• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

עתירה לבג"ץ נגד החרגת העיתונות המודפסת מחוק איסור פרסום מוצרי טבק

בעתירת המיזם למיגור העישון נגד הכנסת, הממשלה ומשרד הבריאות, נטען כי קשריו של סגן שר הבריאות ליצמן עם העיתון המודיע היוו את הסיבה להחרגה

חפיסת סיגריות (צילום: אילוסטרציה)
פרסומת לסיגריות (צילום: אילוסטרציה)

המיזם למיגור העישון עתר אתמול (ג') לבג"ץ נגד הכנסת, הממשלה ומשרד הבריאות, בדרישה לבטל את הסעיפים המחריגים את העיתונות המודפסת מהאיסור הגורף שהוטל על פרסום מוצרי עישון בחוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק. החוק אושר בקריאה שלישית בחודש מרץ. בעתירה שהגיש עו"ד אפי מיכאלי נאמר כי סעיפים אלה "פוגעים בזכות לבריאות ולחופש העיסוק והליך חקיקתם היה לא תקין". על הגשת העתירה דיווחה לראשונה כתבת "דה מרקר", רוני לינדר.

בעתירה נטען כי מקור ההחרגה של העיתונות המודפסת הוא בתנאי שהוצב על ידי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן במסגרת דיוני ועדת שרים לענייני חקיקה בדצמבר 2017. אולם, בעתירת המיזם למיגור העישון נטען שליצמן היה מצוי באותה עת "בניגוד עניינים מהותי", הנובע מזיקתו לעיתון "המודיע" שהיה עלול להינזק כלכלית מאיסור פרסום מודעות של מוצרי העישון.

בדיווח נמסר כי בעתירה נמתחת גם ביקורת על היועץ המשפטי לממשלה שהתמהמה זמן רב ולא פעל בזמן להסדרת ניגוד העניינים שבו היה מצוי סגן שר הבריאות, בטרם התקבל התיקון לחוק. החרגת העיתונות המודפסת מהווה, לטענת המיזם למיגור העישון, פגיעה בשני מובנים: היא משאירה פתח לחברות הטבק והסיגריות האלקטרוניות להמשיך ולפרסם את מוצריהן המזיקים ובכך פוגעת בבריאות הציבור וכן היא פוגעת באופן בלתי מידתי בכלי תקשורת אחרים בכך שהיא מאפשרת לעיתונות המודפסת הטבה משמעותית בהשוואה לגופי תקשורת אחרים.

נושאים קשורים:  המיזם למיגור העישון,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  עתירה לבג"ץ,  עישון,  חדשות,  חוק להגבלת פרסום ושיווק מוצרי טבק,  עיתון המודיע
תגובות