• יו"ר (בפועל): פרופ' נדב דוידוביץ
  • מזכיר האיגוד: ד"ר ערן קופל
  • גזברית: ד"ר איריס רסולי
  • חברת ועד: ד"ר מאיה לבנטר-רוברטס
  • חבר ועד: ד"ר מיכל ברומברג
  • חבר ועד: פרופ' חגי לוין
  • ועדת ביקורת: ד"ר עמוס מור, פרופ' אילנה בלמקר, ד"ר קרן לנדסמן
חדשות

רופאת המשפחה תועדה מציעה לחולים את "תרופת הפלא כמעט לכל מחלה"

ד"ר הינדה הנדלר תועדה במצלמה נסתרת מציעה למטופליה תרופה אחת לבעיות רפואיות מגוונות מבלי לבדוק את החולים | במשרד הבריאות פתחו בחקירת המקרים

צילום: מתוך "הכל כלול"

בשירותי בריאות כללית ומשרד הבריאות מתבצעת בדיקה מעמיקה של תיעוד במצלמה נסתרת, שבו נראית רופאת משפחה עצמאית של הקופה, בקריית צאנז בנתניה, מציעה למטופליה בדיוק אותה תרופה לבעיות רפואיות שונות, מבלי לבדוק אותם ממש. היא מכנה את התכשיר המוצע "תרופת פלא כמעט לכל מחלה".

התיעוד המצולם הופיע בשני פרקים בתכנית הטלוויזיה "הכל כלול" ששודרה בימים ד' ו-ה' בערוץ 13. ה"כללית" ומשרד הבריאות מסרו תגובתם לבקשת עורכי התכנית.

בשני חלקי התחקיר ששודרו נראתה ונשמעה הרופאה ד"ר הינדה הנדלר מציעה למטופלים את התרופה LDN, נלטרקסון, במינון נמוך, נוקבת במחירה – למטופלת אחת, תחקירנית התכנית, שהגיעה אליה מצוידת במצלמה נסתרת – 200 שקל בחודש, למטופל שני, אף הוא תחקירן שהתלונן על בעיה אחרת – 180 שקל ולשלישי – 350 שקל לשלושה חודשים. המטופלים התלוננו על כאבי ראש, חולשה, בעיה בעור, התקרחות, כאבי ברכיים, פצעים, כאבי עצמות, סחרחורות ועוד.

"התרופה איננה נכללת בסל התרופות", נשמעת הרופאה אומרת בעת שהיא מציעה למטופלים לרכוש אותה ונוקטת באסטרטגית שיווק: "התרופה מחזקת את הגוף, מלמדת אותו לייצר אנדורפינים כנגד דלקות וכאב. כל בני משפחתי נוטלים אותה. אין לה תופעות לוואי, זו ממש תרופת פלאים. מגיעים אלי כדי לרכוש אותה גם מארה"ב. יש מטופלים שלוקחים אותה כבר 15 שנה. הפטנט עליה 'נסגר' לפני 20 שנה".

עוד נשמעה הרופאה אומרת למטופלים כי הסיבה לכך שהתרופה איננה בסל היא ש"הרפואה כיום היא מאפיה, ביג ביזנס. לרופאים יש אינטרסים. צריך להיזהר. אף אחד לא מטפל בשורש הבעיה. שוק התרופות זה מיליארדים. גם הקופה מרוויחה הרבה כסף מתרופות".

במהלך השיחה עם מטופל נשמעה הרופאה אומרת כי "יש לי ידע ייחודי. אני מומחית ברפואה אינטגרטיבית, אני רופאה מיוחדת. יש עוד חמישה רופאים בארץ שרושמים את התרופה הזאת".

יו"ר התאחדות הרוקחים אמר למצלמת התכנית: "אין הכרח לרשום את התרופה הזאת לכאבי ראש, פרקים, ברכיים. היא לא נועדה להם. יש חובה להשתמש בה אך ורק בהתאם להתוויה. היא נועדה לגמילה ממשככי כאב, אופיאטים, סמים קשים. היא איננה רשומה בפנקס התרופות בישראל. בין תופעות הלוואי שלה דיכוי הנשימה, בעיה בכליות".

פרופ' מוטי רביד, כיום המנהל הרפואי של "מעייני הישועה", שרואיין בחלקה השני של התכנית, אמר: "הפטנט על התרופה שנועדה לבטל התמכרות פקע כבר לפני כ-60 שנה. אני מופתע לראות שהרופאה כלל לא בודקת את המטופל המתלונן על כאבים. התרופה יכולה לגרום לתופעות לוואי אבל הן נדירות ומעטות במינון הנמוך".

תגובת עורך דינה של הרופאה כפי שנמסרה בתכנית: "מרשתי היא רופאה מנוסה. התרופה בטוחה ומוכרת למשרד הבריאות שאף המליץ עליה. מחקרים הראו שהיא יעילה נגד כאבים כרוניים. מרשתי איננה מפיקה כל רווח ממנה, אין לה אינטרס אלא רק רווחת מטופליה".

