• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

הסיכון לשבץ מוחי גבוה יותר בעובדים שעות עבודה רבות וממושכות לאורך זמן

ממחקר חדש עולה כי אנשים שעבדו כעשר שעות ויותר ביום במשך לפחות 50 יום בשנה לאורך יותר מעשור נמצאו בסיכון גבוה יותר לשבץ מוחי

מחלקה נוירולוגית. כמחצית מהמאושפזים בתחלואה נוירולוגית בבתיה"ח בישראל מאושפזים במחלקות פנימיות. צילום אילוסטרציה

יש קשר בין שעות עבודה רבות וממושכות לאורך זמן רב לבין סיכון מוגבר לשבץ מוחי, כך נטען במחקר חדש שפורסם בסוף השבוע ב-Stroke, כתב העת של ההתאגדות האמריקאית לרפואת לב (AHA). המחקר בוצע על ידי צוות מצרפת, ארה"ב, איטליה, גרמניה ויפן.

עורכי המחקר הגדירו שעות ממושכות כעשר שעות ויותר ביום במשך לפחות 50 יום בשנה וציינו כי אנשים שעבדו שעות ממושכות לאורך יותר מעשור נמצאו בסיכון גבוה יותר לשבץ.

בתגובה לדו"ח המחקר ציינה ה-UK's Stroke Association כי עובדים יכולים "לעשות הרבה מאוד" כדי שלא להיפגע משעות עבודה ממושכות כמו פעילות גופנית, אכילה נכונה וצריכת מזון בריא, להפסיק לעשן ולהקפיד על שינה מספקת.

את המחקר הובילו חוקרים מאוניברסיטת אנז'ה ומכון הבריאות והמחקר הרפואי הלאומי הצרפתי. הצוות בחן נתונים שכללו גיל, עישון, שעות עבודה בקרב אוכלוסיה של יותר מ-143 אלף בגירים. פחות משליש מהם עבדו שעות רבות ברציפות ו-10% עבדו כך עשר שנים ויותר. בסך הכל בקבוצה זו התרחשו 1,224 אירועי שבץ מוחי.

המסקנות: אלה שעבדו שעות רבות ולאורך תקופה ממושכת נמצאו בסיכון גבוה ב-29% לשבץ מוחי ואלה שעבדו במתכונת זאת עשר שנים ויותר נמצאו בסיכון מוגבר לשבץ מוחי של 45% לעומת אלה שלא עבדו במתכונת עבודה זו.

מהמחקר הוצאו אנשים שעברו שבץ אבל נחשבו כעובדים זמניים או במשרה חלקית ושהאירועים התרחשו לפני שהחלו לעבוד שעות ארוכות.

עוד ציינו החוקרים כי הקשר שבין עשר שעות עבודה ממושכות לבין שבץ נראה חזק יותר בקרב בני 50 ומטה וזה הוגדר כממצא בלתי צפוי שמחייב לכן מחקר המשך. עם זאת הודגש כי המחקר עסק במספרים ולא בסיבות. החוקרים סבורים כי אנשים שמנהלים את עסקיהם או משמשים כמנכ"לים כנראה פחות מושפעים מעבודה ממושכת לעומת אלה שעובדים במשמרות לא קבועות ובערבים או בעבודות שיש בהן גם עומס נפשי.

נושאים קשורים:  שעות עבודה,  שבץ מוחי,  חדשות,  עבודה במשמרות,  עומס נפשי,  מחקרים
תגובות
אנונימי/ת
24.06.2019, 10:30

בקיצור לעבוד כרופא מתמחה זה לא בריא