• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזבר: פרופ' נדב דוידוביץ'
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חברת ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, פרופ' ליטל קינן בוקר
חדשות

בהליך ראשון מסוגו ב"הדסה עין כרם" בוצעה השתלת וריד שנתרם מבן לאביו

רגלו של האב היתה בסכנת קטיעה עם התחלת תהליך נמקי | אחד מבין ארבעת ילדיו נמצא מתאים לתרום וריד להשתלה

כלי דם ברגל. אילוסטרציה

ניתוח של השתלת וריד גדול שנתרם מבן לאביו, כדי להציל את רגל האב מקטיעה, בוצע ב"הדסה עין כרם" ובית החולים מסר כי מדובר בהליך ראשון מסוגו. את הניתוח ביצע צוות מומחים בכירורגיית כלי דם בראשות מנהל מחלקת כלי דם, פרופ' רון כרמלי.

פרופ' כרמלי ציין כי הליך מסוג זה לא הוזכר עד כה בספרות הרפואית ופירט פירט: "האב, בן 60, סבל מחסימות כלי דם ברגליים לאורך שנים. מצבו הידרדר עד כדי כך שרגלו היתה בסכנת קטיעה עם התחלת תהליך נמקי. בעבר עבר מספר ניתוחים וצנתורים להצלת הרגל אך ללא הצלחה. ממש לפני קטיעת רגלו, נמצא אצלו עורק בגודל של שני מ"מ מעל כף הרגל, שניתן היה להתחבר אליו במעקף כדי לחדש את זרימת הדם. אולם, בשל ניתוחים קודמים שעבר, לא נמצאו ורידים כדי לבצע מעקף זה והוחלט על קטיעת הרגל מתחת לברך".

אלא שפרופ' כרמלי החליט שהוריד המתאים לביצוע המעקף יילקח מאחד מילדיו של המטופל. "לאחר התייעצות עם הנהלת בית החולים בדבר הניתוח הלא שגרתי, נעשתה פנייה לארבעת ילדיו של המטופל. הוצע להם לעבור בירור התאמת רקמות, כמו לקראת השתלת כליה וכבד. רק אחד מהבנים (27) התאים".

הניתוח בוצע בשני חדרים נפרדים, במקביל. מרגל הבן הוצא הווריד המתאים להשתלה, הוא נמשך מן המפשעה ועד כף הרגל. בחדר השני, לאחר חשיפת העורקים והכנת האב לניתוח, בוצע המעקף תוך כדי שימוש בווריד של הבן.

פרופ' כרמלי: "בספרות המקצועית יש כמה תיאורים של השתלת ורידים, אולם הם נתרמו מגופות של מתים. ההצלחות לאורך השנים היו מוגבלות והסיבוכים רבים ואי לכך הופסק השימוש בהשתלות ורידים ברוב בתי החולים בעולם. ככל שאנו יודעים, השתלת וריד שהתקבל כתרומה מאדם חי, ועוד מבן משפחה, היא הראשונה מסוגה".

בהליך נטלו חלק צוותים רפואיים ממחלקת כלי דם, הרדמה, טיפול נמרץ ומעבדת כלי הדם "בהדסה עין כרם".

נושאים קשורים:  השתלת וריד,  קטיעה,  חסימת כלי דם,  פרופ' רון כרמלי,  השתלות,  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה"
תגובות
15.04.2019, 22:49

דר כרמלי-יישר כח
תוספת אדירה למרכז הרפואי הדסה