נושאים קשורים:  ד"ר הינדה הנדלר,  מצלמה נסתרת,  רפואת משפחה,  חדשות,  תרופת פלא,  שירותי בריאות כללית
תגובות
אנונימי/ת
17.02.2019, 13:36

הטבח יבשל
והנגן ינגן

..זה ממש לא בריא .

תופעה שרופא מוכר/מנפק תרופות קיימת במגזר
קיימת בוטרנריה
קיימת בתורנויות לילה
קיימת ברפואת שיניים

ועוד

ואגב גם לא לפי החוק

אנונימי/ת
18.02.2019, 07:01

יש פה כמה היבטים:
מכירת תרופות פרטית מחוץ לבית מרקחת מורשה היא בלתי חוקית, ובנסיבות שבהן היא כרופאה דוחפת את זה בתשלום זו כנראה גם עבירה פלילית חמורה יותר.
העובדה שהיא לא בודקת את החולים ולא מנהלת אבחנה מבדלת מקצועית היא רשלנות וחוסר מקצועיות.
לגבי רישום תרופה off-label על סמך מחקרים קטנים ו-expert opinion זה דווקא תקין וקיים ברפואה, כל עוד הרישום והנמקותיו מופיעים בצורה מסודרת ברישום הרפואי וניתן להגן עליהם במסגרת שיקול הדעת הרחב שמוקנה לרופא, שהוא לא רובוט של labels ו-guidelines.

אנונימי/ת
18.02.2019, 21:17

וואלה, מצאו על מי להתגולל. הרופאה חרגה, נקטה גישה לא אתית, אבל היא משולה לגנב קטן שנתפס בקללתו. והמבין יבין.

אנונימי/ת
18.02.2019, 23:45

בקלקלתו

אנונימי/ת
20.02.2019, 18:33

תודה רבה אני חייב לך שתי שקל :-)

אנונימי/ת
21.02.2019, 13:31

שני שקלים.

אנונימי/ת
22.02.2019, 13:38

אח שלו, נשמה של ברבור, חביב אתה עליי כנפשי, מתק שפתיך כדבש באזניי וכדשן בעצמותיי. נהרה גדולה נסכת על פניי, נשבע לך בספר התורה ואף במזוזה, כפרה (עליך) מחמל נפשי ואף שבת שלום.

אנונימי/ת
18.02.2019, 21:20

אני מכירה בתי חולים, קופות חולים ועוד מוסדות רפואיים שמעסיקים בגלוי כל מיני מדקרים סיניים ושאר אלטרנטיבים לכל תחלואי העולם הקימים ובעיקר כאקט שיווקי

אנונימי/ת
18.02.2019, 21:22

הנזק שגרמה הרופאה הזו פחות עשרות מונים מהנזק שנגרם על ידי כל הרופאים ש"דחפו" (אמנם בתום לב) תרופות אופיואידיות לכאב מכל סוג שהוא. וראה בעניין מגפת האופיואידים בארה"ב ובזעיר ענפין גם אצלנו.

אנונימי/ת
20.02.2019, 08:21

אתה צודק לחלוטין. כבר שנים אני מתריעה על מתן נרקוטיקה שלא לצורך והפיכת החולים ל-"נרקומנים יאטרוגנים" תוך זמן קצר. כל הקטע הזה של מתן נרקוטיקה דחפו למערכת כל מיני גורמים לא רפואיים שהחלו לשחק עם "אמדן כאב" ולהכניס "נהלים" פסולים ומוגזמים לטיפול בכאב. החלו להאשים רופאים שאם לא נותנים נרקוטיקה לחולים אז הם רופאים חסרי רגשות ולא אכפת להם מהחולים. ואז הרופאים שזורמים עם המערכת בכדי לשמור על עבודתם ולהיות נחמדים החלו לחלק נרקוטיקה כמו סוכריות לכל עבר. ודרך אגב, ממש מצאו הרופאה "המושחתת" וה-"מסוכנת" כי את הרופאים הכוכבים הגנבים והמושחתים באמת אף אחד לא מעז לנגוע כי הם מקושרים הישר עם היועצים המשפטיים של הממשלה עצמה.

אנונימי/ת
20.02.2019, 18:35

בדיוק כך, יד רוחצת יד, "לסדום היינו, לעמורה דמינו"

אנונימי/ת
21.02.2019, 08:34

על איזו תרופה מדובר?

אנונימי/ת
21.02.2019, 20:22

שלום רב
לצערי אני רואה מקרים נוספים של רופאים שמתעלמים מevidence base,חלקם פצחו בקריירה עצמאית ,ראו דר ארדיטי שהתפרסם בידיעות האחרונות ודוחף לפציינטים טירוקסין למרות העדר היפותירואידיזם !

אנונימי/ת
13.09.2020, 10:15

נשמע טוב