• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: פרופ' נדב דוידוביץ
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

1 מכל 3 נשים ו-1 מכל 5 גברים בישראל יעברו תקיפה מינית במהלך חייהם

נתונים עדכניים מ"חדר 4", המרכז לטיפול בנפגעי תקיפה מינית בבית החולים וולפסון, על תופעת התקיפה המינית בישראל

28% מנפגעי התקיפה המינית הם מתחת לגיל 18. צילום אילוסטרציה

נתונים עדכניים על נפגעות תקיפה מינית בישראל פורסמו בסוף השבוע שעבר במהלך יום עיון שקיים בית החולים וולפסון על הנושא זיהוי פגיעות מיניות. הנתונים עדכניים ל-1 בינואר 2019.

מהנתונים עולה כי 28% מנפגעי התקיפה המינית הם מתחת לגיל 18, 50% מהם בני 18–29, 91% מהנפגעים ומחצית מהפגיעות מתבצעות במהלך סוף השבוע – בין חמישי למוצ"ש.

המרכז לטיפול בנפגעי תקיפה מינית ב"וולפסון" הוא הראשון והוותיק בישראל לנושא זה ומטופלים בו מקרים מורכבים המגיעים מכל רחבי הארץ. משנת 2000 טופלו קרוב ל5,000 נפגעי תקיפה מינית ואלימות. הנתונים נמסרו על ידי ד"ר ג'וליה ברדה, מנהלת היחידה לרפואת האם והעובר בבית החולים, המשמשת גם כמנהלת הרפואית של המרכז לטיפול בנפגעי תקיפה מינית ("חדר 4").

מארגנות יום העיון, ד"ר ברדה, זהבית שפיצר, מנהלת מערך העבודה הסוציאלית בבית החולים ודנה ברכה מהמחלקה לרפואה דחופה, ציינו כי בעשורים האחרונים הולכת וגדלה המודעות לתופעת הפגיעה המינית וההבנה שמדובר בבעיה חברתית בעלת השלכות מרחיקות לכת על הנפגעות והנפגעים, כמו גם על החברה כולה. "השלכות הפגיעה המינית מלוות את הנפגעות והנפגעים במשך כל ימי חייהם ומשפיעות באופנים שונים על תחומים רבים בחייהם, גם על אלה שלכאורה כלל לא קשורים לפגיעה המינית עצמה".

על פי הסטטיסטיקה, אחת מכל שלוש נשים ואחד מכל חמישה גברים יעברו תקיפה מינית במהלך חייהם. מהספרות המקצועית וממידע קליני ומחקרי שנאסף עולה גם כי רוב הנפגעות והנפגעים נפגעו בילדותם, או חוו פגיעה מינית מתמשכת בתוך המשפחה ו/או על ידי אדם מוכר שעימו התקיים קשר מתמשך ומשמעותי. לעתים הפגיעה גלויה ומדוברת, לעתים איננה מדוברת ולא אחת איננה נמצאת במודעות הנפגעות והנפגעים עצמם. "זו הסיבה שמצאנו חשיבות רבה בהקניית ידע בנושא לאנשי מקצוע, הבאים במגיע יומיומי עם אנשים גם כאשר נושאי הסיוע והעזרה המוצהרים אינם פגיעה מינית", ציינו מארגנות יום העיון.

נושאים קשורים:  תקיפה מינית,  חדר 4,  המרכז הרפואי וולפסון,  נפגעי תקיפה מינית,  חדשות,  ד"ר ג'וליה ברדה
תגובות
 

אשמח לקבל את מקור המידע לגבי פגיעה מינית בגברים. תודה.