• יו"ר: פרופ' חגי לוין
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: פרופ' נדב דוידוביץ
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

אין סיבה לדחות בשנה את הכניסה להריון חדש לאחר לידה שקטה

The Lancet: לא נמצאה נטייה ללידה שקטה נוספת או ללידה מוקדמת בנשים שהרו שוב בתוך 12 חודש מאז הלידה השקטה, בהשוואה לנשים שהמתינו שנתיים ויותר

הריון ולידה (צילום: אילוסטרציה)

אין שום סיבה לדחות הריון נוסף לאחר לידה שקטה. כך נטען במחקר בינלאומי חדש שפורסם בסוף השבוע ב-The Lancet.

אף על פי שלעתים קרובות מייעצים רופאים לדחות בשנה את הכניסה להריון חדש לאחר לידה שקטה, יש מעט מאוד ראיות שתומכות בעצה הזאת. מחקר שבדק את הסוגיה הזאת בחן 14,452 תיעודי לידות של נשים שעברו בעברן לידה שקטה במערב אוסטרליה, בפינלנד ובנורבגיה במשך 37 שנה. את המחקר הובילה ד"ר אנט רגאן (Annette Regan) מאוניברסיטת קארטין (Curtin) באוסטרליה.

בישראל, על פי פרסומים שונים, שיעור הלידות השקטות הוא כ-6 ל-1,000 ועל פי הערכה נוספת, לערך 1% מכלל הלידות כאשר כ-1,000 נשים עוברות מדי שנה חוויה קשה זאת. בבריטניה למשל, אחת מכל 225 לידות מסתיימת בלידה שקטה. היא מוגדרת שם במות התינוק לאחר 24 שבועות של הריון. המחקר שפורסם עתה הגדיר את מות העובר לאחר 22 שבועות של הריון. מומחים באי הבריטי ציינו כי מאז שנת 2000 חלה ירידה בשיעור הלידות השקטות שם והירידה אף חדה יותר מאז 2015, אולם בהשוואה למדינות אחרות באירופה, השיפור בבריטניה איטי עדיין.

יש לציין שבמדינות רבות, כך ציינו החוקרים, הגישה להנחיה בדבר תכנון הריון עתידי לאחר לידה שקטה היא מוגבלת.

במחקר נמצא כי 2% מכלל ההריונות שלגביהן בוצע המעקב הסתיימו בלידה שקטה, 18% ילדו בסופו של דבר אולם פגים  ו-9% נולדו במשקל לידה קטן מדי.

בדו"ח צוין כי אצל אותן נשים שהרו שוב בתוך 12 חודש מאז הלידה השקטה לא נמצאה נטייה ללידה שקטה נוספת או אפילו ללידה מוקדמת, בהשוואה לנשים שהמתינו שנתיים ואף יותר בין הריון להריון. מתוך כלל הלידות שלגביהן בוצע ניתוח נתונים, 9,109 או 63% הרו שוב בתוך 12 חודש מאז הלידה השקטה שחוו.

ד"ר רגאו, ראש צוות המחקר, אמרה כי הממצאים שימושיים לרופאים עבור ייעוץ במקרים של לידה שקטה ובהתאם למצב הבריאותי הכללי של האישה. היא גם ציינה כי נשים שלא חיכו זמן ממושך להתאוששות לאחר הריון קודם שכשל "נמצאות בסיכון מסוים למצב של תזונה נמוכה מהנדרש – מצב שנקשר להגדלת הסיכון לתהליך הגדילה של העובר וייתכן שגם למומים מולדים. אבל, הוסיפה, ייתכן שהסיכוי לכך נמוך לאחר הריון שנכשל והסתיים בלידה שקטה או בהפלה".

פרופ' אלכס היזל (Heazell) מהרויאל קולג' למיילדות וגינקולוגיה בבריטניה, אמר כי המסר לנשים העולה מדו"ח המחקר הוא: "אל לכן להיות מודאגות או לחשוש. בתנאי שמצטבר המידע לגבי הסיבה למות התינוק בעת הלידה וכאשר עומדת השאלה מתי לבחור בהריון חדש לאחר מכן, התשובה היא בדרך כלל 'כאשר האישה מוכנה לכך נפשית". עוד אמר כי אין שום סיבה פיזיולוגית להמתין מעל שנה לפני כניסה להריון חדש. "סטרס עשוי להוות גורם מרע, לכן ההמתנה עשויה להיות סיבה טובה כדי להירפא מהלחץ הנפשי".

נושאים קשורים:  "לידה שקטה",  הריון,  סיבוכי הריון,  חדשות,  תכנון הריון
תגובות