם לצורך מחקר. אילוסטרציה

טיוטת חוזר מנכ"ל המאשרת לראשונה לארגוני הבריאות לבצע אחסון מידע ויישומי מחשוב באמצעות תשתיות ענן - שירותים ותשתיות מחשוב, שימוש בשרתים, מחוץ לארגון ובחברה מסחרית – הופצה השבוע על להערות ותגובות. כך מדווחת הבוקר (ה') רוני לינדר ב"דה מרקר". ההערכה היא כי צעד זה יוביל לחיסכון בעלויות של מאות מיליוני שקלים למערכת הבריאות לאורך זמן, שיובילו גם לשיפור ברמת הרפואה.

עד היום לא היתה קיימת בישראל הנחיה בדבר השימוש ב"ענן" במערכת הבריאות, ובתי החולים והקופות לחצו על משרד הבריאות לאפשר להם לעשות שימוש ב"ענן" והצביעו על יתרונותיו: גמישות ויעילות תפעולית וחיסכון רב בעלויות, יכולות מחקריות מתקדמות.

כבר היום קופות החולים ובתי החולים מפתחים אפליקציות ועושים שימוש במערכות מידע ובשירותים מבוססי מחשוב ומקיימים שיתופי פעולה עסקיים ב"בריאות דיגיטלית". כך נצבר מידע רפואי עצום גם לצורכי מחקר מתוך תיקים אישיים, תוצאות בדיקות מעבדה, דימות ומידע גנטי מורכב.

אולם, שימוש ב"ענן" חשוף לסיכונים חדשים, בכלל זה גניבת מידע של מטופלים מתוך ה"ענן" (שרת) ומתקפת סייבר. המתווה המוצע בטיוטת חוזר המנכ"ל מטיל אחריות לניהול סיכונים אלה ואחרים על ארגוני הבריאות, הכוללת מדיניות מפורטת המחייבת אישור מנכ"ל ודירקטוריון והקמת "ועדת ענן" ארגונית שתדון ותכריע אם לאשר בקשות להפעלת יישומים. ההערכה במשרד הבריאות שהמעבר לשימוש ב"ענן" יהיה איטי ובשלב ראשון יועתקו אליו מערכות לוגיסטיות.

יש לציין שלפני כחודשיים קיבל המרכז הרפואי שיבא אישור ראשון בישראל מוועדה מיוחדת המשותפת למשרד הבריאות, מערך הסייבר, רשות התקשוב הממשלתית והרשות להגנת הפרטיות, להקים פלטפורמת מחקר מבוססת ענן של חברת מיקרוסופט.

נושאים קשורים:  חדשות,  מחשוב ענן,  משרד הבריאות,  מתקפת סייבר,  קופות החולים,  בתי החולים
תגובות
 
אנונימי/ת
12.07.2019, 10:17

חזון אחרית הימים מתחיל להתגשם, הגיע הזמן מזמן, אך טוב מאוחר מאשר אף פעם לא, צעד כזה יקדם את יכולות המחשוב של בתי החולים בצורה משמעותית! שאפו למנכ"ל משרד הבריאות ומנהל אבטחת המידע והסייבר של משרד הבריאות אשר פועלים בכיוון הנכון והנדרש כ"כ למערכת הבריאות בכלל ולבתי החולים והקופות בפרט.