• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

יו"ר הסתדרות האחיות: "המדינה ממשיכה להפקיר צוותים רפואיים בבתי החולים"

בעקבות אירועי אלימות קשים נוספים ב"סורוקה" ובמרכז לבריאות הנפש בירושלים, קוראת יו"ר הסתדרות האחים והאחיות לגורמי אכיפת החוק לנקוט ביד קשה נגד אזרחים התוקפים צוותים רפואיים

אלימות נגד צוות רפואי. אילוסטרציה

"המדינה ומערכת אכיפת החוק ממשיכות להפקיר רופאים, צוותים רפואיים, אחיות ואחים בבתי החולים ומשדרות רפיסות נגד אירועי אלימות קשה", כך אמרה בסוף השבוע אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחים והאחיות בתגובה לשני אירועי אלימות קשים שהתרחשו ערב החג במרכז הרפואי סורוקה ובמרכז לבריאות הנפש כפר שאול בירושלים.

"אני מצפה מגורמי אכיפת החוק לנקוט מיד ביד קשה מול אלימות מצד אזרחים המופנית כלפי הצוותים הרפואיים העושים לילות כימים, חגים ושבתות, כדי להעניק לאזרחי ישראל את הטיפול הטוב ביותר. צריך להגן עליהם", אמרה כהן.

האירוע החמור ב"סורוקה" התרחש במשמרת הערב בחדר המיון. בן משפחה של מטופל שנפטר התפרע בחדר המיון, השליך עמדות מחשב וניתץ ציוד רפואי יקר, קילל ואיים על אחד האחים שיהרוג אותו ולפת בגרונו בחוזקה. האח חולץ מידי התוקף והועבר לטיפול רפואי בעוד התוקף ממשיך במסע הזעם וההרס.

מטופלים ובני משפחותיהם שנכחו אותה שעה במקום ועוד אנשי צוות רפואי ניסו לתפוס מחסה מפני התוקף ולהציל ציוד, עד שהגיעו אנשי הביטחון ועצרו אותו. שוטרים שהוזעקו למקום גבו עדויות אך עזבו כלעומת שבאו ולא עצרו את המתפרע.

במקרה אחר, במרכז לבריאות הנפש בכפר שאול, הותקף אח אחראי במחלקה הסגורה על ידי מטופל ששהה בחדר הרגעה. הוא הצליח לפרוץ את הדלת ורץ לכיוון האח, סטר בפניו, התנפל עליו וחנק אותו.

אנשי הצוות סיפרו כי "המטופל נמצא תקופה ארוכה באי שקט ומצבו לא מתייצב. הוא תוקפן באופן כללי וגם בעבר ניסה לתקוף את הצוות ומטופלים אחרים". האח שהותקף סיפר: "רק במזל רב זה נגמר הפעם מבלי שהתוקף השבית אותי לצמיתות, אבל לא ניתן לדעת מתי אירוע כזה יתרחש פעם נוספת. לפני יומיים נשך אותי מטופל אחר. אני עדיין סובל מפגיעה בחוליות הצוואר".

אנשי הצוות הרפואי במקום, שהתלוננו על מחסור בכוח אדם, סיפרו: "העומס מטורף - 140% תפוסה. מטופל שאין עבורו מיטה מסתובב כל היום ובלילה מארגנים לו איכשהו איפה לישון במחלקות אחרות. הצפיפות משפיעה על נטיית המטופלים לאלימות כי בעצם יש לנו מחלקה וחצי מבחינת כמות המטופלים, ללא שינוי בכמות אנשי הצוות".

אילנה כהן אמרה על כך: "צריך לפתור באופן מיידי את בעיית התקנים בפסיכיאטריה. התרענו שהמצב בתחום הזה קשה מאוד. במציאות הנוכחית, האחים והאחיות עסוקים בלהגן על עצמם במקום בלטפל מחשש שיותקפו".

