• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
מגזין

פרופיל רפואי: ד"ר רן הראל, מנהל יחידת ניתוחי עמוד שדרה בבית החולים שיבא

"הפגיעה ברפואה הפרטית ללא שיפור משמעותי של הרפואה הציבורית משולה לפינצ'ור גלגלי הרכבים הפרטיים ללא שיפור התחבורה הציבורית", אומר הנוירוכירורג חובב הטכנולוגיה הרפואית

"השילוב בין העקרונות המכניים והפיזיקליים הפועלים על עמוד השדרה והקשר המיידי בינם לבין מצב החולה והרגשתו, מאפשרים למנתח עמוד שדרה לשנות את מהלך המחלה ולמנוע סבל ונכות באופן מהיר. חדר הניתוח הוא מקום העבודה המועדף עלי ובמרבית המקרים הניתוח גורם לשיפור ניכר במצב החולים", מסביר ד"ר רן הראל, מנהל יחידת ניתוחי עמוד שדרה בבית החולים שיבא בתל השומר, מדוע בחר להתמחות בנוירוכירורגיה.

ד"ר הראל, בן 47, נשוי ואב לשני בנים (14, 11), גר בהוד השרון. בתיכון למד בבית הספר להנדסאים שליד אוניברסיטת תל אביב ואת לימודי רפואה סיים בבית הספר לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב. את ההתמחות בנוירוכירורגיה עשה ב"שיבא" בשנים 2008-2002, במהלכה קיבל את מלגת תלפיות.

לאחר סיום ההתמחות, השתלם שנתיים בבית החולים קליבלנד קליניק באוהיו, ארה"ב. "במהלך תת-ההתמחות", הוא מעיד, "ביצעתי מאות ניתוחי עמוד שדרה מורכבים, השתלמתי בניתוחים זעיר פולשניים, בניתוחי גידולי עמוד שדרה, בטיפול רדיוכירורגי בגידולי עמוד שדרה וביצעתי מחקר בסיסי בחבלות לחוט השדרה".

בשנת 2010 זכה בפרס ממציא השנה של בית החולים קליבלנד קליניק והחל משנה זו הוא עובד כרופא בכיר ביחידת ניתוחי עמוד שדרה במחלקה הנוירוכירורגית ב"שיבא", שנים שבמהלכן הקים שירות ניתוחים זעיר פולשניים לעמוד השדרה ואת השירות הרדיוכירורגי לגידולי עמוד השדרה. לאחרונה קיבל את תפקיד ניהול היחידה.

אם לא היית רופא היית?

"הייטקיסט, מפתח יישומים או מכשירים אלקטרוניים. גם כרופא אני חובב טכנולוגיה לשימוש ניתוחי ומשתמש בטכנולוגיות חדשות הכוללות ניווט ניתוחי, שימוש בהדמיה תוך ניתוחית, מיקרוסקופים חדשניים וציוד קיבוע חדיש, יש לי רעיונות לפיתוח ואני חובב חידושים ברפואה ומאמץ פתרונות חדשים שאני חושב שיש בהם ערך. כמו כן אני מנסה לפתח פתרונות במקומות שבהם אין מענה מספק לדעתי".

מי המודל לחיקוי שלך, המאסטר?

"ד"ר אד בנזל, מנהל המחלקה שלי בקליבלנד, רופא מדהים ואדם מקסים. ד"ר בנזל הוא נוירוכירורג מכובד שפיתח את תורת הביומכניקה המודרנית ברפואת עמוד שדרה, כתב מאות מאמרים ועשרות ספרים ומשמש כעורך בירחון נוירוכירורגי מכובד. עם זאת, הוא אדם צנוע וחביב, אשר נהנה מריצה למרחקים ארוכים ומלינה באתרי קמפינג ותמיד יגיש עזרה לכל קולגה ברחבי העולם. צורת מחשבתו בפתרון בעיות מורכבות בניתוחי עמוד שדרה היא מעוררת השראה וכאשר אני נתקל בבעיה סבוכה, אני מנסה לחשוב מה הוא היה אומר".

ספר בבקשה על מקרה בלתי נשכח בחיים המקצועיים.

"רוכב אופניים הגיע משותק בארבע גפיו לאחר נפילה על ראשו. במצבים כאלה, בדרך כלל, הנזק בלתי הפיך והחולים נותרים משותקים לחלוטין. ניתחתי את החולה באופן דחוף בצוואר, לאחר כשבועיים החלו תנועות קלות ברגליים. כאשר בא לבקר לאחר מספר חודשים, הוא כבר הלך באופן חופשי לחלוטין וללא כל תמיכה ואפילו סיפר שחזר לרכוב על אופניו".

מהו המוטו שלך בעבודה היומיומית?

"למרבית האוכלוסיה יש כאבי גב או צוואר אך מרביתם אינם צריכים ניתוח. איתור החולים המועטים שניתוח ישפר את חייהם הוא האתגר הגדול בניתוחי עמוד שדרה".

כיצד אתה מבלה בשעות הפנאי?

"אני חובב סקי - הגלישה במדרונות עם שני בני היא התגלמות הכיף והחופשה המשפחתית המושלמת, כאשר אשתי ממתינה בסאונה. אני גם אוהב לבשל, את ההתנסות בחומרים ומאוד נהנה למנגל בבית".

לסיום, מה היית משנה במערכת הבריאות?

"מערכת הבריאות הציבורית הוזנחה שנים רבות ולמרות זאת, עקב מחויבות של הצוותים לרפואה איכותית, מערכת הבריאות מעניקה רפואה ברמה טובה. השילוב בין רפואה ציבורית ופרטית בארץ גרם לניתוב המטופלים בעלי הביטוח הפרטי לרפואה הפרטית, וכך הותיר לבתי החולים הציבוריים לטפל בחולים ללא ביטוח פרטי או בחולים הזקוקים לטיפולים סבוכים וקשים.

"חוק ההסדרים קטע את שיווי המשקל בחלוקת העומסים, וכעת יותר חולים מוצאים עצמם ממתינים לניתוח בבית חולים ציבורי. הפגיעה ברפואה הפרטית ללא שיפור משמעותי של הרפואה הציבורית משולה לפינצ'ור גלגלי הרכבים הפרטיים ללא שיפור התחבורה הציבורית".

נושאים קשורים:  ד"ר רן הראל,  נוירכירורגיה,  ניתוחי עמוד שדרה,  גידולי עמוד השדרה,  חדשות מגזין,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות
אנונימי/ת
17.05.2019, 13:41

רק בזכות מחלקת ההרדמה ששומרת על החולים שלך ומודאת שלא ייגרם הזק וטיפול נמרץ המובל ע״י מרדימים המנותחים שלך זוכים להחלמה
וטוב תעשה שלא תשכח את זה לרגע-אחרי שתוציא את ראשך מההיי טק

תשובה לא לעניין!

אנונימי/ת
17.05.2019, 16:34

שפו

אנונימי/ת
17.05.2019, 18:23

משה היקר מנוחתך עדן, תמיד ראוי היה שתשמור את כישוריך ומילותיך למקצועך - היית מהנדס מחונן אבל פוליטיקאי ופילוסוף מחורבן

17.05.2019, 21:55

גאה בך, בהצלחה רבה בהמשך הדרך,
מינה גורביץ (אמא של עדי)

23.05.2019, 19:35

כיף היה לפגוש אותו בתל השומר אחרי שנות לימודינו שם.
כל כך מקצועי וחף מגינונים גבוהים של שררה.
התגאיתי ביכולתי לעבוד לצידו - גם לתקופה קצרה