נושאים קשורים:  אילנה כהן,  הסתדרות האחים והאחיות,  אלימות כלפי צוות רפואי,  חדשות,  המרכז הרפואי "סורוקה",  בית החולים כפר שאול
תגובות

אתם מבינים באיזה עולם הזוי אנו חיים ?
המלווה תקף, חבל באחים, הרס ציוד, הפחיד חולים ופרג מחלקה ובהגיע המשטרה הוא אפילו לא נעצר. מענין מה היה קורה לאותו בריון אם זה היה קורה בתחנת משטרה. היכן הרופאים, היכן הועד שלהם, היכן הארגון היציג. היכן ארגון האחיות. האם לא ברור לכולם שאנו בצניחה להתרסקות הבאה ? ושחס וחלילה זה עלול גם לעלות בחיי אדם ? איך יתכן שמערכת הבריאות ממשיכה לתפקד כאילו לא קרה כלום.
הפיתרון פשוט - השבתה מידית וכללית של כול מערכת הבריאות . לא צוי מניעה, ללא ויתורים. עד שבכול עמדת רפואה יהיו שוטרים ועד שכול תוקף יעצר עד תום ההליכים. ועד לאותו רגע ששוטרים, פרקליטים ושופטים ישבו בחדרי המין והמרפאות. אנו זקוקים לאותה דרגת הגנה שיש לשופטים בבתימ"ש. לא יותר אבל בטוח לא פחות.

אנונימי/ת
28.04.2019, 13:29

יש אינטרס ברור לבתי החולים ולמשרד הבריאות שתימשך אלימות "מבוקרת" כנגד צוותים רפואיים (עדיף ללא נזק משמעותי). זה שומר את בתי החולים והמשרד בתקשורת. יש אינטרס חשוב יותר???

28.04.2019, 13:35

בהתייחב למקרה בבאר שבע- מה הטעם לעצור???
במילא בית המשפט יחליט שהצוות היה אשם בכל הבלגן.
בהתייחס לפסיכיאטריה- השלכות ישירות של מדיניות משרד הבריאות "ללא הגבלות מכאניות", בלי לתת גיבוי כלשהו לפחות מבחינת מצבת כוח אדם. שלא נדבר על מילה "הולם" בסמוך ל"מצבת כוח אדם".

אנונימי/ת
28.04.2019, 16:20

כל קשירה היא כשל טיפולי. זו הרשלנות המקצועית בטיפול בבני אדם שנדחקים לפינה ומצוקותיהם לא זוכות להתייחסות או מענה. ומי שלא מתקצב את השירות כדי שכוח האדם יהיה גם מספיק בהיקפו וגם מיומן בהכשרתו יודע מה שהוא עושה. אנשים מבועתים מאשפוז, ועושים הכל להימנע ממנו (אפילו להתאבד). כך האוצר ומשרד הבריאות שומרים על הכסף היקר שעולה האשפוז.
כי לסדום היינו ולעמורה דמינו.

אנונימי/ת
28.04.2019, 16:13

"במקרה אחר, במרכז לבריאות הנפש בכפר שאול, הותקף אח אחראי במחלקה הסגורה על ידי מטופל ששהה בחדר הרגעה. הוא הצליח לפרוץ את הדלת ורץ לכיוון האח, סטר בפניו, התנפל עליו וחנק אותו."
המקרים ההפוכים, שבהם הצוותים נוהגים כך במטופלים (וזה לא נדיר כמו שנדמה לכם) בכלל לא מגיעים ל"חדשות", ואם המשפחות מתלוננות, ואפילו יש צילומים של חבלות ושיניים שבורות, זה מטויח ונסגר בפנים, כי דמם של החולים לא נחשב - הפקר ממש.

אנונימי/ת
29.04.2019, 20:54

צרה גדולה
אלא שהז...הבלה הזאת אינה עושה דבר והיא אחראית למצוקת האחיות והכשרתם לחתום על נהלים במקום לטפל באמפתיה בחולים

29.04.2019, 21:37

זה לא מעניין אף אחד.
בינואר 2015 הותקפתי ע"י בן משפחה במרפאה שלווה של בית החולים, לא חדר מיון, לא חיכה בתור, לא קיבל יחס משפיל, כלום. אם לא הייתי מחייה את המקרה שוב ושוב, המשטרה היתה מבטלת את התיק. עד היום המשפט לא הסתיים. בנובמבר 2018, לאחר אינסוף דחיות וביטולי דיונים, הוא סוף סוף הורשע. עד היום (לאחר ההרשעה) נדחו 5 דיונים בשלב הטיעונים לעונש, כי לא הצליחו ליצור קשר בן העבריין המורשע לבין האחראי על עבודות שירות בשב"ס.
ז ה ל א מ ע נ י י ן א ף א ח ד !!!